Telegram

Uygulama açıklaması: 

En saf haliyle anında mesajlaşma. Basit, hızlı, güvenilir ve tüm cihazlarınızda eşitlenir. 500 milyondan fazla aktif kullanıcı ile dünyanın en çok indirilen 10 uygulamasından biri.
HIZLI: Telegram, dünyanın dört bir yanındaki benzersiz, dağıtılmış veri merkezleri ağı üzerinden insanları birbirine bağlayan piyasadaki en hızlı mesajlaşma uygulamasıdır.
SENKRONİZE: Mesajlarınıza tüm telefonlarınızdan, tabletlerinizden ve bilgisayarlarınızdan aynı anda erişebilirsiniz. Telegram uygulamaları bağımsızdır, bu nedenle telefonunuzu bağlı tutmanıza gerek yoktur. Mesajınızı bir cihazda yazmaya başlayın ve diğerinden bitirin. Verilerinizi bir daha asla kaybetmeyin.
SINIRSIZ: Medya ve dosyaları, tür ve boyutlarıyla ilgili herhangi bir sınırlama olmadan gönderebilirsiniz. Sohbet geçmişinizin tamamı cihazınızda depolanmaya ihtiyaç duymaz ve ihtiyacınız olduğu sürece Telegram bulutunda güvenli bir şekilde tutulur.
GÜVENLİ: Kullanım kolaylığıyla birlikte en iyi güvenliği sağlamayı misyonumuz haline getirdik. Telegram’daki sohbetler, gruplar, medya vb. dahil olmak üzere her şey 256 bit simetrik AES şifrelemesi, 2048 bit RSA şifrelemesi ve Diffie – Hellman güvenli anahtar değişimi kombinasyonu kullanılarak şifrelenir.
%100 ÜCRETSİZ VE AÇIK: Telegram, indirdiğiniz uygulamanın, yayınlanan aynı kaynak koddan oluşturulduğunu kanıtlamaya yönelik geliştiriciler için tamamen belgelenmiş ve ücretsiz bir API'ye, açık kaynaklı uygulamalara ve doğrulanabilir yapılara sahiptir.
GÜÇLÜ: 200.000'e kadar üye ile grup sohbetleri oluşturabilir, her biri 2 GB'a kadar büyük videoları, her türden belgeyi (.DOCX, .MP3, .ZIP vb.) paylaşabilir ve hatta belirli görevler için botlar oluşturabilirsiniz. Telegram, çevrimiçi toplulukları barındırmak ve ekip çalışmasını koordine etmek için mükemmel bir araçtır.
GÜVENİLİR: Mesajlarınızı mümkün olduğunca en az veri kullanımı ile iletmek için tasarlanan Telegram, şimdiye kadar yapılmış en güvenilir mesajlaşma sistemidir. En zayıf mobil bağlantılarda bile çalışır.
EĞLENCELİ: Telegram, güçlü fotoğraf ve video düzenleme araçlarına, hareketli çıkartmalar ve ifadelere, uygulamanızın görünümünü değiştirmek için tamamen özelleştirilebilir temalara ve tüm ifade ihtiyaçlarınızı karşılayacak açık bir çıkartma/GIF platformuna sahiptir.
BASİT: Benzeri görülmemiş bir dizi özellik sunarken, arayüzü temiz tutmaya büyük özen gösteriyoruz. Telegram o kadar basit ki nasıl kullanılacağını zaten biliyorsunuz.
ÖZEL: Gizliliğinizi ciddiye alıyoruz ve hiçbir üçüncü tarafın verilerinize erişmesine asla izin vermeyeceğiz. Her iki taraf için de gönderdiğiniz veya aldığınız herhangi bir mesajı istediğiniz zaman ve iz bırakmadan silebilirsiniz. Telegram, size reklam göstermek için asla verilerinizi kullanmaz.
Telegram, en üst düzeyde mahremiyetle ilgilenenler için Gizli Sohbetler seçeneğini sunuyor. Gizli Sohbet mesajları, katılan her iki cihazdan otomatik olarak kendi kendini yok edecek şekilde programlanabilir. Bu şekilde, kaybolan her türlü İçeriği (mesajlar, fotoğraflar, videolar ve hatta dosyalar) gönderebilirsiniz. Gizli Sohbetler, bir mesajın yalnızca hedeflenen alıcı tarafından okunabilir olmasını sağlamak için Uçtan Uca Şifreleme kullanır.
Bir mesajlaşma uygulamasıyla yapabileceklerinizin sınırlarını genişletmeye devam ediyoruz. Eski mesajlaşma uygulamalarının Telegram’ı yakalamaları için yıllarca beklemeyin, bugün devrime katılın.

erişilebilirlik notları

uygulama maalesef VoiceOver ile tatmin edici bir kullanım deneyimi veremiyor. Yeni sürümlerle gelen hemen her özellik VoiceOver ile çalışmaz biçimde sunuluyor; zaman zaman yayınlanan güncellemeler de erişilebilirliği yukarı çekmeye yetmiyor. 2019 yılında gelen kapsamlı erişilebilirlik güncellemeleri ilk başta heyecan yaratmış olsa da, iyileştirmelerin devamı gelmedi. Hatta, zamanla uygulama erişilebilirlik açısından daha da geriye gitti. Sonuç olarak, elimizde çok sorunlu bir mesajlaşma uygulaması kaldı. Sorunların bir kısmını aşağıya alıyorum.
1. Uygulamanın hemen her ekranında karşımıza çıkan bir sayfa kaydırma sorunu mevcut. Bu sorunla sohbet listesi ekranında, sohbet ekranında, ayarlar ekranlarında vs... karşılaşılıyor. Kaydırma mekaniği doğru çalışmadığından, öeğeler arasında sıralı bir navigasyon mümkün olamayabiliyor; mesajlar doğru sırayla rahat okunamıyor; ekran öğeleri tam bir liste halinde görülemeyebiliyor.
2. Uygulamanın açtığı uyarı pencereleri de VoiceOver ile yeterince stabil ve sezgisel çalışmıyor. Bu pencerelerin bir kısmına VoiceOver navigasyonu ile ulaşmak mümkünken, bir bölümüne ise hiç bir şekilde erişilemiyor; bu durum VoiceOver'in genel stabilitesine de zarar veriyor.
3. Özellikle kanal ve grup yönetimini sağlayan buton ve tetikledikleri operasyonlar VoiceOver ile doğru dürüst anons edilmiyor. Bir çok ayar tam anlamıyla el yordamıyla gerçekleştiriliyor.
4. Uygulamaya gelen hemen hiç bir yeni özellik VoiceOver ile düzgün çalışmıyor. Zamanlanmış mesajlar, sohbet klasörleri, sesli mesaj grupları vs... gibi yeni telegram özellikleri VoiceOver ile kullanım dışı.
Uygulamanın yukarıda yazılanların dışında da irili ufaklı problemleri mevcut. Fakat, bunlar diğer önemli kusurlar kadar hayati değil.

uygulama yorumu

uygulamanın mesajlaşma dünyasının en başarılı aracı olduğu çok açık. Bu kadar dar bir arayüze kanal, grup, bot, sesli mesaj grupları, zamanlanmış sohbet, güçlü anonimlik araçları, sohbet kişiselleştirmeleri vs.. sığdırmış olmaları övgüyü hak ediyor. Fakat, ne yazık ki uygulama yıllardır tam anlamıyla VoiceOver ile uyumlu hale gelemedi. Açıkçası, telegram geliştiricilerinin erişilebilirliği çok da önemsemedikleri anlaşılıyor. İşin ilginç tarafı şu ki; uygulama android cephesinde çok daha temiz ve verimli çalışıyor.
Sonuç olarak, uygulamayı şu erişilebilirlik durumuyla ortalama kullanıcıya önermem olanaksız.

Uygulama kategorisi: 

Sosyal ağ

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanmak gerçekten zor

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz