iPhone ile bir numarayı nasıl tuşlarım ve telefon ederim?

Artık telefon uygulamasına geçebiliriz. Önce bir kişiyi numarasını çevirerek nasıl arayacağımızı görelim. İlk olarak ekranın sol alt köşesinde bulunan telefonu bulalım ve çift dokunarak bunu açalım. Telefon içinde birçok iphone uygulamasında bulunan sekmeler bulunur. Bunu, bir iletişim kutusunda ctrl+tab ile geçilen sekmeler gibi düşünebiliriz. Veya bir internet tarayıcısında açık olan birden fazla sayfaya benzetebiliriz. Her sekmeye girildiğinde farklı işlem, düğme ve öğelerin bulunduğu farklı bir sayfaya geçmiş oluruz. Benzer sekmeler birçok iphone uygulamasında bulunur. Bu sekmeler doc satırında olduğu gibi home tuşunun hemen üstünde soldan sağa doğru dizilmiştir. Telefon uygulamasındaki sekmeler, soldan sağa doğru sırasıyla hızlı arama, son aramalar, kişiler, klavye ve sesli arama sekmeleridir. Bu sekmeler arasında dolaşmak için home tuşunun üstünde sol taraftaki bir noktaya dokunarak bir sekme bulun ve parmağı sağa sola doğru iterek diğer sekmeler arasında dolaşın. O an hangi sekme etkinse Voice over o sekme üzerine gelindiğinde “seçilen” ifadesini seslendirip sekmenin adını ondan sonra söyleyecektir.
Bir kişiyi numarasını çevirerek aramak için klavye sekmesini bulup çift dokunalım.
Artık iPhone ekranımız bir telefon klavyesi haline geldi. Home tuşu üzerinden parmağımızı yukarı doğru sürüklediğimizde önce ara düğmesine sonra da 0 tuşuna rastlayacağız. Klasik bir telefonda tuşlar nasıl dizildiyse, ekranda da tuşlar bu biçimde dizilmiştir. En altta, Yıldız, 0 ve Kare tuşu, onun üzerinde, 7, 8, 9, onun üzerinde 4, 5, 6 ve en üstede 1, 2, 3, rakamları yer almaktadır. 1 sırasının hemen üstünde de o ana kadar çevrilen numara görüntülenir. Eğer hiçbir numara çevrilmediyse burada “boş telefon numarası” yazısı yer alır. 0 sırasının hemen altında da ara düğmesi yer alır.1 tuşunun üstünde, sol üst köşede kişi olarak kaydet, 3 tuşunun üstünde de sil düğmeleri yer alır. İlerki bölümlerde dokunarak yazma ve standart yazma olmak üzer 2 tip yazma modu yer almaktadır. Bu aşamada iphone cihazına tam olarak hakim oluncaya dek telefonda varsayılan olan standart yazma modunu kullanmanızı öneririz.
Bir numarayı tuşlamak için önce parmağınızla numarayı seçin ve diğer parmağınızla ekranın herhangi bir yerine çif dokunun. Bu biçimde çevireceğiniz numarayı yazın. Eğer yanlış bir numara yazdıysanız, kare tuşunun heman altında yer alan sil düğmesini seçip çift dokunun. Voice over silinen numarayı söyleyecektir. Bu şekilde numarayı tuşladıktan sonra home tuşunun hemen üzerinde bulunan ara düğmesini seçip çift dokunduğunuzda tuşladığınız numarayı aramış olursunuz.
Numarayı çevirdiktan sonra 0’ın altındaki ara düğmesi yerine 3’ün üstündeki kişi olarak kaydet düğmesine basarak da aradığınız numarayı rehberinize ekleyebilirsiniz.

Kategori: