Google Play kitaplar

Uygulama açıklaması: 

Sevdiğiniz tüm kitaplar. Kağıt üzerinde veya sesli okunarak. Nerede olursanız olun. iOS için Google Play Kitaplar ile tanışın: Google Play'den e-kitapların ve sesli kitapların keyfini çıkarmak için kullanacağınız tek bir uygulama. iPhone, iPod Touch veya iPad'inizdeki Google Play'den beğeneceğiniz milyonlarca kitaba ulaşın ve hemen birini okumaya başlayın. Kitabınızı okumak veya yolda dinlemek için indirebilirsiniz. Tamamladığınızda, severek okuyacağınız bir sonraki kitabı bulmak için size özel, kişiselleştirilmiş önerilere bakın. BİRBİRİNDEN GÜZEL SESLİ KİTAPLARI İSTEDİĞİNİZ YERDE, İSTEDİĞİNİZ ZAMAN DİNLEYİN
●Aylık abonelik gerekmiyor
●Bölümler arasında gezinirken parça listelerini değil gerçek bölüm başlıklarını kullanın
●CarPlay ile araba dahil olmak üzere tüm cihazlarınızda, en son kaldığınız yerden devam edin
●Siri Kısayolları: Hey Siri, sesli kitabımı çal demeniz yeterli MİLYONLARCA E-KİTAP ELİNİZİN ALTINDA
●Milyonlarca kitap içeren kataloğumuzdan örnekleri ücretsiz önizleyin
●Kitaplarınızı, çizgi romanlarınızı ve ders kitaplarınızı internete bağlı değilken bile okuyun
●Sayfaya dokunup en sevdiğiniz çizgi romanın veya manganın Bubble Zoom ile nasıl hayat bulduğunu izleyin
●Google Drive ile senkronize edilen notlar alıp başka kişilerle kolayca ortak çalışabilmek için paylaşın.

erişilebilirlik notları

zamanla özellikle kitap içi navigasyon konusuda daha erişilebilir olmuş bir kitap okuma aracı. Fakat iki önemli problem can sıkıyor.
Öncelikle; kitaplarda belirli yerlerin altını çizip not almak çok zahmetli. Not alacağımız cümle, paragraf vs... seçerken standart metin seçimi rotorunu değil parmak kıstırma mekanizmasını kullanmanızı öneririm. Bu yolla, zor da olsa seçim sınırları belirlenebiliyor. Fakat aşmamız gereken engeller bunlarla sınırlı değil. Seçil metne not eklemeye kalktığımızda eklediğimiz not nedense notlar sekmesinde görünmüyor. Bu sorunun arkasından dolanmak için metni birkez seçip not ekleme operasyonunu gerçekleştirdikten sonra seçim sınırları içinde ikinc kez not eklemek gerekiyor. Bu da hem ekstra zahmete sebep oluyor, hem de seçimi tutturmak pek kolay olmuyor.
İkinci problem de sayfa geçişlerinde yaşanıyor. Uygulama yer işaretleri, içindekiler listesi gibi özellikleri erişilebilir sunuyor, sayfa kaydırma mekanizması da çalışıyor. Fakat, belirli bir sayfaya doğrudan gitmek VoiceOver ile olanaksız. Gideceğimiz sayfaya kadar kaydırmamız gerekiyor maalesef.
Problemleri yazdım ama, çok yavaş da olsa erişilebilir okuma deneyimini iyileştirmeye devam ettiklerini düşünüyorum.

uygulama yorumu

türkiye mağazası çok zayıf, köklü yayın evlerinin bir kısmı en azından yeni baskı maliyetine girmek istemedikleri içeriklerini buradan satmaya başlamış gibi. Bunun dışında içeriğin geri kalanı rezalet durumda. Bununla birlikte, eğer maliyetlere katlanmayı göze alabilirseniz fena sayılmayacak bir ingilizce içerikle karşılaşacaksınız. Türkiye şartlarında, e-kitap konusundaki belirsizlik göz önünde bulundurulursa google play iyi bir performans gösteriyor denebilir, en azından ilerisi için ümit veriyor.

Uygulama kategorisi: 

Kitaplar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz