Baslarıyla öne çıkan bluetooth hoparlör, Philips Bt110 Piksel Pop ve fiyat performans ürünü olarak lanse edilen. Jbl Go karşılaştırması

Giriş: 

Uzun zamandır kendime bir bluetooth hoparlör almayı düşünüyordum, ancak bunun için çok fazla bir mebla ayırmadığımdan elimdeki seçenekler sınırlıydı. Uzun araştırmalarım sonucunda 120, 150tl bandında fiyat performans ürünü olarak geçen iki hoparlörle karşılaştım. Philips Bt110 ve Jbl go. Ben tercihimi Bt110dan yana kullandım. Şimdi sizlere elimden geldiği kadarıyla neden böyle bir tercih yaptığımı çokta teknik olmayan bir dille anlatmaya çalışayım.

İnceleme detayı: 

Öncelikle teknik özelliklere ufaktan bir bakalım. Bt110 4w çıkış gücüyle gelirken Jbl go bizlere 3w çıkış gücü sunuyor. Açıkçası bunun farkı çok ta hissedilmesede netlik konusunda Bt110un artıları farkediliyor. Ayrıca Bt110ın sıçrama, damlama ve sıvı temasına dayanıklı IPX4 sertifikasıyla gelmesi de büyük avantaj. Bunun yanında Jbl go 5 saat batarya ömrü vaadederken batarya oranı Bt110da 8 saat. Boyutlara bakacak olursak. Jbl go biraz daha küçük olmasına rağmen bana göre cihazların boyutları tercih yaparken göz önünde bulundurulacak kadar farklı değil. Mazeme kalitesi konusuna gelirsek, Bt110 gerek dış kauçuk kaplaması olsun, gerek elde bıraktığı hissiyat olsun açık ara önde diyebilirim. Bt110un Jbl go'a göre bir diğer artısıda cihazın arkasında konumlandırılan pasif bas düzeneği. Ayrıca Bt110un yanında ek olarak taşıma askısının da veriliyor olması bana göre önemli bir artı. Dilerseniz artık kişisel deneyimler ve cihazlar arasındaki ses kalitesinin karşılaştırılmasına geçelim. Öncelikle Jbl go'un sesi bir tık daha yüksek olmasına rağmen Bt110 açık ara baslarda ve ses netliğinde farkını hissettiriyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Bas ağırlıklı müzikler dinliyorsanız Bt110un bası sizi çok büyük ihtimalle tatmin edecektir ayrıca bt110un gürültü engelleme özelliğide sesin bozulmasını engelliyor. Öte yandan Şahsi olarak Jbl go'un sesi boğduğunu düşünürken Bt110 ses netliğini ve tizlerini yeterli bulduğumu da söylemeden geçmeyeyim. Bana göre Jbl go'un Bt110a göre en büyük avantajı üzerinde konumlandırılan ses açma kapama tuşları. Ne yazık ki Bt110da cihazı açıp kapatmaya yarayan tuş ve bluetooth bağlantı tuşu dışında bir tuşa yer verilmemiş. Öte yandan müzikleri telefondan yada bilgisayar üzerinden değiştirebildiğimiz için çokta büyük bir eksi değil, ama olsa tabi iyi olurdu. Daha söylenecek çok şey var fakat yazımı kısa keseyim, iki cihaz da 3,5mm jak girişi, usb şarj girişi ve kutu içeriğindeki usb kablosu ve dahili mikrofona sahip. Ben deneyimlerim sonucu tercihimi Bt110dan yana kullandım bana göre ses ve mazeme kalitesi ve özellikle bas performansı önemli olduğu için böyle bir karar verdim. Eğer sizde benim gibi düşünüyor ve bu iki cihaz arasında kalıyorsanız rahatlıkla Bt110u tercih edebilirsiniz.

Hangi cihaz ya da cihazlarla test edildi?: 

iPhone
Mac

Kategori: