Buyrun değerlendirelim

merhaba arkadaşlar,
bugünden itibaren, sitemizin testlerine başlamış bulunuyoruz.
hep birlikte, site üzerindeki eksik noktaları belirleyelim istiyoruz.
1. sitede gezinirken, eksik gördüğünüz yerler var mı?
2. çalışmayan, hata veren herhangi bir link var mı?
3. üye panelini nasıl buldunuz?
üye olurken bir problemle karşılaştınız mı?
4. üye girişi yaparken bir sorunla karşılaştınız mı?
örnekleri çoğaltabiliriz.
gelin hep birliktee siteyi inceleyip, eksikleri rapor edelim.

Forum kategorisi: 

Site tanıtım metni, lütfen okuyun!

Herkese merhaba,

 

Bugün,
www.engelsizapple.com
sitemizin artık yayın hayatına başladığını büyük bir sevinç ve mutlulukla sizlere bildirmek istiyoruz. Baştan hatırlatalım, yazı biraz uzun olacak! :))
Herkesçe malum olduğu üzere, engelsizapple.com serüveni, Ağustos 2014 tarihinde başlamıştı. 29 Ağustos tarihinde yapılan toplantı ile, site ve içeriği hakkında kararlar alınmış, sitenin hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatılmasına karar verilmişti.
Gerek özel işlerin yoğunluğu, gerekse de başka nedenlerle sayfamız bugüne kadar açılamamıştı. Ancak site altyapısını kurmayı üstlenen arkadaşımızın artık bir demo için hazır olduğunu belirtmesi üzerine, 09 Ocak 2015 tarihinde tekrar toplanılmış, site taslağı toplantıya katılanlara sunulmuştur. Yine bu toplantıda sitenin yönetim ve editör kadrosu belirlenmiş, bu kişilerin kolay iletişimi için belirli iletişim kanalları oluşturulmuştur. 9 Ocak tarihinden beri yapılan testlerin uzun sürmesi, bazı fonksiyonların istendiği gibi işlevlerini yapamaması veya test edenlerin bazı kısımlari onaylamayıp değiştirilmesini talep etmesi gibi birçok nedenlerle, sitenin açılması ancak bugüne ertelenmiştir.
 İnternet sitemiz hakkında kısa bir tarihçe yazdıktan sonra,
www.engelsizapple.com
sitesinin işlevi, içeriği, etkin ekibi ve hizmet alanları hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz.
www.engelsizapple.com
İnternet sitemiz; Türkiye'deki Apple erişilebilirlik teknolojilerinden faydalanan tüm kullanıcıları bir araya getirmek, bu kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir platform oluşturmak, soru ve sorunlarına çözümler sunmak, cihazlar ve uygulamalarla ilgili kullanım kılavuzları, sesli ve yazılı anlatımlar, ipuçları ve püf noktalar gibi kullanımı kolaylaştıracak materyaller sağlamak; uygulama geliştiricileriyle erişilebilirlik ve dil desteği kazandırılması konularında iletişime geçmek, görme engelli olmayan kullanıcılara erişilebilir Apple teknolojilerini tanıtmak, Apple cihazlarına yönelik uygulama geliştiriciliği öğrenmek isteyenler için makale ve yayınları araştırıp türkçeleştirmek gibi birçok amaca hizmet etmek  maksadıyla oluşturulan gönüllü bir projedir.
Sitemizin içeriği, yukarıda sayılan özellikleri içermekle beraber, anasayfadaki bağlantılar ve fonksiyonları hakkında kısa bilgiler vermenin faydalı olabileceğini düşündük:
 Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, sitemizde Windows tabanlı ekran okuyucu kullanıcıları H harfi ile, Mac kullanıcıları VO+CMD+H tuş kombinasyonuyla başlıklara ulaşabilir.
 Siteyi ilk açtığınızda,  Ana içeriğe atla bağlantısıyla karşılaşacaksınız. Bu bağlantı, tıkladığınız bağlantının ilgili içeriğine gitmektedir. Yani, imleci tıklanan bağlantıya konu olan bölüme taşımaktadır.
İlk ana başlığa, yani site sloganımıza Windows tabanlı ekran okuyucularda H harfine, Mac'te VO+CMD+H tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz. "Apple ile daha engelsiz" şeklinde adlandırılmış olan bu başlık altında, kullanıcı girişi, hesap oluşturma ve şifre hatırlatma gibi işlevler gerçekleştirilmektedir.
 Bir kez daha H harfine basıldığında, Ana menü başlığı sizlere karşılayacaktır. Bu başlık altında, site içeriğiyle ilgili bağlantıları bulabileceksiniz. Bu bağlantılardan, birer cümle ile bahsedelim:
 Faydalı site adresleri: adından da anlaşılacağı üzere, doğrudan sitemizle alakalı olmayan, engellilik, erişilebilirlik ve Apple teknolojileri hakkında bilgi sunan internet sitesi linklerinin bulunabileceği bir bağlantıdır.
 Forumlar: Forum, kullanıcıların soru ve sorunlarını paylaşıp tartışabilecekleri, yenilikler ve site içeriği ile ilgili tüm konuları değerlendirebilecekleri, yazışıp fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir kategoridir.
 Fırsatlar: İndirime giren veya ücretsize düşen ücretli iOS veya Mac uygulamalarının paylaşılabileceği bir bağlantıdır.
 Haberler: Açıklama yazmayı gerektirmeyen, Apple ve diğer teknoloji konularında haberlerin paylaşılacağı bir bağlantıdır.
 Hızlı başlangıç: Bu bağlantı ile, Apple ürünleri hakkında bilgilere ulaşabilir, kullanım kılavuzları ve püf noktalarını okuyabilirsiniz. Hızlı başlangıç linki tıklandığında, ilk listeden iOS veya Mac şeklinde işletim sistemini, sonraki listeden de ilgili konuyu seçerek uygula butonunu tıkladığınızda, konu ile ilgili yüklenmiş bilgilere ulaşırsınız.
 Makaleler: Bu bağlantı altında Apple ve teknoloji konulu gerek kaynak gösterilerek internetten alıntılanan makaleler, gerekse de sitemiz yazar ve kullanıcılarının oluşturduğu makaleleri okuyabileceksiniz.
 Podcast: Bu bağlantı, yapılmış olan sesli iOS ve Mac anlatımlarını içeren bir bölümdür. Podcast kısmı, iTunes podcast dizini oluşturularak, cihazlardan iTunes veya podcast uygulamalarıyla da takip edilebilecektir.
 İnceleme: İnceleme bağlantısı, donanım ve cihaz incelemelerini bulabileceğiniz bir bölüm olarak işlev görecektir. Bu bölümde, iPhone, iPad, Mac pc, klavye, kulaklık, hoparlör ve aklınıza gelen diğer tüm cihaz incelemeleri yer alacaktır.
 Türkçe çeviri ve erişilebilirlik talebi bildirme: bu sayfadaki formu kullanarak kullandığınız uygulamalar için Türkçe çeviri talebinde bulunabilir, erişilebilirlik yönünden yetersiz olduğunu düşündüğünüz uygulamaları raporlayabilirsiniz.
 İletişim: adından da belli olduğu üzere, site yönetimi ve editörleriyle iletişime geçebileceğiniz bir bağlantıdır.
Sitemizin dördüncü başlığı, arama formu: Bu başlık altında,   bir yazma alanı ve ara butonunun bulunduğu bir arama alanı bulunmaktadır. Bu alanda, sitede arama yapılabilmektedir.
Beşinci başlık: Sayfa karşılama ekranıdır ve sayfamız ve işlevi hakkında kısa bir tanıtıcı yazı bu bölümde yer almaktadır.
Altıncı başlık: Nereden başlamalıyım?:   Bu başlık ve içeriğinin amacı, ilk defa iOS veya Mac cihazı edinmiş kullanıcıların cihaz ayarlarını yapabilmeleri ve kullanımın kolaylaşması için ilk yapılması gerekenler konusunda yönlendirilmelerini kapsamaktadır.
 Yedinci başlık: Neler oluyor?: Bu başlıkta, sitemize konu ve kategori farketmeksizin en son eklenen 5 konu ve girdiler listelenmektedir.
 Sekizinci başlık: Gündemdeki konular: Bu başlıkta en son mesaj yazılan ve aktifliğini sürdüren forum konuları görüntülenecektir.
 Dokuzuncu başlık: Forumdan son başlıklar: Bu başlık altında forumda açılmış olan son 5 başlık gösterilecektir.
 Onuncu başlık:   Bağlantıda kalın: Bu başlık altında, RSS beslemeleri, Facebook ve Twitter iletişim kanallarımız, iTunes podcast dizinimiz gibi siteyle iletişimde bulunabileceğiniz kanallar listelenmiştir.
On birinci başlık: Kimler aktif? bu alanda o an çevrimiçi kullanıcıları görebilir, kullanıcı adına tıklayarak o kişinin profiline ulaşabilir ve kendisine email gönderebilirsiniz.
 Şuana kadar yazdıklarımız, kullanıcı girişi yapmadan
www.engelsizapple.com
sayfası görünümünü kapsamaktadır. Kullanıcı hesabı oluşturup giriş yaptıktan sonra, yukarıda bahsedilmeyen bazı özelliklerle daha karşılaşacaksınız.

Site ile alakalı son olarak, kullanıcı hesabı oluşturma ve içerik ekleme alanlarıyla ilgili birkaç ayrıntıdan söz etmek istiyoruz.
www.engelsizapple.com
İnternet sitemizde kullanıcı hesabı oluşturmak için, siteye girdikten sonra, Windows için H harfi, Mac için VO+CMD+H ile ilk başlığa gelerek aşağı inip Yeni hesap oluştur bağlantısını tıklayınız. İsterseniz bu bağlantıya Windows tabanlı ekran okuyucunuz ya da VoiceOver ekran okuyucunuzun bağlantı listeleme özelliğiyle de ulaşabilirsiniz. Jaws ve NVDA ekran okuyucularında, insert+f7, VoiceOver'da VO+U tuş kombinasyonuyla bağlantıları listeleyebilirsiniz.
 Yeni hesap oluştur bağlantısı içeriği açıldıktan sonra, Windows için iki kez E harfine, Mac için VO+CMD+E tuşlarına basarak ekran okuyucular tarafından e-posta yazınız şeklinde seslendirilen alana geliniz. bu alandan başlayarak, istenen ilgili bilgileri doldurduktan sonra, "Yeni hesap oluştur" düğmesini tıklayınız. Bu işlemden sonra, e-posta adresinize gelen aktivasyon iletisindeki bağlantıyı tıklayınız. 
 Aktivasyon işleminin ardından; forum konuları oluşturabilir, yorum yapabilir, soru sorabilir, tartışmalara katılabilirsiniz. Bununla birlikte; İnceleme, Fırsat, Makale, Podcast ve diğer alt bölümlerden de faydalanabilir ve dilerseniz sizler de içerik ekleyebilirsiniz. 
 İçerik eklemenin ne şekilde yapılacağından da birkaç cümleyle bahsettikten sonra, bu yazıya son verip, sizleri sitemizle baş başa bırakacağız.
 Siteye içerik ekleyebilmek için, yukarıda anlatıldığı üzere, kayıtlı kullanıcı olmak gerekmektedir. Üye değilseniz, yine yukarıda yazıldığı şekliyle üyeliğinizi tamamlayınız ve ondan sonra, kullanıcı menüsü altındaki "İçerik ekle" bağlantısını tıklayınız.
İlgili sayfa açıldıktan sonra, ister en yukarıdaki ana içeriğe atla bağlantısını kullanarak, isterseniz de kullandığınız ekran okuyucunun başlık kısayolu ile dolaşarak "Engelsiz Apple İçerik ekleme sayfasına Hoşgeldiniz!" başlığına gidebilirsiniz.
Buradaki içerik ekleme ile alakalı açıklamaları okuduktan sonra, bir sonraki başlığa geçerek, "Ne eklemek istersiniz?" başlığına geliniz ve eklemek istediğiniz içerik türünü seçiniz.
 İçerik ekleme konusunu burada tüm detaylarıyla anlatamayacağız, ancak ekleyebileceğiniz içerik türleri hakkında birkaç cümle ile bilgi vereceğiz. Lütfen endişelenmeyin, içerik eklerken herhangi bir hata yapsanız da her şeyin geri dönüşü mevcut, tüm kadromuzla yanınızdayız!
 Sitemizin genel bölümlerine yukarıda  değinmiştik, burada da kısaca değinelim:
 Sitemize şimdilik yedi farklı içerik türü eklenebilmektedir. Bunlardan birincisi, forum konusudur. Forum konusu ile, forumda konu  açabilirsiniz ve insanların konunuzla ilgili fikir ve değerlendirmede bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Karşılaştığınız sorunlar ve paylaşmak istediğiniz her şey için doğru forum kategorisini seçip konunuzu açmanız yeterli.
 Oyun/Uygulama fırsatı: Bu tür ile, ücretsize düşen veya indirime giren oyun veya uygulamaları ilgili bilgileri doldurarak sitede diğer kullanıcılarla paylaşabilir, onların da bu fırsatlardan istifade etmelerini sağlayabilirsiniz.
 Haber ile, adından da anlaşılacağı üzere, ilginizi çeken, elbette site içeriğimize uyan haberleri kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.
 İnceleme: Bu tür ile, cihaz/donanım incelemelerinizi, kullanıcılarla paylaşabilir, almak istedikleri yeni ürünler konusunda önceden bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.
 Kılavuz Sayfası: Bu içerik türü ile, iPhone, iPad, iPod ve Mac tümleşik uygulamalarıyla ilgili yazmış olduğunuz anlatım ve kullanım kılavuzlarını ilgili kategorileri seçerek kullanıcılarla paylaşabilir, ilgilenen kullanıcıların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.
 Makale: Makale ile, gerek kendi yazmış olduğunuz, gerekse de kaynak göstermek kaydıyla başka yerlerden alıntıladığınız yazı ve makaleleri paylaşabilirsiniz.
 Podcast: Podcast ile, yapmış olduğunuz her türlü sesli anlatım ve podcast kayıtlarını hem sitemiz, hem de iTunes dizinimiz vasıtasıyla site ve iTunes ve podcast uygulamalarını kullanan kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.
 Site kullanımı ile ilgili diğer detayları, hazır olduğunda sitemizin yardım bölümünde bulabilir, bu bölümü okuyarak siteyi daha iyi tanıyabilirsiniz.
 Sitemizin asıl amacı Apple ve erişilebilirlik olduğundan, erişilebilirlik noktasında engelsiz erişim derneği ile birlikte çalışacağız. Tüm Apple cihazlarındaki erişilebilirlik sorunlarını çözmek, uygulamalardaki erişilebilirlik sorunlarını gidermek, geliştiricileri erişilebilir uygulamalar geliştirmeleri konularında teşvik etmek gibi birçok noktada, engelsiz erişim derneği www.engelsizerisim.com ve
www.engelsizapple.com
sitesi birlikte çalışacak, birbirini destekleyecektir.
 Başlangıç olarak, site ile ilgili bu kadar açıklamanın yeterli olacağını umuyoruz. Sitenin diğer özellikleri ve fonksiyonlarını sizler, sitede kullanıcı hesabı oluşturarak rahatlıkla inceleyebilir, öneri ve görüşlerinizi belirtebilir, siteye içerik sağlanmasında aktif rol üstlenebilirsiniz.
 Son sözler; Sitemiz her ne kadar yayın hayatına başlamış olsa da , bazı özellikler hala geliştirilmekte, yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Yapılacak değişiklikler 'Site hakkında' başlıklı foruma eklenecektir. Sizler de karşılaştığınız her türlü sorunu İletişim sayfamızdan bizlere iletebilir ve/veya ilgili foruma konu açabilirsiniz.
Unutmayın ki, www.engelsizapple.com yalnızca sizlerin desteğiyle gelişebilir, güçlenebilir ya da yararlı hale gelebilir. Lütfen çekinmeden her türlü sorunuzu sorunuz, bildiklerinizi paylaşınız. Kimsenin bilginizi küçümseyeceği, sorularınızı mantıksız bulacağı gibi anlamsız düşüncelere kapılmayınız. Lütfen kişilerle olan iletişim sorunlarınızı bir kenara bırakıp, herkesin faydalanabileceği yararlı bir oluşum için elinizden geleni yapınız.

Sitemizin yönetim ekibinde; Çağrı Artan, Selçuk Uçar ve Ömer Yeşiltaş yer almaktadır. Editör ve destek ekibimizde ise;Engin Yılmaz, Atakan Nalbant, Faruk Demir, Candeniz Balkaya, Cihan Yazıcı ve Cem Cengiz yer almaktadır. Tabi ki bu ekip başlangıç aşamasında oluşturulmuştur. Destek vermek isteyen arkadaşlar memnuniyetle kabul edileceklerdir. Editör kadrosunda yer almak için tek yapmanız gereken; üye profil sayfanıza ulaşıp 'Editörlük başvurusu' bağlantısına tıklayıp kendinizi kısaca anlatmak ve formu göndermek!

www.engelsizapple.com
internet sitemizin tüm camiamıza hayırlı olmasını dilerken, çıkmış olduğu yolda başarılara imza atmasını ve belirlediği hedeflere ulaşabilmesini temenni ediyoruz.
www.engelsizapple.com
yönetimi adına:
Ömer Yeşiltaş

Tanıtım metni

bence oldukça açıklayıcı bir tanıtım metni olmuş.

konulara abone olurken hata mesajı.

Selam. Herhangi bir konuya abone ol linkine bastığımda şu mesaj çıkıyor, aşağıya kopyalayıvidim.

Hata mesajı
• Notice: disable_breadcrumbs_form_alter() (/home/cnhost/public_html/sites/all/modules/disable_breadcrumbs/disable_breadcrumbs.module dosyasının 190 satırı) içinde Undefined index: #node.
• Notice: disable_breadcrumbs_form_alter() (/home/cnhost/public_html/sites/all/modules/disable_breadcrumbs/disable_breadcrumbs.module dosyasının 190 satırı) içinde Trying to get property of non-object.

Erişilebilirlik ve çeviri

İlgili bölüm içerikte görünmüyor. Uygulama değerlendirme ve çeviri için oluşturulan talep bölümü.

konulara abone olurken...

normal bir kullanıcı olarak, konuya abone olurken, aşağıdaki gibi bir bölüm karşıma çıktı.
Hide Abone ol

 
 
Subscribe to this page
To Forum konusu content
To content in Ge
 
 
 
 
 
 

 

 

Duyuru metni ve abone olma.

Merhaba bence de gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. eline sağlık ömer abi.
Yanlız şu abone olma olayı konusunda bir sorun var sanıyorum. bu hatayı giderene kadar site bu şelildemi kalıcak? bir de selçuk abinin normal kullanıcı olarak abone olabilmesi acebaha adminlerin böyle birşeye gerek olmayacağı için bunu kullanamıyor olması gibi birşey uyandırdı bende. Tabi en doğru cevabı can abi gördüğünde vericektir zaten.

Birkaç şey

Arkadaşlar selam,

Abone ol olayını kapatıyorum şimdilik, asıl büyük sıkıntı, bir şeyi atlamışım ve siteye resim ekleyemiyorum. Yani engelsiz erişimin logosunu koyamıyorum mesela. Evdeyim, ilgileniyorum.
Şu Türkçeleştirme olayına da bakayım hemen, bu önemli.

Yazılı Uygulama anlatımları

Arkadaşlar şimdi eksik olan, applevis tarzı bir uygulama kategorimiz. Onu da eklersek var ya, değmeyin keyfimize...

Şimdi ben kafamdaki taslağı buraya yazıyorum, sizler de fikirlerinizi belirtin, ona göre bu kısmı da tamamlayalım.

Bunun için sanırım uygulamalara sanırım bir kategori seçmemiz gerekecek. Onları belirlememiz iyi olur. Mesela office, oyun, haber, çocuk, araçlar, vb işte, Appstore'daki uygulama kategorilerini kullanabiliriz.

Şimdi taslağa gelelim.

1. Uygulama adı.

2. Kategorisi.

3. Ücretli veya ücretsiz olduğu.

4. gerekiyorsa uyumlu olduğu cihaz, yani hangi cihazda çalışabildiği.

5. Erişilebilirlik değerlendirmesi:

Bu kısımda birkaç seçenek olmalı:

A. Uygulama tamamen erişilebilir.

B. Ufak tefek sorunlar olmakla beraber büyük ölçüde kullanılabilir.

C. Uygulama kısmen erişilebilir.

D. Uygulama çok az erişilebilir, kullanabilmek için kırk takla atmak gerekebilir.

E. Uygulama tamamen erişilemez.

6. Açıklama: Bu kısımda girdiyi yapanın uygulama hakkında gerekiyorsa detaylı açıklaması.

7. Appstore veya iTunes linki.

Tabi ki altında da diğer kullanıcıların iyi ya da kötü yorumları.

Şimdilik benim kafamdan geçen şablon bu, sizler de bir gözatıp fikir beyan edin.

içeriklerin sosyal ağlarda paylaşımı

merhaba değerli arkadaşlar,
ürettiğimiz içeriklerin Twitter ve Facebook gibi ağlarda paylaşılabilmesi için bir düzenleme yapılabilir mi?
zira, sosyal ağlar üzerinden takipçilerle etkileşime geçmemiz iyi olur.

sosyal medya bağlantılarımız.

Selam selçuk abi, ben deneme içeriklerini oluştururken kaydet e bastığımda durum mesajı kısmında içeriğiniz oluşturuldu ve twitter de paylaşıldı şeklinde iki sonuç görüyordum. fakat gidip twitter dan bakmadım hala. birde facebook sayfası oluşturulucakmı? eğer oluşturulucaksa site içerisine bir facebook eklentisi konulucakmı? beğen, paylaş gibi butonların olduğu....

Hadi gençler

Hadi gençler, sizler de düşüncelerinizi iletin ki bir an önce aksiyon alalım?

uygulama inceleme ve diğer konular

Selamlar hepinize. öncelikle artık açtık hepimize hayırlı olsun. Bu arada whatsapp'a giremiyorum bir süre de giremeyeceğim sanıyorum yani grupda sorulara vs cevap veremessem bilin ki whatsapp'a girememe ile ilgili. bir düşünce belirtilecek durum falan olursa buraya yazarsanız süper olur. Uygulama inceleme konusu derken zaten bunun için inceleme altında iOS uygulaması, Mac osx uygulaması şeklinde katagori yokmuydu? bunu biraz açarsak sevinirim. bir de belki ben yanlış düşünüyorumdur fakat erişilebilirlik durumu kısmındaki son seçenek gereksiz değilmi? yani eğer erişilebilir değilse neden koyuyor kullanıcı buraya. dediğim gibi benim yanlış anladığım bir yer var muhtemelen. Şu gizlilik ve kullanım sayfasına bu gün tıkladığım da nedense arama sonucu olarak aldıladı, bir sürü şey çıkarttı o sonuçlar arasında gizlilik ve kullanım diye bir başlık vardı. ona tıklayarak ulaştım gizlilik sayfasına.
Önceden böyle değildi. ona bir bakarsan güzel olur can abi. herkese iyi geceler. tekrar hayırlı olsun.

Erişilebilir değilse şundan

Erişilebilir değilse şundan koyuyor Atakan, diğer insanlar boşuna indirip uğraşmasın diye. Sen bir programı indirmişsindir, erişilebilir bulmamışsındır. Onu paylaşırsın ve insanlar bir uygulamanın erişilebilir olup olmadığını bilirler, boşuna yüklemezler. Bakarsın birisinin gerçekten ihtiyacı vardır, geliştiriciyle irtibata geçer veya bizim geçmemizi sağlar.

Uygulama dizini

Ömer önerini ben de uygun görüyorum. Fakat Bunu dile getirdiğimizde geçenlerde, Bire bir Applevis takliti olur gibi bir şey söylenmişti, ama en uygun dizinleme yöntemi bence de bu görünüyor. Uygulama dizinlerini oSX ve iOS olarak oluşturup, ardından yine forum üzerinde de Mac uygulamarı tartışma,, iOS uygulamaları tartışma benzeri başlıklar açılır ve uygulamalar ile ilgili sorunlar bu başlıklar altında kategorize edilebilir bence.  

Bildirimler

Bildirim ve güncellemeleri anlık alabilmemiz için şöyle bir önerim var.

sihirlielma.com benzeri siteler, Mac'in bildirim merkezine yerleşiyor ve bir güncelleme olduğunda oradan takip edilebiliyor. Bunun benzeri bir modül nasıl eklenebilir bilemiyorum fakat sağlıklı olur. Tabi bunu iOS cihazlarda da başarabilme imkanımız var diye hatırlıyorum. Bazı siteler bildirim göönderebilmek için izin istiyorlardı diye hatırlıyorum kullanıcıdan. Öyle yani ;)

Uygulama dizini

Uygulama diziniymiş ya! kusurabakmayın lütfen. uykuluyken anlayamadım bir an olayı çağrı abinin iletiyi görünce aklım yerine geldi.

Birkaç not

Selamlar,

Çağrı o bildirim merkezi konusunda, Mac için biraz zaman alacak, ama iOS kullanan kişilere push gönderme olayı neredeyse  hazır.
Uygulama dizini konusunda bir şeyler yapacağım ilk fırsatta, Ömer'in taslağı güzel olmuş, ondan faydalanırız.

Sm

Bu arada, Sosyal medya olayını da ekledim ama  aktifleştirmedim henüz, ön testlerini yapmam gerekiyor öncelikle.

bildirimler

iOS için bildirim seçeneğinin hazır olmasına sevindim. umarım, bu bildirim olayı bir çok platformda kullanılır. Windows hariç tabi.:)

alıntı makale ve haberler

merhaba,

alıntı haber ve makaleler konusunda ne düşünüyorsunuz?

kaynak dahi belirtsek, bir sorun yaşama ihtimalimiz nedir?

Alıntılar

Selamlar Selçuk,

Alıntı yapılabilir tabi, istersen alıntı yaptığın sitelere mail da gönderebilirsin. Yalnız abi, ShiftDelete gibi yerlerden direk copy-paste yapma bence, çünkü resimler de dahil içerik geliyor, bunu istemeyebilirler.
Bu arada ben Can, şu an Ömer'in hesabına eriştim onun bilgisi dahilinde bir şey denemek için.

alıntılar

tamamdır abi. gerekirse resimleri süzeriz. o problem olmaz.

bildirimler

Site içindeyken örneğin site arka planda açık dursa, bir bildirim geldiğinde facebook gibi bir dıngırtı çıksa veya bir yardım balonu? en azından windows kullanıcısı admin ve editörler için de iyi olmaz mı? bu söylediğim ne derece mümkün bilemiyorum.

bildirimler

aynen abi. harika olur.
Facebook'taki gibi bir sesli bildirim olabilir mi acaba?

Makale kategorisinde sıkıntı

Arkadaşlar, forumda makaleler bağlantısı tıklandığında içerik görüntülenmiyor gibi bir mesaj yazılmış. Kontrol ettim hakikaten makaleler yok. Bağlantı var ama makalelerin kendileri yok. Acaba başka kategorilere mi atılıyor? Bir de her kategoriye girdiğimizde orada ilgili kategoride içerik ekleme bağlantısı olsa nasıl olur? Yani mesela makalelere girdim, makale ekle, ya da haberlere girdim haber ekle vs. vs...

makaleler

gerçekten ilginç.
siteye makale ekleniyor fakat, makaleler bağlantısına tıklandığında, ilgili içerikler görünmüyor.

İletişim formu

merhaba,
herhangi bir üye, iletişim formundan bizimle bağlantı kurduğunda, o kişinin iletisi nereye düşüyor?
bu oldukça önemli bir konu.

bir mesajı cevaplama

arkadaşlar, bir mesajı cevaplamak için bir bölüm eklense nasıl olur?
zira, her defasında konuyu doldurmak zorunda kalıyoruz.
bu konuda bir düzenleme iyi olacaktır.

Bildirim almak.

Selamlar, bence de güzel olur şu bildirim olayı hatta sesli bildirim olursa dadından yinmez yani. site sürekli açık olur ark planda böylece siteye eklenen içeriklerin anlık olarak yayınlanması söz konusu olur. bu arada form konuları içinde bir onaylama denetim söz konusumu? yoksa onlar direk yayına giriyormu?
makale olayı gerçekten ilginç. bu arada ilk günden dahi bir çok kişi üye olmuş sanırım siteye, aktif kullanıcılar listesinden gördüğüm kadarıyla.
 

İletişim formu

@Atakan aslında, dün gece bir deneme yaptım.
iletişim formu üzerinden birşeyler yazıp gönderdim ama, nereye düştüğünü göremedim.
ayrıca, yöneticiler ve editörlerle özel olarak iletişim kurma seçeneği şu an için yok.

Bize ait olmayan bir podcast yüklemek?

Merhabalar. elimdeki bazı podcastlar'ı eklemeyi dusunuyorum. örneğin cihan abinin ve ertan abinin yapmış olduğu gözderdeki bir sunumu yüklemenin faydalı olduğunu düşünüyorum. akat anlatım bana ait olmadığı için kararsız kaldım acebaha sizce yüklemelimiyim? kime ait olduğunu belirterek.

Yanıtlar

Selamlar millet,

1. makaleler kısmındaki hata benden kaynaklanmış, düzelttim.
2. Arkaplanda ses çıkarma olayına bakayım, yalnız altyapı bunu desteklemeyebilir.
3. İletişim formundan yazılan mesajlar kişinin üyelik formuna yazdığı e-posta adresine gönderilir. Kişi iletişim formundan ileti almak istemezse, bunu profil düzenleme alanından kapatabilir.
P.s: şu an profil düzenleme alanında yetkisel bir sıkıntı var gibi, ona bakacağım.
4. Özel mesajlaşma ya da mesaj panosu tarzı bir şey olabilir evet, buna da bakalım.
5. Podcast alanını daha önceden test eden ya da ettiğini ileten arkadaşlar, keşke açıklama alanının düz metin olarak kaldığını söyleseydiniz, Oğuzhan'ın girdiği metin üstüste binmiş :S Şimdi o türü kaldırıp tekrar eklemeliyim düzeltmek için :D
Gece hallederim.
6. Atakan, istersen podcast'ları ekle, yalnız o kişilere birer mail at ekliyorum diye ve açıklama alanına da belirt uygun bir dille, yazım ve dilbilgisi önemli :O
7. Selçuk, konu alanını doldurmasan da o kendisi halleder kanka, yine de el atarım, yeter ki sen iste :D
*Bu akşam bir toplanalım ya da whatsapp'ta hazır bulunun 11.30 gibi, ilk günün minik bir değerlendirmesini yapalım diyorum.

Katkılarınız için tekrar teşekkürler.

Editör paneli

Bu arada, Editör panelini de kontrol edip gerekli düzenlemelerin ardından içerikleri yayına alırsak süper olur.

Günü değerlendirmek için toplantı,

Selam Whatsapp'da değil de, Eob'da toplansak güzel olur. Malesef bir süre whatsapp'a giremiyorum. herkes için uygun olursa, skype veya teamtalk kullanalım.

Toplanma hakkında

Bence de Eob veya skype üzerinde yapalım toplantıyı. Whatsapp istenen randumanı vermez ya.

toplantı

aynen abi,
katılıyorum.
ya TeamTalk, ya da Skype'ta gerçekleştirilebilir.

Maalesef

Maalesef eve geç geldim, siz de uyuyorsunuzdur muhtemelen. Sabah 7'de gideceğim işe :S Ama yarın erken çıkıyorum, saat 9'da evdeyim, yarın akşam 10 uygun mudur TeamTalk için?

toplantı

Benim için uygun görünüyor 22, bir aksilik olursa bilgilendiririm...

TOPLANTI VE HATA

Tamamdır, benim için de sorun yok.

Ama Can; cevapla dediğimizde hala konu girmemizi istiyor, ve konu girmezsen de yaptığın yorumun bir kısmını alıyo. Bu forma ne zaman el atabilirsin? Şu formatını değiştirmeyi falan konuşmuştuk ya bi ara...

Yetkilerim hk.

Şu saat itibarı ile mi oluştu sorun bilemiyorum, fakat admin iken gördüğüm çeşitli ekstra linkleri şu an göremiyorum. Admin olup yetki durumumu görebilenlerden ricam bi el atmaları meseleye. Adminlikten editörlüğe düşürülmüş yetkim sanırım, burayı görüp konuya yorum atabiliyorum zira.

Yetkiler Hakkında

Çağrı, senin yetkine baktım admin görünüyor. Sanırım Can anasayfadaki bazı gereksizler linkleri kaldırdı, ondan öyle. İşte bu yapılanların diğer admin ve editörlerle paylaşılması hoş olurdu. Ama bunun kasıtlı yapılan bir şey olduğunu zannetmiyorum.

Toplantı

Merhaba, bana da uygundur şimdilik 10
eğer bir şey olurda katılamaz isem bilgi veririm. 10 da görüşmek üzre.

Kişilere İletişim

Gençler merhaba, Atakan'ın profile tıkladım, daha sonra da iletişime tıkladım. (Kişiyle iletişim kurmak için olan iletişim). Fakat, "Bu sayfa yetkin dahilinde değil," diyor. Admin olan arkadaşlar bi dener mi acaba?

Kişi profillerindeki iletişim formu

Candeniz aynı hatayı ben de biraz önce aldım. Buradan senin adını tıklayıp iletişimi tıkladım, ulaşmaman gereken bir sayfayı tıkladın diye bir mesaj geldi. Sanırım orada da sorun var.

Faydalı site adresleri

Konuda bahs olunan bölüme tıkladığımda bir şey göremiyorum, ayrıca içerik ekleme kısmında listelenen eklenecek şeyler arasında da yok. Ne eklemek istersiniz listesi içine faydalı site adresi kategorisi de eklense güzel olar bence.

yetkiler hakkında

Çağrı, o linkler bende de yok abi. bugün itibariyle kaybolmuş.

Sayfalar