Bookly

Uygulama açıklaması: 

Bookly, kitap okuma performansınızı gerçek zamanlı olarak görmenize, hangi kitabı ne kadar okuduğunuzu takip etmenize, kütüphanenizi yönetmenize, okuma alışkanlığı edinmenize, ayrıntılı periyodik istatistikleriyle de okuma trafiğinizi somutlamanıza yardımcı olur.
Bookly ile e-kitap, sesli kitap ve fiziksel kitaplardan oluşan kütüphanenizi oluşturabilir, her kitap için okuma zamanlayıcısı ve kronometreyi kullanarak okuma sürenizi ve okuma ilerlemenizi kaydedebilir, okuma performansınızı ayrıntılı istatistiklerle gözlemleyebilir, okuma hedefleri ve hedeflere ulaşmaya motive eden ödüller koyabilir, hedefleriniz hakkında periyodik ilerleme raporları alabilir, böylece tüm okuma aktivitenizi gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.
Yukarıdaki işlevler ilk bakışta okuma pratiğini daha da karışık hale getiriyor sanılabilir, fakat bookly kullanımı kolay ve pratik arayüzü sayesinde tüm okuma eylemlerinizi hızlı ve zaman kazandırıcı şekilde kaydetmenizi olanaklı kılar. Kitaplığa yeni bir kitap eklemek, okuma oturumları için kronometre başlatmak, kaldığınız sayfa bilgisini girmek vs... oldukça kolaydır. Bu sayede bookly ile çalışmak külfet olmaktan çıkar ve tam bir eğlenceye dönüşür.
Bookly mevcut hızınızda bir kitabı ne zaman bitirebileceğinizi tahmin edebilir, her kitap için birbirinden bağımsız hedefler belirlemenize ve hedefleriniz için hatırlatıcılar oluşturmanıza izin verir, sonuç olarak okuma deneyiminizi her bir kitap özelinde ayrı ayrı yapılandırmanıza yardımcı olur.
Bookly sadece kitap okuma istatistiklerinizi takip etmekle kalmaz, rahatlatıcı ortam sesleriyle de okumanıza odaklanmanızı kolaylaştırır.
Bookly uygulamasının temel amaçlarından biri de size sürdürülebilir bir kitap okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Bunun için ayrıntılı okuma istatistiklerini ve hedef ilerleme raporlarını kullanmak mümkündür. Fakat bookly bununla da kalmaz, tıpkı bir oyunda olduğu gibi başarı ödülleriyle motive olmanızı da sağlar. Bu sayede kitap okuma rutininizi oyunlaştırmanız mümkün olur.
Kitap okumanın olmazsa olmazlarından biri de kitaba dair kendi notlarımızı oluşturmak ve beğendiğimiz yerleri alıntılamaktır. Bookly, bu temel okuma ihtiyacını karşılamanızı da mümkün kılar. Uygulamayı kullanarak kitaplara kişisel notlar eklemek, alıntılamak ve kitabı puanlamak mümkündür.
Bookly uygulamasının en güçlü ve göz alıcı özelliklerinden biri ayrıntılı okuma istatistikleri sunmasıdır.uygulama sizin girdiğiniz okuma verilerini açıklayıcı ve güçlü istatistiklere dönüştürerek okuma performansınızı somut olarak görmenize yardım eder. Bookly ile okuma süresi, okunan sayfa, okuma hızı, kitabın tahmini bitirilme zamanı, günlük okuma istatistikleri, okuma dizileri gibi istatistikler tek bir dokunuşla önünüze gelir.
Bir kitap kurdu için hedefler ve okuma stratejileri önemlidir. Bookly ile her bir kitap için bağımsız okuma hedefleri oluşturmak veya periyodik okuma hedefleri belirlemek mümkündür. bookly, hedeflerinize ulaşma olasılığınızı analiz etmeye yardımcı ayrıntılı raporlar sunarak hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı size gösterebilir.
Bookly ile kütüphanenizi yönetmeniz de oldukça kolaydır. Üstelik favoriler ve istek listeleri gibi özel amaçlı listeler oluşturarak satın almak istediğiniz veya beğendiğiniz kitapları sınıflamanız da mümkündür.
Bookly kitap sahipliği durumunuzu takip etmenize de yardımcı olur. Uygulama ile kitaplarınızın ödünçlük durumlarını girebilir ve takip edebilirsiniz. Bu sayede hiç bir kitabınızı kaybetmezsiniz.
Bookly, tüm okuma aktivitenizi iCloud senkronizasyonu ile tüm cihazlarınızda erişilebilir kılar. Bu sayede yılların emeğiyle oluşmuş okuma veriminiz güvenle saklanır ve tüm cihazlarınızla çalışılabilir hale gelir.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile sorunlu maalesef. İki büyük problem dikkat çekiyor gibi.
1. Uygulamada çok ama çok fazla etiketsiz buton var, bu denli geniş bir uygulama için her bir butonu keşfederek etiketlemek pek kolay değil. Ayrıca böyle bir çaba çok fazla zaman kaybettiriyor.
2. Uygulama en önemli işlevi olan ayrıntılı istatistiklerde de yeterince sezgisel ve erişilebilir değil. Ek olarak; etiketsiz buton sorunu İstatistik geçişleri esnasında da tekrar karşımıza çıkıyor.

uygulama yorumu

bu ve benzer konseptteki uygulamaları kütüphane yönetiminden ziyade daha çok kitap okuma takibi için kullanmak lazım. Bookly uygulamasına da bu bakış açısıyla yaklaştığımızda, arayüzü olsun, sadece kitap okuma alışkanlığı ve istatistiklerine yönelen konseptiyle olsun çok hoş. Fakat erişilebilir bir deneyim sunamadığı için öneremiyorumm.

Uygulama kategorisi: 

Kitaplar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanmak gerçekten zor

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz