QuakeFeed Earthquake Alerts

Uygulama açıklaması: 

quakeFeed kapsamlı bir deprem takip uygulamasıdır. uygulamayı kullanarak ülkemizde ve dünyadaki depremleri anlık olarak takip edebilir; listedeki her hangi bir deprem için büyüklük, konum, mesafe, derinlik, nüfus gibi temel detayları hızlıca görebilir; depremleri büyüklük, konum, mesafe gibi parametrelere göre filtreleyebilir; listedeki depremleri büyüklüğe, mesafeye, derinliğe, tarihe göre vs. sıralayabilir; deprem verilerinin çekileceği kaynağı (ESMC, USGS) belirleyebilir; haritayı fay zonu çizgilerine, plakaya, nüfus yoğunluğuna göre bs.. görebilir; farklı bölge ve büyüklük aralıkları için bildirimleri yapılandırabilir; belirli dönemlerde gerçekleşen tarihi depremleri görebilir; ayrıca uygulamayı depremlerin yanısıra kasırga ve orman yangınlarını takip etmekte de kullanabilirsiniz.
quakeFeed sunduğu basit listeleme mekanizması sayesinde yerküredeki sismik trafiği anlık olarak ve anlaşılır biçimde gösterir. listeyi oluşturan veri seti USGS veya EMSC gibi güvenilir kurumlardan alınabilir ve veri kaynağı tercihleri yapılandırılabilir.
quakeFeed sunduğu kapsamlı harita parametreleri ile dünyadaki dinamik deprem hareketliliğini fay zonlarına, nüfus yoğunluğuna göre vs. gözlemeyi kolaylaştırır. kapsamlı harita seçenekleri levhaları kavramayı da kolaylaştıracaktır.
quakeFeed, depremleri büyüklüğe göre, uzaklığa göre ve belirli konumları yoksayarak filtrelemeyi mümkün kılar. ek olarak, verilerin alınacağı kurumu da seçmek mümkündür. sismik hareketliliği istenilen parametrelere göre filtrelemek bizim gibi amatörler için takip kolaylığı sağlayabilir.
quakeFeed uygulaması deprem etkinlik listesini tarihe, büyüklüğe, mesafeye ve derinliğe göre sıralayabilir. bu sayede önemli görülen sismik etkinlikler öne çıkartılmış olur.
quakeFeed uygulaması seçilen veri sağlayıcı kurum tarafından sağlanan deprem etkinliği ayrıntılarını görüntüleyebilir. böylelikle veri sağlayıcı kurumun kaydettiği ve temel veriler dışında kalan ayrıntılar da pratik biçimde takip edilebilir.
quakeFeed uygulaması deprem etkinliğini harita üzerinde görmeyi ve harita ile çalışma tercihlerini kişiselleştirmeyi mümkün kılar.
quakeFeed, yakındaki depremler için bildirim gönderebileceği gibi konum, büyüklük ve veri sağlayıcı parametreleriyle birden fazla bildirim kuralı oluşturmayı ve her bir kural için farklı ses tonları oynatmayı destekler. böylelikle örneğin türkiyede ggerçekleşen 4.0 ve üzeri depremler için ve dünya genelindeki 6.0 ve üzeri depremler için iki ayrı bildirim seti oluşturulabilir. kullanıcı takip ettiği fay zonlarına göre bildirim setlerinin sayısını arttırabilir. bu esneklik sismik hareketliliği kişisel beklenti, merak ve kaygılara göre izlemeyi kolaylaştırır.
quakeFeed ile depremler dışında orman yangınları, kasırgalar ve volkanik hareketlilik de takip edilebilir.

erişilebilirlik notları

uygulama aşağıdaki ipuçlrıyla VoiceOver ile kullanılabilir durumdadır.
1. harita özellikleri tahmin edebileceğiniz üzere erişilebilir değil.
2. uygulama ana ekranının başında bulunan ve etkinlik listesini gizleyerek haritaya odaklanmayı sağlayan buton ve mekaniğe alışmak gerekecektir, harita bizim için kullanışsız olduğundan bu fonksiyon anlamsız.
3. deprem ayrıntı sayfaları içiçe ekranlar biçiminde açılıyor, bu da doğru alana odaklanmayı bir miktar zorlaştırıyor. burada da uygulama arayüzüyle belli bir süre haşırneşir olmaya ihtiyaç var.

uygulama yorumu

beğendiğim bir deprem takip aracı. buradaki bildirim mekaniğini rasathane uygulamasıyla bir arada kullanınca çok açık ve kapsamlı bir sismik takip senaryosu kurulabiliyor. şunu da eklemeliyim, eğer türkiyedeki küçük depremleri de etkinlik listesinde görmek isterseniz verileri EMSC üzerinden almalısınız.

Uygulama kategorisi: 

Hava durumu

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz