simpleMic

Uygulama açıklaması: 

simpleMic, ilginç ve farklı arayüz konseptiyle dikkat çeken bir ses kayıt uygulamasıdır. şöyleki: ses kayıt programlarında gördüğümüz klasik record pause stop düğmelerinin aksine, simpleMic bu işlemleri basit parmak hareketleriyle oldukça pratik bir biçimde yapmayı sağlıyor. peki nedir bu basit parmak hareketleri derseniz; sağa itince kayıt başlar, sola itince kayıt sonlanır. dokununca kayıt duraklatılır tekrar dokununca kayıt kaldığı yerden devam eder. böylelikle düğmelere doğru süpürme hareketine gerek olmaksızın pratik bir kullanım elde edilmiş olur. dahası programın kayıt kontrolleri dışındaki fonksiyonlarıda ekranın belirli yerlerinde toplanmış vaziyette, böylece hızlıca gidilmek istenen yere çift dokunulabilir.
genel özellikler:

  • parmak hareketlerine dayalı pratik kayıt kontrolleri
  • uygulama açıldığında kaydı otomatik başlatabilme(ekranın sağ altında settings/"record on launch")
  • uygulama ekranı açık değilken dahi kaydı sürdürebilme kilit ekranı dahil.(böylelikle diğer ios uygulamalarından gerçek zamanlı ses çekebilirsiniz.)
  • kayıt ihtiyaçlarınız için üç farklı kayıt modu
  • kayıt dosyalarına otomatik yer etiketi ekleme(ekranın sağ altında settings/"geotag recordings"
  • kayıt dosyalarınızın isim ve yer etiketlerini düzenleme ve ve notlar ekleme(kayıt dosyası üzerinde rotor eylemi yahut dosyaların yanındaki more info butonu)
  • icloud senkronizasyonu
  • kayıtlarınızı diğer ios uygulamalarına gönderme yada mail dropbox soundcloud gibi servislere yükleme

uygulamanın kullanımı

uygulamanın kullanımından da biraz bahsetmek istiyorum. simpleMic'i açtığınızda ilk anda biraz zorlanabilirsiniz. pratik alışkanlık gereği uygulamayı açtığınızda ekranı dolaşmak için sağa sola, rotor eylemleri için yukarı aşağı itmek isteyeceksiniz. fakat o parmak hareketleri kayıt kontrollerini tetiklediği için başarılı olmayacak ve fonksiyonlara ulaşamayacaksınız. onun için fonksiyonların ekrandaki konumlanışlarına ve parmak hareketleriyle tetiklenen kayıt kontrollerine alışmak gerekiyor. önce ekranın yayılımına bakalım. şimdi ekranın düzeni şu şekilde:
ekranın sol üstünde record mode=kayıt modlarının ayarlandığı alan;
hemen karşısında yani ekranın sağ üstünde, tam olarak durum çubuğundaki saatin hafif altında help butonu= VoiceOver için küçük bir yardım alanı.
ekranın üst kısmı bu şekilde düzenlenmiş, , ekranın altında sağdan sola doğru şunlar bulunuyor:
settings=simpleMic ayarlarını yaptığımız bölüm
bir durum çubuğu=kayıt sırasında süre burada görünür
recording list=kaydettiğimiz dosyalara buradan ulaşıyoruz.
ekranın altı ve üstü bu şekilde gruplanmış,iki grubun arasında yani ekranın ortası diyebileceğimiz geniş aralıkta ise recording control gesture area=kayıt kontrollerinin parmak hareketleriyle tetiklendiği kısım var.
uygulamayı açtığınızda, ekranı dolaşmak için ekranın altına dokunup VoiceOver'i settings öğesine odaklarsanız sola doğru süpürerek alttan yukarıya öğeler şu sırayla karşınıza çıkacaktır.
1. settings
2. kayıt süresini gösterir durum çubuğu.
3. recordings list
4. control gesture area
5. help
6. recording mode.
uygulama butonları arasında, kaydı tetiklemeden dolaşabilmeniz için, ekranın sağ alt=settings yada sol alt=recordings list kısımlarına odaklayarak süpürmeye başlamanız gerekiyorr. kayıt kontrollerini de şimdi anlatacağım. uygulama dolaşımından bahsettikten sonra gelelim en önemli kısım olan kayıt kontrollerine. control gesture area kısmı, bizim kaydı başlatıp duraklattığımız bölüm oluyor. dikkat ettiyseniz uygulamanın fonksiyonları daha ziyade ekranın altında toplanmış, ekranın tepesinde de 2 buton var. geriye kalan geniş kısım control gesture area alanı oluyor. yani ekranın merkezi hemen her alanı kayıt kontrollerinin tetiklenmesine müsait. o yüzden muhtemelen özel olarak aramanıza gerek olmayacak. burada: sağa yada sola iterek kaydı başlatıp bitirebilir, tek dokunup kaydı duraklatıp devam ettirebilir ya da yukarı yada aşağı itip kayıt modlarını ayarlayabiliriz. tüm bu değişimler esnasında sesli uyarılarla da bilgilendiriliyoruz. kayıt modları derken de şunu kastediyorum. üç farklı kayıt modu var.
1. normal: bu modda sağa yada sola süpürme yapıldığı anda kayıt başlar. bu mod standart moddur.
2. sound activated: bu modda, kaydı başlatmak için sağa ya da sola ittikten sonra belli bir seviyede ses algılandığında kayıt başlar. fakat bu modun VoiceOver kullanıcıları için normal moddan bir farkı olmadığını sanıyorum, çünkü VoiceOver ister istemez kaydın başlamasına sebep olacaktır.
3. no motion activated: bu modda, sağa ya da sola itildikten sonra bir müddet(yaklaşık 4 5 saniye) cıhaz hareket ettirilmez ise kayıt başlar. yani bir nevi kayıt zamanlama diyebiliriz. son olarak, ekranın üstündeki recording mode ve help butonlarından da bahsetmek istiyorum. recordind mode, bahsetmiş olduğum kayıt modlarını ayarlayabildiğimiz bir diğer kısım. çift dokunup basılı tutarsanız, aktif olan kayıt modu anons edilir. bu alandayken de, aşağı yukarı iterek kayıt modlarını değiştirebilirsiniz. help butonuna çift dokunup basılı tutarsanız da simpleMic için yukarda anlatılan özel parmak hareketlerini anlatan küçük bir ipucu metni duyarsınız.

test ortamı

iPhone 6s iOS 10.1.1

erişilebilirlik notları

uygulama tamamen erişilebilir durumdadır.

uygulama yorumu

ben bu uygulamadaki parmak hareketlerine dayalı kayıt kontrolleri fikrini beğendim. bir kör için süpürme hareketiyle buton bulmaya göre çok daha erişilebilir olduğunu düşünüyorum. şöyle düşünün, bir konuşmacının sesini kaydediyorsunuz; konuşmacı sustuğunda duraklat butonuna dokunmanız, tekrar konuşmaya başladığında da kaydı sürdür butonuna dokunmanız gerekecektir. düğmelerin ekrandaki yerleşimine hakim olsanız dahi doğru butona dokunmanız garanti değil; en optimum durumda bile 2 3 saniye geç kalmak olası. oysa, bu yöntemle kaydınızın kontrolü tamamen sizde oluyor. uygulamada gördüğüm tek eksiklik, recordings list kısmında çoklu dosya seçip işlem yapmaya izin vermemesi. her seferinde tek dosyayla işlem yapıp, diğer dosyaları ayrı ayrı seçmek gerekiyor.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz

2 Yorum

Ynt: simpleMic

Merhabalar!

Bu uygulama, Paylaşmak ve Upload edebilmek için Upgrate istiyor. Sizce yapmalı mıyım? Yani, önerir misiniz?

Ynt: simpleMic

uygulama yorumuna da yazdım, kayıt kontrolleri çok ama çok pratik. fakat dosya ve cloud yönetimi zayıf. tercih meselesi yani; aynı işi gören peşi sıra yazdığım uygulamalarla kıyas edebilirsiniz. fakat ben size dosya yönetimi konusunda başka bir uygulama önereceğim; bunu daha uygulama dizinine yazmadım "recorder hq". tırnak içinde önerdiğim uygulamnın dosya yönetimi daha başarılı. aslında böyle bir çok uygulama var fakat tanıtmaya üşeniyorum.