Dikteyi kullanma

Dikteyi üçüncü parti uygulamaların metin alanları dahil olmak üzere, tüm metin alanlarında sesinizle yazı yazdırmak ve eğer isterseniz birtakım komutlarla yazı yazmak dışında Mac'inizi yönetmek için kullanabilirsiniz.

Sesinizle yazı yazdırma

Mac’inizde dikte daha önce etkinleştirilmediyse, herhangi bir yerdeyken FN tuşuna iki defa bastığınızda, dikteyi etkinleştirmek isteyip istemediğinize dair bir sorgu kutusuyla karşılaşırsınız. Eğer sorgu kutusunda bunu onaylarsanız, sistem tercihlerinde dikte ve konuşma bölümüne yönlendirileceksiniz.

Ayarların en başında, dikte için açık ve kapalı olmak üzere iki tane radyo düğmesi bulunur. Açık radyo düğmesinin işaretli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer FN tuşuna iki defa basmak yerine, sistem tercihleri / dikte ve konuşma bölümüne kendiniz gitmeyi tercih ettiyseniz, bu radyo düğmesini siz işaretlemelisiniz.

Devamında gelen bir diğer ayarda mikrofon seçimini yapabileceğiniz bir açılır düğme bulunur. Dahili mikrofon haricinde bir mikrofon kullanıyorsanız, bu açılır düğmeden onu seçebilirsiniz.

Geliştirilmiş dikteyi kullan onay kutusu ile, tercihiniz halinde çevrimdışı dikte ve sesli komutla bilgisayarınızı yönetme gibi özelliklere imkan sağlanır. Geliştirilmiş dikte, seçim yaptığınız dile göre, Mac’inizin diskinde, o oranda boş yere ihtiyaç duyar. Geliştirilmiş dikteyi tercih etmemeniz halinde, sadece internet bağlantısına sahip olduğunuz durumlarda dikteyi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, yazdırdığınız kelimeler dillerin en güncel haliyle bulunan Apple sunucularında yazıya dönüştürülür ve size bu şekilde gösterilir.

Dil seçiminde birkaç dili seçebilirsiniz. İstediğiniz zaman eklediğiniz dillerden kaldırmak istediklerinizi silebilirsiniz. Yukarıda da belirtildiği gibi, her dil için geliştirilmiş dikte kullanımında ek bir yazılım indirmeyi gerektirir.

Dikte kestirmesini tercihinize bağlı olarak açılır düğmeden değiştirebilir ya da özelleştirebilirsiniz.

Gerekli ayarlamaları tamamladıktan sonra, belirlenen kestirme ile dikteyi herhangi bir yazma alanında başlatabilir, yazdıracaklarınız bittikten sonra tekrar dikte kestirmesine basarak sonlandırabilirsiniz.

Komutlarla Mac’inizi yönetme

Sesli komutlarla bilgisayarınızı yönetebileceğiniz ayarları yapabilmek için, sistem tercihleri / erişilebilirlik bölümü üzerinden, erişilebilirlik tablosu aracılığıyla dikteyi seçiniz.

Dikte komutları butonu ile, belirlenenen komutlar tablosunu görüntüleyebilir, istediğiniz komutların onay kutularını işaretleyerek / işaretini kaldırarak onların kullanılıp kullanılmayacağını seçebilirsiniz. İsterseniz gelişmiş dikte komutlarını etkinleştirerek, sesli komutlarla (uygulama açma, açık bir uygulamayı kapatma, başka bir uygulamaya geçiş yapma, pencereyi kapatma) daha gelişmiş işlemler yapabilirsiniz. Son olarak daha fazla komut için, özelleştirilmiş komutlar ile, kendi kelimelerinizi komut olarak yaratıp kullanabilirsiniz.

Anahtar sözcükle ddikteyi etkinleştir onay kutusu ile, belirlediğiniz bir anahtar sözcük ve beraberinde istediğiniz komutu söyleyerek, işlemi gerçekleştirmenizi sağlar. Örneğin anahtar sözcük bilgisayar kelimesidir. Eğer iTunes uygulamasını kapatmak istiyorsak önce hiçbir şeye basmadan “Bilgisayar, dikteyi başlat” diyebilir, Diktenin başladığına dair sesi duyduktan sonra, “iTunes uygulamasından çık” diyerek işlemi gerçekleştrebiliriz. Eğer metin diktesi yapmayacaksak, iki kez FN tuşu kestirmesini kullanmamıza gerek yoktur.

Komut tanındığında ses çal onay kutusuyla, bilgisayara verdiğiniz sesli komutlar işleme geçirilmek üzere tanındığında, minik bir ses efekti çalar.

Dikte ederken ses çıkışını kapat onay kutusuyla, o sırada oynatılan medyanın sesi kapatılır.

Kategori: