pandeminin gölgesinde: 15 eylül Apple etkinliğinden satır başları

Bu pandemi süreci hepimizin hayatını az ya da çok değiştirmişe benziyor. Normalde, Apple’in eylül etkinlikleri şişman kadının sahneye çıkmasıyla yani yeni iPhone’ların tanıtılmasıyla sonlandırılırdı. Bu gelenek, geçen yıl ki sunumu servislerin domine etmesiyle biraz sarsılmış olsa da eylül ayının yeni iPhone ayı olduğunu hepimiz biliriz. Fakat, pandemi her şeyi değiştirdiği gibi bu rutini de bozdu ve yeni iPhone’ların tanıtımı ekim ayına kaldı. yine de elimizde yeni iPad ve apple watch modelleriyle yeni bir servis var, hepsine sırasıyla bakacağız.

yeni apple watch serisi karşımızda

dünki etkinlikte series 6 ve se olarak iki model tanıtıldı. Watch series 6 apple’in amiral gemisi akıllı saati olurken, watch se ise fiyat performans ürünü olarak konumlandırıldı. Series 3 piyasada kalmaya devam ederken, series 5’in üretimine ise son verildi. Böylece apple’in watch tarafındaki ürün gamı series 6, SE ve series 3 olarak güncellenmiş oldu. Şimdi cihazların özelliklerine bakalım.

Beni az çok tanıyanlar apple ekosisteminde en az ilgimi çeken ürünün watch olduğunu bilirler. Fakat bu sefer tanıtıma apple watch ile başlıyorum çünkü series 6 çok güçlü bir işlemci güncellemesi aldı. Evet, apple’in yeni amiral gemisi saati olan series 6 %20 performans artışı vadeden s6 işlemcisiyle geliyor ve artık 5GHZ wifi bağlantısını destekliyor. Tüm bunlar daha performanslı bir watch ve daha hızlı internet bağlantısı anlamına geliyor(en azından kâğıt üzerinde).

Series 6’nın dikkat çeken bir başka özelliği daha var. Apple watch series 6 tıpkı kalp atış hızınızın kaydedilmesi gibi kanınızdaki oksijen seviyesini takip edip kaydedebiliyor. Bu yeniliklerin özellikle astım ve covid-19 gibi solunum merkezli hastalıkların takibinde işe yaraması için çok sayıda araştırmacıyla birlikte çalıştıklarını söylediler. Yani, apple sağlık özelliklerinin gerçek sağlık sorunlarının hızlıca farkedilmesine yardım etmesini önemsediğini göstermek istiyor diye de düşünebiliriz. Tabi tüm bu yeni özellikler series 6’bub fiyatına da yansımış durumda. Series 6’nın Türkiye başlangıç fiyatı 3799 TL olarak duyuruldu.

Dün tanıtılan ikinci watch ise SE oldu. Aslında bu saat pek de yeni sayılmaz. Ekg çekemeyen bir series 5 desek yanlış olmaz sanırım. Series 6’ya göre daha eski işlemci(s5),, ekg ve oksijen seviyesi ölçememe gibi eksileri var. Apple watch SE daha ziyade temel apple watch özelliklerini kullanmak isteyen ve acil SOS ve düşme algılama gibi şeylerle yetinebilecek kullanıcılar için düşük fiyatlı bir alternatif oluşturuyor.

Watch tarafında bir kaç küçük ayrıntı daha var. Tanıtılan yeni kordonlar var fakat benim ilgimi çekmedikleri için uzatmıyorum. Ve elbette, bundan böyle watch şarj adaptörüyle gelmiyor; Apple, dünyada yeterince şarj adaptörü olduğunu düşünüyor(çok da haksız sayılmazlar).

yeni iPad modelleri karşımızda

bu etkinlikte en düşük fiyatlı iPad’in sekizinci nesli ve iPad air modelinin dördüncü nesli de tanıtıldı. Pro ve mini modeller ise bu etkinlikte güncelleme almadı. Şimdi sırayla cihazlara bakalım.

iPad, en düşük fiyatlı giriş seviyesi iPad modeli olmayı bu güncellemeyle de sürdürüyor. Sekizinci neslin yedinci nesle göre tek avantajı işlemcinin a10’dan a12’ye yükseltilmesi. Bu işlemci güncellemesi çok önemli aslında çünkü, apple a11 ile birlikte mobil işlemci piyasasını tam anlamıyla domine eder olmuştu. Giriş seviyesi iPad’lerin de bu işlemci ailesine geçmesi önemli bir dönemece işaret ediyor. Apple artık bionic serisi işlemci entegrasyonunu tamamen tamamladığını göstermiş oldu. Haziran etkinliğinde tanıtılan silicon ve bu etkinlikte gösterilen ve aşağıda da inceleyeceğimiz a14 bionic işlemciler bu durumun kanıtı. Bu sıkıcı muhabbetin son kullanıcıya yansıyan tarafı ise şu, artık giriş seviyesi bir iPad ile dahi ses ve görüntü düzenleme gibi ağır işler bile zorlanmadan yapılabilir olacak. Ha bir de, a9 ve a10 işlemcilerin devrinin tamamen kapandığını da rahatça söyleyebilirim. Bu durumda, iOS ve iPadOS 15 güncellemesini alacak en eski işlemciler a11 olacaktır.

Dünün yıldızı ise hiç şüphesiz yeni iPad air ve işlemcisi a14 bionic oldu. Yeni iPad air hakkında konuşmaya da bu yeni işlemciden başlamak istiyorum. A14 bionic işlemci 5 nanometre olarak üretilen ilk işlemci oluyor; sunumda bu yeni işlemcinin a13 gibi bir canavardan dahi %40 daha performanslı olduğunu söylediler ki, daha az pasif soğutma ihtiyacını da düşünürsek ortada bambaşka bir işlemci var demektir. Air modelini koşturan işlemcinin kâğıt üzerindeki durumu bu, yakında çok daha fazla test görürüz.

Yeni iPad air’in önemsediğim başka bir yeniliği Bise sonunda lightMing yerine usb-c bağlantısına geçilmesi oldu. Bu tercihin sonuçları hakkında, en son iPad pro modelini tanıttığım yazıda fazlaca spekülasyon yapmış olduğumdan burada çok fazla uzatmayacağım. Sonuç olarak harici sürücü, monitör, ses arabirimi gibi donanımlara bağlanma ve iş yapma konusunda çok faydası olacaktır. Hele hele a14 işlemciyle bir arada düşünülünce, iPad’in bilgisayar olma hedefine en azından donanımsal olarak biraz daha yaklaştığı söylenebilir.

air tarafında çok ilgimi çekmeyen bir kaç küçük yenilik daha var. Bunların en ilginci touchID yerini değiştirmeleri oldu. Yukarıya taşımışlar ama tabi cihazı canlı göremediğimiz için ayrıntılı konuşamıyoruz. Bir başka yenilik ise apple pencil2 desteği oldu, bu gelişme tasarımcı taifesini mutlu etmiş olmalı. Son olarak lte tarafında da iyileştirmeler var ama ben tablette hücresel veri kullanmadığımdan çok önemsemedim.

“E ama bu artık air değil pro oldu”! Diye düşünüyorsunuz tabi, çok da haksız değilsiniz. iPad pro’nun ekran ve hoparlör dışında hiç bir artısı yok gibi. Fakat merak etmeyin, 2021 ilk çeyreğinde yeni iPad pro modeli geliştirilmiş bir a14 işlemciyle tanıtılacaktır. Burada önemli olan şey, apple’in işlemci teknolojisinde makası açmaya devam etmesi ve tabletlerini donanım bakımından sürekli yukarı taşıyor olması. Şu an için iPadOS ve iOS bu gelişmelerin gerisinde kalıyor gibi görünüyor, onları da ayrı konuşacağız.

işletim sistemleri raftan iniyor

dünki etkinlikte hazirandan beri beta sürecinde olan iOS14, iPadOS 14, tvOS14 ve watchOS7’nin 16 eylül tarihinde yayınlanacağı belirtildi. Nitekim, bu yazının yazıldığı şu saatlerde yeni sürümler dağıtılmaya başlanmış durumda. iOS ve iPadOS hakkında başka yazılarda konuşmayı ümid ediyorum.

yeni apple servisleri karşımızda

başka yazılarda da konuştuğumuz gibi, apple son yıllarda daha servis ve hizmet merkezli olmaya, bu stratejiyi daha verimli uygulayabilmek için de orta seviye donanımlara eskisinden daha çok ağırlık vermeye başladı. Gerek apple tv+, gerek apple arcade şu ana kadar pek başarılı olamadılar ama, Apple servislerini arttırmaya kararlı gözüküyor. Bu etkinliğin öne çıkarılan servisi de fitness+ oldu. Fitness+, adından da anlaşılabileceği gibi bir egzersiz koçu. Farklı antrenman kategorilerinde, profesyonellerin oluşturduğu video serilerine abone oluyorsunuz, antrenman müziğinizi seçiyorsunuz ve spor salonuna gitmeden evde profesyonel spor yapıyorsunuz. Servis antrenman istatistiklerini tutuyor ama şu an için bu istatistikleri kullanarak antrenmanınızı özelleştiremiyor. Sunumda fitness+ için ekosistemdeki tüm cihazlarla çalışma avantajının üzerinde durdular fakat, fitness+’in profesyonel antrenman programlarından beklenen avantajları karşılayıp karşılayamayacağı henüz bilinmiyor. Son olarak, servisin aylık 9.99 USD olarak ücretlendirildiğini ekleyeyim.

Apple bu etkinlikte ilginç bir servis birleştirme hamlesi de yaptı. Apple tv plus, apple arcade, apple news plus, apple müzik, iCloud ve apple fitness plus aboneliklerini appleOne adını verdiği tek bir abonelikte birleştirdi. Elbette buradaki amaçları açık, apple servislerinin kullanılma oranını yükseltmek ve pazar payını arttırmak. Şimdilik üç farklı plan sunuyorlar.
Kişisel plan: 50gb iCloud saklama alanı + news ve fitness harici tüm servislere abonelik= 14.99 USD.
Aile planı: yukarıdaki planla hemen hemen aynı, fakat saklama alanı 200GB. Fiyat ise 19.99 USD.
Premier plan: bu plan da tüm servisleri 2 TB saklama alanıyla birleştiriyor. Fiyat ise 29.99 USD.
Kişisel olarak, bu servislerin kısa vadede çok talep göreceğini tahmin etmiyorum. Çünkü özellikle tv plus ve arcade daha emekleme aşamasında. Fakat, apple’in kararlı olduğunu da görüyoruz, bakalım orta ve uzun vadede neler olacak.

neler eksikti

iPad pro, iPhone ve yeni mac modellerinin bu etkinlikte tanıtılmayacağını zaten biliyorduk. Ben daha ziyade yeni nesil apple tv ve iPad mini6 bekliyordum. Bunun dışında, Apple’in servis merkezli stratejisinin ve işlemci teknolojisine yaslanan iPad güncellemelerinin sürdüğünü görüyoruz. 2 3 yıl önce tahmin ettiğimiz şeyler yazılım dışında gerçekleşiyor gibi. Fakat artık Apple’in süpriz yapmaktan uzak olduğunu da itiraf etmem gerekiyor. Bağlantılı yazılarla görüşmek dileğiyle. Teknolojiyi hem bilin hem sevin...

Kategori: