Mesaj gönderip alma

Mac'iniz üzerinde, mesajlar uygulamasına, LaunchPad ve Dock üzerinden ve ayrıca uygulamalardan (CMD + Shift + A) ulaşabilirsiniz. iOS 8 ve OS X 10.10 Yosem İte ile gelen devamlılık özelliği sayesinde, Mac'inizle sadece ıDevice kullananlara değil, aynı zamanda iOS 8 yüklü ve Mac'inizle aynı Wi-Fi bağlantısına sahip iPhone'unuz üzerinden, diğer tüm kişilerinize SMS yollamanız mümkün.

Bunun için öncelikle, tüm cihazlarda Handoff özelliğinin açık olduğundan emin olmalısınız. Bir sonraki şartsa, iki cihazda da aynı Apple ID'nin kullanılıyor olması. Sonrasında telefonunuzun ayarlar bölümünden, mesajlara girerek, mesaj iletme butonunu tıklayın. Apple ID’nizin aynı olduğu tüm cihazlar burada listelenir. Kendi Mac’inizin adına tıklayın. Bu sırada önünüzde mesajlar uygulaması açık halde bulunan Mac’inizde bir pencere görünür ve bu pencerede, siz telefonunuzdan Mac’inizin adını tıkladıktan sonra gelen metin alanına girmeniz istenen 6 haneli kod görünür. Mac’inizde çıkan bu kodu, telefonunuzdaki metin alanına girerek, bitti butonuyla işlemi tamamlayın. Artık, iPhone’unuz üzerinden SMS alıp/gönderebileceksiniz.

Mesajlar uygulamasını açtığınızda, en başta, kime menü düğmesi bulunur. Burada seçilmiş bir kişi varsa, onun adı seslendirilir. Bu menü düğmesine tıkladığınızda seçili kişi için, FaceTime, sesli FaceTime, iPhone’unuzu kullanarak arama ve kişi kartını gösterme gibi seçenekler bulunur.

Sonrasında gelen arama metni alanıyla, mesajlarda arama yapabilirsiniz.

Oluştur düğmesiyle yeni bir mesaj oluşturmanız mümkün. Bu butona tıkladıktan sonra, bir kombinasyon kutusu gelir ve siz mesaj göndereceğniz kişinin adını, numarasını, yahut e-Postasını yazabilirsiniz. Ya da, odaklandığınız kombinasyon kutusunun sağında, alıcı ekle butonuyla, kişilerinizden herhangi birini seçebilirsiniz.

Ayrıntılar düğmesiyle, tıpkı iPhone’da bir kişi ile olan mesajlar penceresindeki ayrıntılar düğmesine bastığmızda karşımıza çıkan şeyler çıkar. Rahatsız etme, bu yazışma için bildirimleri kapat gibi…

Yazışmalar tablosu, Mac’iniz üzerinden yürüttüğünüz yazışmaları kapsar ve etkileşim gerektirir. Etkileşimde bulunduktan sonra, istediğiniz herhangi bir yazışmayı TrackPad’de fiske ile veya sağ/sol yön tuşlarıyla bulabilirsiniz. Bu tabloda, yazışmalara dair, kişinin ismi ve son mesaj seslendirilir.

Herhangi bir yazışmayı silmek istediğinizde, yazışmalar tablosunda o yazışmayı bularak CMD + BackSpace tuşlarına basmalısınız. Yazışmayı silmek isteyip istemediğinizle ilgili gelen sorgu kutusunu da onayladığınızda, yazışma Mac’inizden silinir, fakat iPhone’unuzdan silinmez. Aynı şekilde, iPhone’unuz üzerinden sildiğiniz bir yazışmayı, Mac’iniz üzerinden görmeye devam edersiniz.

Herhangi bir yazışmaya yanıt vermek isterseniz. yine yazışmalar tablosundan ilgili yazışmanın üzerine geldikten sonra, tabloyla etkileşimi bitirmelisiniz. Yazışmalar tablosunun bir sağında, HTML içerik ile etkileşimde bulunarak, söz konusu yazışma için, önceki mesajlarınızı okuyabilirsiniz.

HTML içerikten sonra, mesaj ya da iMessage şeklinde seslendirilen metin alanına, iletinizi yazıp, Return tuşu ile gönderebilirsiniz. Eğer iPhone’unuz üzerinden SMS yolluyorsanız, bu metin alanı için mesaj, eğer iMessage kullanan bir kullanıcıya gönderecekseniz, metin alanı iMessage olarak seslendirilir.

Metin alanınıın sağında, emoji seçici düğmesi karşınıza çıkar. iPhone’unuz üzerinde kullandığınız emojileri, tıpkı iPhone’da olduğu gibi, kategoriler halinde bulabilir, istediğiniz emojinin üzerindeyken CTRL + Option + Space ile iletinize ekleyebilirsiniz.

Eğer iMessage gönderiyorsanız, ilave olarak sesli mesaj gönder butonuyla karşılaşırsınız. TrackPad ile çift tıklayarak ya da CTRL + Option + Space ile kaydı başlatabilir, tekrar çift tıklayarak ya da CTRL + Option + Space ile kaydı durdurabilir, daha sonra gönder düğmesine basarak, kaydı gönderebilirsiniz.

Kategori: