blinkist

Uygulama açıklaması: 

Blinkist, bir tür kitap özeti servisi. Benzer servislerden farkı ise kurgusal olmayan kitaplara odaklanması. Blinkist uygulamasını kullanarak doğa bilimlerinden kültüre, felsefeden antropolojiye, politikadan psikolojiye, iş dünyasından kişisel gelişime, pazarlamadan finansa kadar onlarca teknik özel alanda yazılmış kitabın özetlerine ulaşabilir; bu kitaplarda açıklanan fikirlere, karmaşık teorilere 15 dakikalık konsantre özetlerle temel seviyede hakim olabilir; sonuç olarak kısıtlı zamanda kendinizi geliştirmek için en verimli kaynaklara erişebilirsiniz.
Blinkist, şu an için 4500'ün üzerindeki kitap ve podcastin özetlerini kapsıyor ve bu kitap ve podcastlerde anlatılan parlak fikirleri damıtarak 15 dakikalık özetlere sığdırıyor. Uygulamada bulunan kitaplar yetkin editörlerce seçilip hazırlanıyor ve içerik sürekli büyüyor.
Blinkist uygulaması özellikle kitap okumaya yeterli vakit ayıramayan profesyonelleri ve kitap önerileri arayan meraklıları hedefliyor. Okumak için, hele hele teknik metinleri okumak için ihtiyaç duyulan vakte her zaman sahip olamayız. Fakat bu sorun, ne olursa olsun içimizdeki öğrenme arzusunu engellememelidir. Blinkist, tam da bu noktada devreye giriyor ve günlük koşuşturmalar ile öğrenme tutkusu arasında geçici bir uzlaşma sağlamaya yardımcı oluyor.
Blinkist ile arabada, spor salonunda, ev işi yaparken vs... vaktinizi boşa geçirmek yerine uzmanların alanlarında yazdıkları kitapların hap şeklindeki özetlerini dinleyebilir veya okuyabilirsiniz. Dahası ilgilendiğiniz konularla alakalı daha ileri okumalar yapmak için kendinizi motive edebilirsiniz.
Blinkist ile özet içerikleri okumak veya dinlemek mümkün. Okuma ve dinleme seçenekleri arasında dilediğiniz anda hızlıca geçiş yapabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Okuma modunda standart okuma denetimleri ile metin görünüm ayarları ve altını çizme seçeneği bulunurken, dinleme tarafında da çok şık ve pratik bir oynatıcı ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Okuma modunda metnin iyi biçimlendirilmiş ve okuma deneyimine pozitif katkı yapacak şekilde yapulandırılmış, yani pürüzsüz ve temiz olmasına özen gösterilmiş durumda. Aynı hassasiyet dinleme modunda da korunuyor ve temiz bir işitsel deneyim için gerekli materyal sunuluyor.
Uygulama kesintisiz bir okuma be dinleme deneyimi sunuyor, okuduğunuz özette kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Tüm içerik ayarlarınız cihazlarınız arasında senkronize ediliyor. Bunun için bir blinkist hesabı yeterli. Uygulamada e-posta adresi ile üyelik seçeneği dışında apple, google ve facebook ile oturum açmak da mümkün.
Blinkist, içerik özetlerini kavranması kolay başlıklar halinde sunuyor, bu sayede bölümler arasında geçiş yapmak ve konuları birbirine bağlamak kolaylaşıyor. Bölümler arasında vavigasyon da oldukça kolay. Hem okuma, hem de dinleme modlarında bölümler arası geçiş sağlayan butonlar mevcut.
Blinkist ile zamanla kendi içerik arşivinizi de oluşturabiliyorsunuz. Dilediğiniz özeti kişisel kitaplığınıza ekleyebiliyor, kitaplarda altını çizdiğiniz yerleri özel olarak görüntüleyebiliyorsunuz.
Blinkist ile ilginizi çeken içerikleri keşfetmek oldukça kolay. Uygulama size ilgi alanlarınızı belirleme imkanı sunuyor. İçerik kategorilerine göz atmak, uzmanlarca hazırlanmış listelere göz gezdirmek veya konu, yazar, kitap vs.. anahtar kelimeleriyle arama yapmak mümkün.
Blinkist ile siz de kısa sürelerde büyük işler başarın, zamanınızı boşa harcamak yerine parlak beyinlerin ilgi çekici fikirlerine odaklanın. Okuma önerileri alın ve okuyamadığınız zamanlarda da öğrenmekten geri durmayın.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile tamamen erişilebilir durumda.

uygulama yorumu

şunu söylemeliyim, ilk başta kurgu dışı eser özeti fikrine pek sıcak bakmamıştım. Bu tip hap şeklinde içeriklerin faydadan çok zarar getirdiğini, insanları uzmanı olmadıkları konularda gereksiz bir özgüvene sürükleyerek uzmanlığın kıymetini düşürdüğünü düşünüyordum. Fakat uygulamada biraz vakit geçirdiğimde, sınırları aşmamak kaydıyla işe yarayabileceğini, insanların meraklarını canlandırabileceğini gördüm. Ek olarak, uygulamayı bir tür listening aracı olarak kullanmak da mümkün, zira dinlenen içerik aynı anda okunabiliyor. Uygulama şimdilik ingilizce ve almanca içerik sunuyor.
Uygulama erişilebilirliği ise şaşırtıcı derecede iyi. Okuma ve dinleme modları VoiceOver ile çok verimli, metin biçimlendirmeler standart ve VoiceOver dostu, arayüz fazlasıyla basit ve ferah.
Gelelim negatif taraflara: teknik kitapların özetlenmesinin yaratacağı problemleri göz önünde bulundurmak gerekir. Yani, saf aklın eleştirisinin özetini okumak sizi kant uzmanı yapmaz, sadece konuya çok kısıtlı da olsa bir başlangıç yapmanızı ve kitabı okumak için motive olmanızı sağlar.
Türkiye'ye özel başka bir problem ise abonelik fiyatı maalesef. Uygulamanın yıllık aboneliği türkiye için fazlasıyla pahalı, yıllık 20 30 usd gibi bir maliyete katlanmak makul olabilir belki ama, ne kadar kaliteli olursa olsun bir özet servisine 99 usd vermek bizim şartlarımızda zor. Ara sıra olan indirimleri kovalamak iyi bir fikir olacaktır.

Uygulama kategorisi: 

Eğitim

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz