SciKey

Uygulama açıklaması: 

SciKey, iOS ve iPADOS cihazlarda bilimsel ve matematiksel karakterlerin yazılmasını kolaylaştıran basit bir klavyedir. İçerdiği ve standart klavyede bulunmayan veya girilmesi zahmetli üç binin üzerindeki karakter sayesinde kişisel klavyenizi oluşturmanıza ve bilimsel/matematiksel ifadeleri rahatça girmenize yardımcı olur. Yerleşik iOS klavye özellikleriyle tamamen uyumlu olan SciKey klavyesini tüm iOS uygulamalarında kullanmanız mümkündür. Yapmanız gereken tek işlem, SciKey klavyesine tam erişim izni vermekten ibarettir.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile kullanılabilir durumda olmakla birlikte önemli erişilebilirlik sorunları da barındırıyor.
1. Klavye özelleştirme ekranı sezgisel ve rahat değil. Listedeki her hangi bir işareti klavyeye eklemek için önce klavyede yerini almasını istediğimiz sembolü seçmek, daha sonra da taşıyacağımız işarete dokunmak gerekiyor. Bu yöntem sezgisellikten uzak ve zahmetli olmasının yanısıra başkaca problemleri de beraberinde getiriyor. Örneğin; klavyedeki butonları elle sıralamak, butonları sürükleyerek hızlıca taşımak ve klavyede bulunacak buton sayısını genişletmek ilgili mekanizmayla olanaksız.

uygulama yorumu

fazlasıyla basit bir klavye. Fakat benim beklentilerimi karşılamaktan oldukça uzak olduğunu söylemeliyim. Birden fazla özelleştirilmiş klavye oluşturamıyor oluşu, klavye düzeni özelleştirme ayarlarının çok kısıtlı ve basit kalması ve nihayet yukarıdaki erişilebilirlik sorunları bir arada düşünüldüğünde cazip bir klavye olmadığı açık diye düşünüyorum.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanmak gerçekten zor

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz