Sesli esmaül hüsna - zikirmatik

Uygulama açıklaması: 

Allahü Teala'nin 99 güzel ismi. Oku, dinle, ezberle, paylaş. Yüce Rabbimizin 99 güzel ismine Esmaül Hüsna denir. Alimler, dualarımızda bol bol bu isimleri kullanırsak kabul olma ihtimalinin artacağını söyler. Ayrıca her Güzel İsmin kendine özel tesbihleri zikirleri vardır. Bu tesbihler ile özel dualar da yapılabilir. İşte uygulamamızda Allah'ın 99 ismini, anlamlarını, bu isimlerin geçtiği ayetleri, zikir sayılarını, bu zikirlerin faydalarını ve zikirlerinizi çekmek için yaptığımız zikirmatiği bulabilirsiniz. Hadis bölümünde ise peygamberimizin hadislerini okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile kullanılabilir durumda lakin bilinmesi gereken ipuçlarından bahsetmek gerekir.
1. Zikir sayaç mekaniği VoiceOver ile çalışır durumda. Sayaç sekmesinin hemen yanındaki etiketsiz dokunulabilir alan sayacı kilitliyor, bu alanın yanında bulunan sayı statik metni ise o ana kadar yapılan zikir adedini gösteriyor. Bu butonun hemen yanında, çift dokunarak durumu değiştirilen bir buton bulunuyor ve serbest şeklinde ayarlandığında sınırsız, sabit bir değer olarak ayarlandığında ise hedef sayıya doğru götürüyor. Fakat burada küçük bir sezgisellik kusuru var. Şöyle ki; VoiceOver metin etiketi ilgili butonun şu an ki durumunu değil de ayarın değiştiğinde alacağı hali gösteriyor.
2. Açıklama metinlerinin tek bir VoiceOver satırına sıkıştırıldığı anlaşılıyor. Bu durum özellikle birden fazla ayetin gösterildiği okuma ekranlarında kötü bir deneyime sebep oluyor.

uygulama yorumu

içeriği (sabit zikir sayısı) hakkındaki eleştirilerimin yeri burası değil ama açıklamaların çok yetersiz ve zayıf olduğu da izahtan vareste. Bununla beraber arayüz standart ve basit. Fakat, sayaç mekaniğinin özgün ve keyifli bir yanı olmadığını düşünüyorum, bu tarz sayaç uygulamalarının gözetmesi gereken ince dokunuşlardan yoksun bulunduğunu söyleyebilirim.
Sonuç olarak, hem esma açıklamalarının hem de sayaç mekaniğinin özensiz ve zayıf olduğunu değerlendiriyor ve önermiyorum.

Uygulama kategorisi: 

Eğitim

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz