WWDC 2016'da neler oldu

Apple WWDC 2016 etkinliğinden aklımızda kalanlar

Apple'ın her sene Haziran ayında gerçekleştirdiği WWDC etkinliği az önce sona erdi, işte bizim aklımızda kalanlar:

Artık acil durumlarda apple watch'ınız acil durum hattına haritada konumunuz ve sağlık kimliğinizi içeren bir mesaj gönderiyor.
Bunun yanında sağlığa önem veren Apple, fitnes yapmayı sevenler için yeni uygulamasını duyurdu.
WatchOS 3 ile yeni Watch görünümleri geliyor.
WatchOS'in ardından en çok ilgi gören konu ise, Mac OS X isminin artık Mac OS olarak değişmesi. Bu yeni sürümün ismi Sierra olacak.
Artık Watch'ınız ve Mac'iniz birbiriyle uyumlu olarak çalışacak ve parola girmeden Watch ile mac'inizi açabileceksiniz.
iCloud Drive servisinde de geliştirmeler yapan Apple, artık alanımızı daha iyi yönetmemizi sağlayacak arayüz iyileştirmelerini sunacak.
Artık iPhone'unuzda gördüğünüz bir şeyi hızlıca Mac'inize Evrensel pano (universal clipboard) kullanarak kopyalayabileceksiniz.
iOS 10 ile birlikte fotoğraflarda da geliştirmeler yapılıyor. Artık çektiğiniz bir fotoğrafı nerede çektiğinizi harita üzerinde görebileceksiniz.
AppleMusic arayüzü değişiyor ve aradığınız parçaları bulmak daha kolay hale geliyor.
Dinlediğiniz şarkıların sözlerine ekranı aşağı çekerek ulaşabileceksiniz.
iOS 10'da Mesajlar uygulamasında artık siz yazarken uygun emoji örnekleri sunabilecek. Böylece, anlatmak istediklerinizi emojiler yoluyla daha rahat anlatabileceksiniz. Ayrıca göndermek istediğiniz fotoğraflara ve videolara efektler ekleyebileceksiniz.

Yine Mesajlar uygulamasına gelen bir diğer yenilik, AppleMusic üzerinden yaptığınız paylaşımlar mesaj pencerenizden ayrılmadan oynatılabilir olacak.
Artık mesajlar uygulamasında el yazısı ile mesaj gönderebileceksiniz. Gönderdiğiniz mesajlar uçtan uca şifreleme ile korunacak.
iOS 10 ile ilgili son haberimiz ise 16 GB cihaz kullanan kişileri sevindirecek. Artık uygulama önbellekleri silinebilecek ve hangi uygulamayı yüklesem diye düşünmek zorunda kalmayacaksınız.
iOS 10 güncellemesini; iPhone 5, 5c, 5s, SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, iPad Air, Air 2, iPad 1, 2, 3 , 4, iPad mini 2, 3, 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPod touch 5 ve 6
alabilecek.
iOS 10 sonbaharda iPhone 7 ile gelecek.
Bugünden itibaren geliştiriciler için beta yayınlanmaya başlandı.

Haber kategorisi: