Oturum açma seçenekleri

Windows üzerinde denetim masası / kullanıcı hesabı denetimi üzerinden yapabildiğiniz ayarları, Mac OS X üzerinde sistem tercihleri / Kullanıcılar ve gruplar bölümünden yapabilirsiniz.

Kullanıcılar ve gruplar butonuna tıkladığınızda, ilk olarak kullanıcılar, gruplar ve oturum açma seçenekleri listesi çıkar. Listede saptanmış olarak şu an ki kullanıcı hesabı seçilidir. Diğer öğeleri görmek için etkileşim gerektirir.

Diğer kullanıcılar başlığı ile, varsa Mac’iniz üzerindeki farklı kullanıcı hesapları ve konuk kullanıcı öğeleri bulunur. Son olarak, oturum açma seçenekleri grubu.

Listeye etkileşimde bulunup, herhangi bir şey yapmazsanız, sağa doğru ilerlediğinizde şu an ki hesapla ilgili ayarları yapabileceksiniz.
Ayarlarda değişiklik yapmadan önce, pencerenin en sonuna giderek (FN + CTRL + Option + Sağ yön tuşu) yardım düğmesinin bir soluna kayarak, değişiklik yapmak için kilidi tıklayın butonuna basın. Hesabınız için tanımlanmış parolayı yazarak Return tuşuna basarak, sisteme değişiklik yapması için izin verin.
Tekrar pencerenin en başına gelerek (FN + CTRL + Option + sol yön tuşu) Araç çubuğu ve bahsettiğimiz listeyi sağa doğru ilerleyerek geçin.

Oturum açma seçenekleri

Oturum otomatik açılsın seçeneğiyle, hesabınıza tanımlı bir parola olsa bile, seçiminizle Mac’iniz yeniden başladığında, oturumunuz otomatik açılır.

Oturum açma penceresini iki farklı şekilde göstermeniz mümkün. Kullanıcı listesi veya ad ve parola radyo düğmelerinden herhangi birini seçerek, oturum açma penceresindeki tercihinizi belirleyebilirsiniz. Eğer kullanıcı listesi radyo düğmesini işaretlerseniz, kullanıcı adının yazılı olduğu listeden kendi kullanıcı adınızın üzerine tıklayarak, gelen metin alanına parolanızı girerek oturum açabilirsiniz. Ad ve parola seçiminde ise, gelen ekranda metin alanlarına ad ve parolayı kendiniz yazmanız istenir.

Uyut, yeniden başlat ve sistemi kapat düğmelerini göster onay kutusu ile, oturum açma sırasında sistemi kapatabilir, yeniden başlatabilir veya uyutabilirsiniz.

Oturum açma penceresinde giriş menüsünü göster onay kutusunu tercihinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Onay kutusunu işaretli duruma getirdiğinizde, farklı kullanıcıların oturumlarını açtıktan sonra, OS X için farklı bir dil kullanmalarına izin vermiş olursunuz.

Parola ipuçlarını göster onay kutusuyla, ipucu düğmesine basarak yahut 3 yanlış parola girişinden sonra belirlediğiniz ipucunun gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılar arası hızlı geçiş menüsünü, menü çubuğunda gösterir. Hesap adı, simge veya tam ad şeklinde gösterilmesini açılır düğmeden belirleyebilirsiniz. Kullanıcılar arası hızlı geçiş menüsü, açık bir oturum varken, bilgisayarınızda var olan farklı bir hesapla aynı anda ikinci bir oturum açmanızı ve aralarında hızlı bir şekilde, bu menüyü kullanarak geçiş yapmanızı sağlar.

Oturum açma penceresinde VoiceOver’ı kullan onay kutusunu işaretlemeniz, şiddetle önerilir.

Ağ hesabı sunucusu, Mac'inizin bir ağ hesap sunucusuna katılması (bağlanması) için Katıl veya Düzenle düğmesini tıklayın. Mac'iniz bir ağ hesap sunucusuna bağlı değilse, düğme Katıl olarak etiketlenir. Mac'inizin mevcut bir bağlantısı varsa, Düzen olarak etiketlenir.

Ekleme ve silme butonlarıyla, ekle düğmesini tıklayarak yeni bir kullanıcı hesabı için bilgileri girip oluşturabilirsiniz. Sil düğmesine tıklayarak, listeden istediğiniz kullanıcı hesabını seçip silebilirsiniz.

Şu an ki ve diğer kullanıcılar (kullanıcılar ve gruplar)

Kullanıcılar ve gruplar için mevcut ayarlar iki sekme ile bölümlenir. Parola ve oturum açma öğeleri.

Parola

Kullanıcı resmi butonuna basarak 6 seçenekten birini seçebilirsiniz.

  1. Saptanmış: Mac’iniz ile gelen resimler.
  2. Son kullanılanlar: Önceki kullanıcı resimleri.
  3. iCloud fotoğraflar: Çektiğiniz resimler.
  4. Yüzler: Fotoğraflarınızdaki tanınmış yüzler.
  5. Kamera: Bilgisayarın yerleşik kamerasıyla bir resim çekmenizi sağlar.
  6. Bağlantılı: Kişi kartınızdaki resminiz.

Parolayı değiştir butonuyla, hesabınız için belirlenmiş parola ve parola ipucunu değiştirebilirsiniz.

Kişiler kartı, kullanıcının kişiler kartını düzenlemek için açı tıklayın.

Kullanıcının Apple kimliğini kullanarak parolayı sıfırlamasına izin ver onay kutusunu işaretlemenizle, hesabınız için oluşturduğunuz oturum açma parolasını unutmanız halinde, hesabınız üzerinde kullandığınız Apple ID’nizle parolanızı birkaç yanlış girişten sonra gelen ekranla sıfırlayabilirsiniz.

Kullanıcının bu bilgisayarı yönetmesine izin ver onay kutusuyla, kullanıcının hesabını yönetici durumuna geçirirsiniz.

Ebeveyn denetimlerini etkinleştirme onay kutusunu işaretlemenizle o kullanıcının ebeveyn denetimleriyle yönetilmesini sağlarsınız. Kısıtlamaları ayarlamak için, ebeveyn denetimlerini açı tıklayın.

Oturum açma öğeleri

Mac’inizde oturum açtığınızda tercih ettiğiniz uygulamaların, belgelerin veya sunucu bağlantılarının otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Öğe listesi tablosuyla etkileşimde bulunarak, açılmasını istediğiniz öğeleri, bu öğenin türünü (klasör, uygulama, belge vb.) görebilir, sütunu gizle seçeneğiyle, oturum açtıktan sonra klasörün veya uygulamanın gizlenmesini sağlayabilirsiniz.
Not: Sunucu bağlantıları için geçerli değildir.

Öğe listesi tablosundan sonraki ekle butonuyla otomatik açılmasını istediğiniz bir öğe ekleyebilir, sil butonuyla öğe listesi üzerinde seçili olan otomatik açılan öğeyi, silebilir, oturum açma sırasında otomatik olarak açılmasını durdurabilirsiniz.

Kategori: