Todoist

Uygulama açıklaması: 

The Verge tarafından ‘‘en iyi yapılacaklar-listesi’’ olarak değerlendirilen Todoist, 25 milyon kişi tarafından hem büyük hem de küçük projelerin düzenlenmesi, planlaması ve ortak çalışmaların yürütülmesinde kullanılmaktadır. Todoist’i kullanabileceğin durumlar: • Görevleri aklına geldiği anda ele alıp, organize et. • Hatırlatıcılar ve süre sonları ile teslim tarihlerini hatırla. • ‘‘Her Pazartesi’’ gibi tekrarlanan bitiş tarihleri ile kalıcı alışkanlıklar edin. • Panolar sayesinde projelerini kanban stilinde düzenle. • Başkalarına görev atayarak projeler üzerinde işbirliği yap. • Öncelik seviyeleri ile görevlerinin öncelik sırasını belirle. • Kişiye özel verimlilik trendleri ile gelişimini takip et. • Gmail, Google Calendar, Slack, Amazon Alexa ve daha bir çok platformu entegre et. Tüm cihazlarda kullanılabilen Todoist, kısa sürede iş ve kişisel hayatını düzenlemek için kullandığın bir merkez haline gelecek. Todoist’i iOS’te severek kullanman için bazı sebepler: • iPhone, iPad ve Apple Watch üzerinden düzenli kal. • Yeni bir görev eklemek için Artı Butonunu herhangi bir yere sürükle. • ‘‘Yarın akşamüstü 4’te’’ gibi detayları gir. Todoist senin için tümünü algılar. • iOS’in tüm gücü onda: Siri, Bugün widget’i, Paylaşım uzantısı, Handoff, ve hızlı eylemler. Düzenli olmanın keyfini yaşa! • • • Soruların mı var? Geri bildirimde mi bulunmak istiyorsun? O halde get.todoist.help adresine git veya Twitter’den @todoist’e ulaş. *Premium faturalandırması hakkında*: Eğer Premium kullanmaya karar verirsen, ödeme iTunes hesabında yansıtılır, ve hesabın mevcut dönem bitiminden 24 saat önce yenilenmek üzere ücretlendirilir. Aylık veya yıllık ödeme arasında seçim yapabilirsin. Otomatik-yenileme talimatını satın alma işlemi sonrasında Apple ID Hesap Ayarları üzerinden dilediğin zaman devre dışı bırakabilirsin.

erişilebilirlik notları

uygulama kullanılabilir durumda olmakla birlikte, aşağıdaki erişilebilirlik pürüzleriyle baş etmek gerekiyor.
1: görev ekleme ekranında, bazı senaryolarda tekrarlanan ekranın durum çubuğunda takılması sorunu mevcut. Bu durum, özellikle görev etiketlerini elle girerken oluşuyor. Bu sorunu etiket algılandığında hemen onaylayarak aşabiliyor olsak da, her zaman çok rahatça uygulayamıyoruz. Eğer otomatik etiket algılamasındaki bu erişilebilirlik sorununu aşamıyorsanız, görevinizi daha sonra etiket menüsünden etiketlemeniz veya kullanacağınız etiketi daha önce etiketler kısmına ekleyerek yazarken seçmeyi kolaylaştırmanız iyi bir fikir olacaktır.
2: otomatik algılamayla alakalı bir diğer sorun da görev tarihini elle girerken yaşanabiliyor. Çok büyük bir problem olmamakla birlikte görev metnini yazmayı kısmen zahmetli bir hale getirdiği söylenebilir. Eğer bu problem sizi rahatsız ederse, uygulama ayarlarından otomatik tarih algılamayı kapatabilir, tarih seçme işlemini arayüzü kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.
3: görev ekleme ekranındaki son küçük pürüz de, proje seçim arayüzünün her zaman stabil olarak açılamaması. Fakat, etiket probleminin aksine otomatik proje algılama iyi çalışıyor, yazarken sorun çıkartmıyor.
Genel olarak bu tarz küçük problemler var ama, çözümsüz değiller.

uygulama yorumu

uygulama, iyi bir yapılacaklar listesi ve proje yönetimi uygulamasında olması gereken özelliklerin bir çoğuna sahip. Görev ve alt görev oluşturma, görevleri proje ve alt projeler içinde toplama, projelere kişi ekleme ve görev atama, görev ve projelerin kopyasını oluşturma veya arşivleme, proje ve görevleri daha sonra düzenleme veya silme, görevleri tamamlandı veya tamamlanmadı olarak işaretleme, görevin gerçekleştirileceği zamanı çok esnek bir biçimde belirleme/örneğin her hangi bir gün veya, üç haftada bir veya, ayın ilk pazartesi veya, mayısın üçünden itibaren her iki günde bir vs....(, görevlere etiketler ekleme, görevler için anımsatıcılar kurma, görev önceliklerini ayarlama, görevlere açıklayıcı ayrıntılar ekleyebilme, görevlerin geçmiş kayıtlarını görüntüleme, periodik görev hedefleri oluşturup hedef durumunu izleme, görevleri istenilen kriterlere, etiketlere, projelere, bitiş tarihlerine göre vs rahatça filtreleme ve etiket, proje, takvim görünümleri arasında rahatça geçme, siri ve widgetler entegrasyonu vs...
Kısacası, özellikle bireysel planlama ve organizasyon konusunda oldukça yeterli bir uygulama. Üstelik arayüzü de oldukça sade. Ek olarak, google takvim ve gmail entegrasyonu başta olmak üzere üçüncü parti servislere kolayca bağlanabiliyor. Yine de ayrıntılarda daha iyi olan birkaç tane daha yapılacaklar uygulaması var. Yani en iyisi değil diye düşünüyorum. Fakat, arayüzün oldukça sade olması ve görünümler arasında pratik geçiş gibi sebeplerle tercih edilebilir. Tabi, artık ülkemiz için pahalı bir harcama olmaya başlayan abonelik modelinin bir dezavantaj yarattığını da eklemek gerekir.

Uygulama kategorisi: 

Üretkenlik

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz