Dashlane

Uygulama açıklaması: 

Dashlane bir parola yöneticisinden çok daha fazlasıdır. Parolalarınızı, kişisel notlarınızı, kimlik bilgilerinizi, kredi kartı veya banka hesabı bilgilerinizi vs... her yerden ve her cihazdan kolayca yönetmenize yardımcı olur. Web, windows, mac, linux, android, iOS, iPADOS ve apple watch üzerinde parolalarınızı kaydeder ve onlara ihtiyaç duyduğunuzda kolayca doldurur. Onlarca parolayı hatırlama derdine son! Hatırlamak için birbirine benzer güvensiz parolalar kullanmaya son! Dashlane, parolalarınızı tüm platform ve cihazlarınızla senkronize tutar, gerektiğinde ilgili formları doldurur, güçlü parolalar oluşturmanıza yardımcı olur, parolalarınızı kopyalamanızı, değiştirmenizi ve paylaşmanızı kolaylaştırır, parolalarınızın güvenlik seviyelerini ve risk durumlarını gözler. Dashlane tüm bunları ve daha fazlasını yaparken sizi boğucu ve karmaşık bir arayüzle zorlamaz; kısacası güçlü parola yönetim özelliklerini teknik bilgi gerektirmeyen basit bir kullanıcı deneyimiyle standart kullanıcının cihazlarına getirir.
Özellikler:
**Parolalarınızı güvenli bir biçimde oluşturun ve saklayın: web siteleri ve uygulamalarda kullandığınız oturum açma bilgilerini dashlane üzerinde saklayın. Oturum açma bilgilerinin doldurulacağı web sitesi veya uygulamanın adı, oturum açma bilgisi ismi, e-mail, kullanıcı adı ve parolasını girerek oturum açma bilgilerinizi oluşturun.
**güçlü parolalar oluşturmak için dashlane kullanın: daha güçlü parolalar oluşturmak için dashlane’nin yerleşik parola oluşturma aracını kullanın; parolanızın uzunluğu, harf, rakam ve sembol içerip içermeyeceği ve tekrarlanan karaktere sahip olup olmayacağını belirleyin. Böylece, çok karmaşık ve güçlü bir parolayı saniyeler içinde oluşturun.
**kimlik bilgileriniz için kategoriler belirleyin: oturum açma bilgilerinizi kategoriler halinde sınıflayın. Örneğin, alışveriş sitelerini alışveriş kategorisine, banka hesaplarınızı da finans kategorisine ekleyebilirsiniz.
**oluşturduğunuz parolaları görüntüleyin ve düzenleyin: dashlane üzerinde oluşturduğunuz oturum açma bilgilerini daha sonra görüntülemeniz ve düzenlemeniz de mümkündür. Dashlane ile oturum açma bilgilerini kontrol edebilir ve tekrar düzenleyebilir; parolayı görünür kılabilir veya kolayca kopyalayabilir; oturum açma bilgilerinizi diğer uygulama, cihaz ve kullanıcılarla kolayca paylaşabilir; oturum açma bilgilerinize kişisel notlar ekleyebilir ve parolanın geçerli olacağı alan adını sınırlayabilirsiniz.
**oturum açma bilgilerinizi paylaşın: oturum açma bilgilerinizi güvenli bir biçimde diğer dashlane kullanıcılarıyla paylaşmanız mümkündür. Dilerseniz yetkilendirdiğiniz kullanıcıların yetkilerini sınırlayabilirsiniz. Ek olarak, bu ayarları her bir oturum açma girdisi ve her bir dashlane kullanıcısı için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.
**özel ve kişisel notlarınızı kaydedin: üyelik kartlarınız, wifi şifreleriniz, lisans bilgileriniz, yasal belgeleriniz ve hassas verileriniz gibi kişisel notlarınızı güvenli biçimde dashlane hesabınıza kaydedin. Güvenli kişisel notlarınız bir not başlığından ve not içeriğinden oluşur. Ek olarak, ayırd etmeyi kolaylaştırmak için notlarınızı renklendirebilir ve kategoriler halinde sınıflayabilirsiniz. Elbette, notlarınızı daha sonra görüntülemeniz ve düzenlemeniz de mümkündür.
**kişisel notlarınızın güvenliğini arttırın: kişisel notlarınızı, ana parolanızla açılacak biçimde kilitleyin. Böylece, dashlane hesabınızda oturum açmış olsanız dahi ilgili notu görebilmek için ana parolanızı tekrar girmeniz istenir.
**iletişim bilgilerinizi ekleyin: gerektiğinde hızlıca doldurmak için isim, e-posta ve telefon numaranız gibi bilgileri ekleyin ve daha sonra web sitelerinde bu bilgileri hızlıca doldurun. ek olarak, ilgili bilgileri hızlıca kopyalama imkanına da sahipsiniz.
**kimlik bilgilerinizi kaydedin: kimlik, pasaport, sigorta, vergi numarası gibi bilgilerinizi kaydedin ve gerektiğinde otomatik biçimde doldurun.
**finansal bilgilerinizi kaydedin: banka hesaplarınızı ve kredi kartlarınızı ekleyin ve gerek duyduğunuzda bu bilgileri çağırın. Dilerseniz ilgili bilgileri hızlıca kopyalayabilirsiniz.
**bilgilerinizin güvenliği için ana parola kullanın: sahip olduğunuz oturum açma bilgileri, kişisel notlar, kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve finansal bilgiler için tek bir ana parola kullanın. Tüm bu bilgileri tek bir ana parolayla koruyun. Dilediğiniz zaman ana parolanızı değiştirmeniz de mümkündür.
**güvenliğinizi arttırmak için yerleşik apple güvenlik katmanlarını kullanın: faceID veya touchID kullanarak dashlane uygulamanızı koruyun. Uygulamayı her açışınızda ana parolanız yerine yüzünüzü veya parmağınızı kullanın. Yerleşik apple güvenlik katmanlarını kullanarak ana parolanızı sıfırlamanız da mümkündür. Bu da, ana parolanızı unuttuğunuz durumlarda hesabınızı ve doğal olarak parolalarınızı kurtarmanızı kolaylaştırır.
**parolalarınızı her yerden otomatik biçimde doldurun: dashlane uygulamasını varsayılan iOS otomatik doldurma istemciniz olarak ayarlayarak safari başta olmak üzere uygulama ve web sitelerinde kullandığınız oturum bilgilerini pratik biçimde doldurun.
**tüm platform ve cihazlardan parolalarınıza erişin ve otomatik doldurun: dashlane, iOS ve iPADOS dışında android, windows ve mac uygulamalarına da sahiptir. Dahası, web uygulaması ile internete bağlanabilen her cihazdan dashlane hesabınıza erişebilirsiniz. Bu sayede, cihaz farketmeksizin dashlane parolalarınızı kullanabilir, doldurabilir, ekleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Böylece kesintisiz bir parola yönetimi deneyimi yaşarsınız.
**parolalarınızı gözleyin: parolalarınızın veri sızıntısıyla açığa çıkmış veri tabanlarında bulunup bulunmadığını görün ve hızlıca tedbir alın.
**iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın: dashlane, bilinen 2fa yazılım ve donanımlarıyla uyumludur. Bu sayede dashlane hesabınızın ve parolalarınızın güvenliğini üst seviyede arttırmanız mümkün olur.

erişilebilirlik notları

uygulamanın beni oldukça rahatsız eden erişilebilirlik kusurları ve arayüz sorunları barındırıyor.
1. Hesap ekleme ekranında erişilebilir biçimde kategori seçimi yapmak olanaksız. Kanımca bu problem tek başına uygulamayı kullanmamak için yeterli zira, her eklenen hesap için web arayüzünden kategori ayarı yapmak can sıkıcı.
2. Uygulamadaki açılır pencereler gereksiz bir sürtünme yaratıyor, bu da kullanım deneyimine zarar veriyor.

uygulama yorumu

benzer çoklu platform parola yönetici servisleri arasında işlev bakımından en sade örneklerden biri. Çok fazla teknik ayrıntı ve konfigürasyon sunmuyor ve özellikle gelişmiş seçeneklerle çalışırken zorlanan kullanıcılara hitap ediyor. Fakat klasör ve etiket desteği gibi temel özellikler bile sunulmuyor; özetle uygulama çok ağır geliştiriliyor. Üstelik, windows uygulaması ekran okuyucularla uyumlu değil ve iOS uygulamasında da erişilebilirlik notlarına yazdığım sorunlar can sıkıyor. Sonuç olarak çok daha güçlü ve erişilebilir alternatifleri var diye düşünüyorum.

Uygulama kategorisi: 

Üretkenlik

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz