QuickTime Player'da yapılan ses kaydı nasıl duraklatılır?

Mac üzerinde QuickTime uygulamasının ses kaydı özelliğini kullananların hatırlayacağı gibi, kaydı başlattığımız andan itibaren, sürdürememek üzere yalnızca "Kaydı Durdur" butonunu görebiliyoruz. Fakat çok küçük ve pratik bir yolla, kaydı sürdürebileceğimiz "kaydı Duraklat" butonunu da kullanabileceğiz bu yazıyla beraber.

Herhangi bir kaydı başlatıp, devam ettiğimiz esnada, "Kaydı Durdur" butonunun üzerindeyken, istediğimiz zaman Option tuşuna bir süre basılı tutuyoruz ve VoiceOver’ın "Kaydı Duraklat" dediğini duyuyoruz. Fakat bunu duyduktan sonra parmağımızı Option tuşunda basılı tutmaya devam ediyoruz. Çünkü, parmağımızı çektiğimiz andan itibaren buton tekrar "kaydı durdur" olarak değişiyor.

Dolayısıyla, eğer kaydımızı duraklatmak istiyorsak, parmağımızı Option tuşuna basılı tutup, ki bu basılı tutma süresi neredeyse bir saniye gibi bir zamandır ve oldukça kısa gelecektir işlemi yaparken, "Kaydı Duraklat" ifadesini duyduktan sonra, parmağımızı butondan çekmeyerek CTRL ve boşluk tuşuna basmamız yeterli olacak. İşlemi gerçekleştirdikten sonra, kayıt duraklayacak ve kaydı sürdür butonu çıkacaktır.

Bunu ihtiyacınıza göre istediğiniz kadar tekrarlayabilir, kaydı tamamen bitireceğinizde ise; her zamanki gibi kaydı durdur butonuna basarak kaydınızı tamamen bitirebilirsiniz.

Kategori: 

1 Yorum