tank battle endless gunner

Uygulama açıklaması: 

tankınızla yakınlardaki tanklara meydan okuyun; ateş edin ve etkisiz hale getirin. nasıl mı?
hareket edin; yakınlarınızdaki silahları, zırhları ve yakıt tanklarını ele geçirin; ardından yakınlardaki düşmanlarınıza yaklaşın ve uygun açı ve mesafeden ateş edin. mümkün oldukça az hata yapmaya çalışmalısınız çünkü mermileriniz, zırhınız ve yakıtınız sınırlıdır. tüm bu kaynakları tekrar yenilemek seviyeler ilerledikçe oldukça masraflı olacak.
savaş alanını domine etmek için, sahanızı temizledikçe elde ettiğiniz yıldızlarla tankınızın donanımlarını güncelleyin. böylece rakiplerinizi çok daha az risk alarak avlayabileceksiniz.
tank battle endless gunner basit görünmesine rağmen oldukça eğlenceli. üstelik VoiceOver ile tamamen uyumlu.

erişilebilirlik notları

oyun VoiceOver ile tamamen erişilebilir durumda.

oyunun oynanışına dair pratik bilgiler

bir zorluk seviyesi seçip oyuna başladığınızda karşınıza birden fazla kısma ayrılmış bir kontroller dizisi çıkıyor. ilk başta karmaşık bulabilirsiniz ama gözünüzün korkmasına gerek yok; fazlasıyla basit.

süpürme yönüne göre en soldaki "reverse" butonu ile dördüncü sıradaki "forward" butonları tankınıza yön veren butonlar. bunlarla ileri geri gidersiniz. arada kalan iki buton yani crates" ve "targets" ise; menzil alanınızdaki kaynaklarla düşman hedefler arasında geçiş yapmanızı sağlar. ele geçirilebilecek kaynaklar ve düşman hedefleri de bu butonlara her basıldığında "forward" yanında görünür. örneğin, "crates" butonuna her bastığınızda, "forward" butonunun bitişiğindeki silah, zırh, yakıt vs bilgisinin değiştiğini görürsünüz(ta ki hepsini toplayana kadar).

bir kaynağı ele geçirmek oldukça basittir; "crates" ile seçtiğiniz kaynağa çift okunduğunuzda tankınız gerekli mesafeyi kateder ve kaynağa çarparak onu ele geçirir.
düşman hedeflerinin imhası ise biraz daha karmaşıktır. düşmanınıza önce atış mesafesi kadar yaklaşmanız gerekir. düşman hedefine her çift dokunuşunuzda mesafe yarı yarıya azalacaktır. hedef görüş alanınıza girdiğinde ise düşmanın donunımına dair bilgileri öğrenirsiniz.

düşmanı vurabilmeniz için ateş etmeniz gerekecektir. düşman hedefi atış mesafesine geldiğinde hemen yanında bir rakamla birlikte "elevation" butonu belirir. bu buton silahı ateşliyor ama öncesinde bilmeniz gereken başka şeyler var.

hedefin vurulabilmesi için 100 ve daha yakın mesafeden 45 derecelik bir açı yapmanız gerekiyor. açıyı da cıhazı eğerek arttırıp azaltıyoruz. fakat iş bununla bitmiyor tabi; hesaba katmamız gereken bir diğer nokta da rüzgar. rüzgarın esme hızı süpürme yönüne göre en sağdan ikinci kısımda görünüyor. ek olarak rüzgar hızı her değiştiğinde "elevation" butonunun yanında oyun akışını gösteren alanda da bunu görürüz.

gelelim rüzgarla atış açısı ilişkisine. eğer rüzgar 0 ile esiyorsa ve mesafede uygun(yani 100 ve altıysa) cıhazı 45 derecelik açıya getirip ateşlememiz sonuç verecektir. fakat rüzgar daha hızlı esiyorsa 45 derecelik bir açı fazla olacaktır, çünkü rüzgar hızı mermiyi daha uzağa taşıyabilecektir. bu durumda da 45 derece altında bir açıyla ateş etmek gerekir. bu bağıntının tam tersi de doğrudur, rüzgar hızı 0 altına düştükçe 45 dereceden daha fazla bir açıya ihtiyacınız olur. ama bu senaryoda başka bir problem daha vardır, açı arttıkça merminin hareket hızı yavaşlar. bu durum rüzgarın önleyici etkisiyle de birleştiğinde pozitif durumdan daha keskin bir açı gerekir. farkedebileceğiniz gibi negatif rüzgarda hedefe isabet ettirmek daha zor olacaktır.

peki ama hedefi tam tutturmak için ne yapabiliriz? her atışın ardından atışın ulaştığı mesafe hemen yandaki akışta görünür. amaç 45'lik açıyı bulmaktı hatırlayacaksınız. örneğin atışınız 45-150 gibi bir değer verdiyse, mermiyi çok uzağa attığınızı anlayacak ve açınızı biraz daha daraltacaksınız. burada önemli olan çok fazla karavana atış yapmadan hedefi etkisiz hale getirmektir. çünkü o arada siz hem mermi hem de zırh kaybediyorsunuz.

tabi bu anlattığım hesaplama farklı mermi türleri için değişiklikler arzediyor(gereken mesafe, açı vs) ama onun ayrıntısına girmiyorum. ama mekanizma bu yani.

yukarda bir de oyun akışını gösteren kısımdan kısmen bahsettim. burası da oyun süresince o ana kadar neler olmuş gösteriyor. burayı takip etmek önemli, elinizdeki kaynakların durumunu, rüzgar değişmelerini ve atış açı bilgisini gösteriyor.

arayüzde en sağdaki butona bastığımızda oyunun farklı bir kısmı açılıyor; burada tankınızı güncelleyeceğiniz bir bölüm var onu aşağıda anlatacağım. şimdilik,silahlar arasında bu bölümden geçiş yaptığımızı söylemekle yetineyim.

kaynaklar demiştik "önemli". oyundaki her hareket, atış vs kaynaklarınıza etki ediyor. kaynak ele geçirmenin iki pratik yolu var:
birinci yol, her seviyedeki "crates" kısmını toplamak. buradaki önemli nokta; depolayabileceğiniz maksimum kaynak her kaynak türü için başlangıçta 100 birimle sınırlı. fakat ileride bunu güncelleme şansınız oluyor(onu da anlatacağım).
ikinci yol ise; her seviyedeki başarımlarınıza karşılık elde ettiğiniz yıldızları kullanmak. seviyeler ilerleyipte hedefler uzaklaştıkça ve silah donanımları arttıkça özellikle zırh yetiştirmekte zorlanacaksınız. bu noktada sahadan toplanabilecek kaynaklar yeterli gelmeyecek.

peki ama nasıl yıldız biriktireceğiz? bunun içinde her seviyede mümkün oldukça az hasar almaya, mümkünse hedefi tek atışta vurmaya ve tüm hedefleri kusursuz şekilde yok etmeye odaklanacaksınız. her başarım türünün bir yıldız karşılığı var. bu yıldızlar biriktikçe tankınızı daha güçlü hale getirmek ve ek kaynak satın almak mümkün oluyor.

son olarak da tankı güncelleme meselesinne bakmak istiyorum. ekranın en sağındaki "shell" butonuna basarak oyun menüsünü açıyoruz. burada mevcut yıldız stoğumuzu ve geliştirmeler için gereken yıldız miktarını görüyoruz. buradan kaynakların iyi yönetilmesi gerektiğini anlıyoruz zira; örneğin 15. seviyeye gelen bir oyuncu en az 9 hedefi yok etmek zorunda kalacaktır. bu hedeflerin en az 3 4 tanesi de uzakta ve silahlı hedefler olacağından yakıt, zırh ve silah yönetimi çok önemli; çok dikkatli ve konsantre oynamak lazım.

uygulama yorumu

oyun, alıcısı çok olmadığından geliştirilemimiş bir proje gibi görünüyor. çok oyuncu modu, hedeflere göre daha özel senaryolar vs eklenebilirmiş. fakat yeri geldikçe yazdığım gibi iOS oyun piyasası bu tür oyunlara palazlanma şansı pek vermiyor. bu oyunların doğal müşterisi olan körlerin de ağırlığı böylesine projeleri sürdürülebilir kılmaya yetmiyor. geliştiriciler de döngüyü sağlamak için kısa aralıklarla böyle küçük taslak oyunlar yapıp satıyorlar.

Uygulama kategorisi: 

Oyunlar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretli