Safari'de bir adrese nasıl gidilir?

Safaride yeni bir sayfaya girmenin birkaç yolu vardır. Her şeyden önce bir mail veya başka bir sayfadaki bağlantı üzerine çift dokunularak oraya girilebileceğini tekrar hatırlatalım.
İlk olarak ekranın en sol üst köşesinde bulunan ve o an girilmiş sayfanın adresinin bulunduğu alana çift dokunmak suretiyle gelen adres alanına istenen internet sayfasının adı yazılıp, sağ alt köşedeki git düğmesine basılarak yeni bir sayfa açılabilir.
Burada adres alanına çift dokunulduğunda, orada yazılı adres seçili biçimde görünür. Yani herhangi bir yeni harfe basıldığında yazılı olan silinerek en son girilen karakter ve karakterler yazılı olanın yerini alır. Aynı zamanda, parmak bir kez sağa süpürüldüğünde, “Metni Sil” düğmesi görülecektir. Buraya çift dokunulduğunda da adres alanı temizlenmiş olur.
Gitmek istediğiniz adresin tamamını bu alana yazıp git düğmesine basabileceğiniz gibi, eğer daha önce ziyaret ettiyseniz, adresin birkaç harfini yazdığınızda da diğer arama alanlarında olduğu gibi bu karakterlerle başlayan adresleri görebilirsiniz. Bu adreslerden istediğinize çift dokunarak da internet sayfasına gidebilirsiniz.
Safari’deki adres yazma alanına yalnızca bir sayfa adresi girmeniz gerekmez. Buraya araak istediğiniz bir terimi yazarak git düğmesine bastığınızda safari için varsayılan arama motorunuzda yazdığınız terim aranacaktır. Örneğin adres alanına “engelsiz Erişim” yazıp git düğmesine bastığınızda Varsayılan arama motorunuzda Engelsiz Erişim ibaresini aramış olursunuz.

Kategori: