Emoji ve özel karakterleri kullanma

Akıllı telefonlardaki dokunmatik klavyelerle etkin olarak kullanılmaya başlanan emoji ve özel karakterleri Mac’imiz üzerindeki metin alanlarında da kullanmamız mümkün.
Herhangi bir metin alanındayken, CTRL + CMD + Space (boşluk) tuşuna basarak emoji ve semboller penceresini gösterebilirsiniz.

CTRL + CMD + Space tuşlarına bastığınızda, açılan pencerede doğrudan arama alanına odaklı olacaksınız. Metin alanına aradığınız karakter ile ilgili anahtar bir kelime girebilir, Return tuşuna bastıktan sonra, bulunduğunuz büyük pencere alınından çıkıp, bir sağdaki arama sonuçları ızgarasıyla etkileşimde bulunarak arama sonuçlarını görebilirsiniz.

Arama yapmadan kendiniz herhangi bir karakter seçmek isterseniz, CTRL + CMD + Space tuşlarına bastıktan sonra, yine az önceki büyük pencere alanında olacağımızdan, etkileşimden çıkma hareketiyle, sağa doğru ilerleyerek, sık kullanılanlar, favoriler, yüz ifadeleri ve kişiler, hayvanlar ve doğa gibi kategorileri görebilirsiniz.

Not: Kategorilerin isimleri iki defa tekrar edilir. Fakat ilgili kategorinin karakterlerine ulaşmak için, sık kullanılanlar ızgara, yüz ifadeleri ve kişiler ızgara, olarak ifade edilen kısımlarla etkileşime geçmelisiniz.

Yüz ifadeleri ve kişiler ızgarasıyla etkileşime girip, ellerini havaya kaldıran emojisini seçeceğinizi varsayarsak, ten görünümüyle ilgili emojilerde, ten renkleriyle seçimi yapılan tonlar eklendi. Böyle bir emojinin üzerindeyken, kestirme menüsü için kullandığımız tuş kombinasyonlarını (CTRL + Option + Shift + M) basarak yeni gelen sistem sorgu kutusunda, açık ten rengi, buğdaydan biraz açık ten rengi, buğday ve buğdaydan koyu gibi tonların seçiminden birisini yaparken, istediğiniz ten renginin üzerinde CTRL + Option + Space yaparak, metin girişi yaptığınız metin alanının, imleci üzerine seçtiiniz karakter eklenir.

Kategori: 

1 Yorum