Tweetbot

Uygulama açıklaması: 

Tweetbot başarılı bir twitter istemcisidir. Bu uygulamayla listeler oluşturarak birden fazla özelleştirilmiş zaman akışına sahip olabilir, zaman akışınızı görmek istediğiniz ve istemediğiniz anahtar kelimelere ve kalıplara; medya ve link gibi içerik elementlerine; alıntılama, retweet, mention gibi twitter eylemlerine göre filtreleyebilir; kişileri, etiketleri, anahtar kelimeleri ve istemcileri sessize alabilirsiniz. Bu özellikler zaman akışınızın sadece sizin görmek istediğiniz içeriklerden oluşmasını sağlayacaktır. Ek olarak tweetbot; çoklu zaman akışı desteğiyle twitter içeriğinizi çok daha verimli şekilde takip etmenize; konular özelliğiyle de çok kolay ve işlevsel biçimde tweet zincirleri oluşturabilmenize yardımcı olur.
Özellikler:

***Tamamen kişiselleştirilmiş, süzülmüş ve kontrol altında bir zaman akışı:
Tweetbot, zaman akışınızın tamamiyle görmek istediğiniz içeriklerden oluşması için zaman akışı filtreleri ve sessize alma özellikleri sunar. Filtreler; adından da anlaşılacağı üzere zaman akışınızdaki içeriği belirlediğiniz kriterlere göre süzer. Filtrenizde bulunmasını istediğiniz ve istemediğiniz ifadeleri; etiket, link, medya gibi elementleri; mention, yanıt, retweet, alıntı gibi tweet eylemlerini içeren geniş filtre kuralları oluşturmanız mümkündür. Sessize alma özelliği ise, kişileri, etiketleri, anahtar ifadeleri ve bazı twitter istemcilerini günlük, haftalık, aylık ve sonsuza dek sessize almanızı sağlar. Görüldüğü gibi, sessize almayla zaman akışına filtre uygulama birbirinden farklı şeyler olmakla beraber; bu özelliklerin bir arada ve işlevsel kullanımı zaman akışınızı tam anlamıyla istediğiniz hale getirecektir.
***pratik, hızlı ve işlevsel liste yönetimi:
Listeler özelliğinin resmî twitter uygulamasında kenarda köşede kalmış ve kullanımı zahmetli bir seçenek olmasına karşın; tweetbot kullanıcı listelerini takip etmeyi, yeni listeler bulmayı ve bir bütün olarak kullanıcı listeleriyle çalışmayı oldukça kolaylaştırıyor. Tweetbot, her bir kullanıcı listenizi bağımsız birer zaman akışı gibi görüp takip etmenizi mümkün kılan işlev ve arayüz özelliklerine sahiptir. Böylece, oluşturduğunuz listelere dayalı, birden fazla tematik zaman akışına sahip olabilir ve zaman akışlarınız arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Tweetbot, oluşturduğunuz kullanıcı listelerini yönetmenizi ve yeni kullanıcı listeleri bulmanızı da oldukça kolaylaştırır. Aradığınız tüm işlevler, sezgisel olarak keşfedilecek şekilde düzenlenmiş ve işlevlerle arayüz uyumlulaştırılmıştır.
***tweetbot sekmeleri ve birden fazla zaman akışı:
Tweetbot sadece zaman akışınızı kişiselleştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, birden fazla zaman akışını, beğendiğiniz tweetleri, listelerinizi, profilinizi, mentionlarınızı, direkt mesajlarınızı ve twitter aramalarınızı tek bir ekranda iki panel halinde gösterebilir(sadece iPad). Örneğin, bir panelde standart zaman akışınızı, diğer panelde ise direkt mesajlarınızı bir arada takip edebilirsiniz. Ya da, bir panelde filtrelenmiş bir zaman akışı ile, diğer panelde ise her hangi bir liste ile çalışabilirsiniz. Olasılıklar sizin kullanım senaryonuza bağlı olarak değişmekle birlikte, tweetbot panellerde görünecek sekmeleri hızlıca değiştirmenizi mümkün kılar. Böylece, yoğun twitter trafiğinizi esnek bir biçimde takip edebilir ve zaman kazanabilirsiniz.
***kişisel tweet konularıyla kolay tweet zinciri:
Tweetbot, standart olarak sunduğu tweet taslaklarına ek olarak tweet konuları oluşturmanıza da izin verir. Böylece, birbiriyle ilişkili tweetleri bir konu altında toplamanız ve uzayan tweet zincirleri oluşturmanız oldukça kolaylaşır. Konular seçeneği, özellikle attığı tweetleri tematik şekilde düzenleyen kullanıcılar için çok işlevseldir.
***iCloud senkronizasyonuyla nerede kaldığınızı unutmayın:
Tweetbot, zaman akışınızı tüm cihazlarınızda senkronize eder. Böylelikle, görüntülediğiniz en son tweet tüm cihazlarınızla eş zamanlanır ve daha önce okuduğunuz tweetleri tekrar tekrar görmenizin önüne geçilir.
***sezgisel arayüz, klavye kısayolları ve hattic touch:
Tweetbot, ihtiyacınız olan tüm twitter işlemlerini birbiriyle mantıksal olarak ilişkili ve sezgisel bir arayüzde toplamaya çalışmıştır. Tweet önizlemeleri, kullanıcı profil işlemleri, paneller arasında pratik biçimde geçiş ve çok daha fazlası hattic touch, açılır pencereler ve klavye kısayollarıyla ilişkilendirilmiştir. Arayüz, kısayol ve işlev arasındaki bu mantıksal ilişki ve birbirine benzer hiyerarşik düzenlenme sayesinde, aradığınız işlevlere çok daha kolay aşina olur ve onları kolayca bulursunuz. Örneğin, “column” butonuyla ikinci panelin genişletilip daraltıldığını, akışların yanındaki filtre butonuyla içeriğe filtre uygulandığını; listeler ve zaman akışı arasında geçiş için, geçerli akışa çift dokunup basılı tutmak gerektiğini; bir çok içerik menüsünün açılır pencereler şeklinde açıldığını; bir tweet üzerinde uzun bas eylemiyle tweet önizlemesinin açıldığını; tweetbot sekmeleri arasında geçişten zaman akışı işlevlerine kadar birçok işlemin klavye kısayollarıyla da gerçekleştirilebildiğini; tweet yanıtlama ve beğenme eylemleri, kullanıcı hesapları arasında geçiş gibi işlevler için özel parmak hareketlerinin kullanılabildiğini ve çok daha fazlasını uygulamayı kullandıkça keşfedeceksiniz.
**çoklu hesap desteği:
Tweetbot, birden fazla twitter hesabı kullanmanıza da olanak tanır. Eklediğiniz hesaplar arasında hızlıca geçiş yapabilir; profil ve hesap ayarlarınızı uygulama içerisinden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcı profillerine size özel gizli notlar da ekleyebilirsiniz. Böylece, takip etmeyi planladığınız veya daha sonra iletişim kurmak istediğiniz kullanıcıları hatırlamış olursunuz.
**video ve fotoğraf:
Tweetbot fotoğraflara kolayca açıklama eklemenize ve videoları zaman akışı içinden otomatik olarak oynatmanıza da izin verir. Video oynatma tercihi ayarlardan değiştirilebilir.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile büyük oranda erişilebilir biçimde kullanılabiliyor. Fakat, aşağıda da göreceğiniz üzere dikkat edilmesi gereken çok fazla ipucu var.
1. Zaman akışına her hangi bir filtre uygulayıp da daha sonra filtreyi kaldırdığınızda, filtre kaldırılmış olmasına rağmen filtre adı ana ekranda kalmaya devam ediyor. Bu durum filtrenin temizlenmediğini yanılgısına sebep olabiliyor.
2. Uygulamada bir tweet üzerine basılı tutup beklediğinizde, parmağınızı beklettiğiniz konuma göre üç farklı içerik menüsü açılıyor. Birinci ve en çok alan kaplayan menü, hattic touch ile açılan tweet önizleme menüsü. Bu menüde standart tweet eylemlerini ve tweet önizlemesini görüyoruz. İkinci menümüz ise, parmağınızı kullanıcı profil fotoğrafına denk getirdiğinizde açılan küçük bir kullanıcı işlem menüsü. Buradan da kullanıcıyı listelere eklemek, takip durumunu görmek gibi şeyler yapılıyor. Üçüncü menü ise, tweet paylaşma seçeneklerini içeriyor. Bu farklı menülerdeki erişilebilirlik sorunu ise şu; önizleme menüsü dışındaki menüleri açmak fazlasıyla zahmetli. çünkü, bu üç menü de aynı parmak hareketinin tweetin farklı noktalarına uygulanmasıyla tetikleniyor Ve biz çoğu zaman özellikle kullanıcı işlem menüsünü açmakta zorlanıyoruz, çünkü doğru noktayı bulamıyoruz. Sonuç olarak çoğu zaman sadece tweet önizleme menüsünü açabiliyoruz. Fakat, burada da küçük bir ipucu var. Kullanıcı işlem menüsünü açmak için iPhone’da tweetin uzandığı en sol köşeye, iPad de ise daha ortalarda bir yere odaklanmak gerekiyor. Yine de her zaman doğru noktaya isabet edemeyeceğimizden burada bir erişilebilirelik sorunu olduğunu söylemeliyiz. Fakat, bu içerik menülerindeki işlevler başka menülerden de çağırıldığı için sorun tölare edilebilir belki.
3. Tweet ayrıntıları ekranında ve önizleme görünümünde kullanıcı profiline VoiceOver ile ulaşmak pek mümkün değil. Sorunu aşmak için VoiceOver’i kapatıp denemeli veya kesin çözüm adına ilgili menülerde kullanıcı profilini açan “shift komut u” klavye kısayolunu kullanmalısınız.
4. iPad tarafında desteklenen ikili panel özelliği ilk başta kafa karıştırıcı olabiliyor. İkinci panelde görünecek sekmeyi değiştirmek için sekmelerin sıralandığı butonların ilkine dokunmak ve açılan açılır pencereden seçimi değiştirmek gerekiyor. Ayrıca, standart zaman akışı ve listeler arasında geçiş için de ilgili sekmeye basılı tutup beklemek gerekiyor. Bu mekanizmaya ilk başta alışmakta zorlanabilirsiniz fakat, alıştığınızda oldukça pratik gelecektir.
5. Kullanıcı profilleri ekranında da küçük problemler var. Bir kullanıcının profiline ulaştığınızda, kullanıcının son tweetleriyle birlikte kullanıcı menüsü, takip durumu, tweetleri gibi sekmelerle karşılaşırsınız. Zaman zaman bu sekmelerin bazılarına ulaşmakta zorlanabilirsiniz. Böyle durumlarda VoiceOver navigasyon hareketlerini tekrar tekrar kullanmak ve biraz debelenmek gerekebiliyor.
6. Uygulamaya özel parmak hareketlerinin kullanımında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Örneğin: standart ayarda, bir tweeti hafif sağa çekerseniz o tweeti beğenir; sağa çekmeyi daha uzun yaparsanız da yanıtlama menüsünü açarsınız. Burada yaşayabileceğiniz erişilebilirlik sorunu da açık aslında. Parmağınızı kaydırma mesafesini ayarlayamazsanız beğen yerine sürekli yanıtla menüsünü açarsınız, veya sağa çekerken gecikirseniz tweet önizleme menüsünü açarsınız. Burada da zahmetli bir prosedür olduğundan tweet eylemleri için tweet ayrıntıları penceresini açmanızı öneriyorum.
7. Özellikle ikinci maddede yazdığım erişilebilirlik sorunundaki senaryoda da olduğu gibi, klavye kısayollarını bilmek işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bulunduğunuz menüde menüde geçerli kısayolları görmek için klavyede komut tuşuna basıp beklemeniz yetecektir.

uygulama yorumu

asıl maharetini iPad tarafında gösteren bir uygulama. Özellikle iki panelde ayrı sekmeler gösterebilmesi çok hoş. Erişilebilirlik notlarına yazdığım ipuçlarına dikkat edilerek keyifli bir twitter deneyimi yakalanabilir. Fakat, uygulamanın özellikle twitterrific kadar sade olmadığını, uygulamaya özel parmak hareketlerinin de twitterrific kadar VoiceOver dostu olmadığını göz önünde bulundurmak lazım. Sonuç olarak, çoklu sekme görünümünden hoşlandıysanız, yoğun bir twitter trafiğiniz var ise ve erişilebilirlik notlarında yazılan ayrıntıları uygulayabilecekseniz bu uygulamayı özellikle klavye kısayollarıyla birlikte kullanmanızı önerebilirim. Yok eğer çoklu sekme görünümüne ihtiyaç duymuyorsanız, sade, işlevsel ve daha VoiceOver dostu bir istemciyle çalışmak istiyorsanız twitterrific ile yolunuza devam etmelisiniz.

Uygulama kategorisi: 

Sosyal ağ

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretli