pocket

Uygulama açıklaması: 

pocket, web'de karşılaştığınız ama o anda okumaya vakit bulamadığınız içerikleri daha sonra okumak için kaydetmenizi mümkün hale getiren popüler bir uygulamadır. daha sonra erişmek istediğiniz şeyler ister bir video, ister bir makale istenir ise bir sitenin özel bir içeriği olsun, pockete kaydedebilir ve daha sonra istediğiniz yerden bütün aygıtlarınızda senkronize bir biçimde, dilerseniz çevrim dışı dahi erişebilirsiniz. böyle bir servisin yer imi eklemekten farkı ne diye soracak olursanız, pocket erişmek istediğiniz içeriği siteden süzerek düz metin olarak önünüze seriyor. örneğin, siz bu makaleyi pocket'e eklediğinizde, sitedeki bütün içeriklerden izole temiz bir sayfa olarak okuyabileceksiniz. dilerseniz makaleleri paylaşabilir, favorilere ekleyebilir, sayfaya erişelememesi halinde saklamak için arşivleyebilir, makaleleri etiketler halinde organize tutabilir, makaleyi sesli dinleyebilir, metnin görünüm seçeneklerini özelleştirerek okuyabilirsiniz.

Pocket'i aynı zamanda, bir haber akışı aracı olarak kullanabilirsiniz. dilerseniz, size önerilen içerikleri de kaydedebilir, diğer kullanıcıların kaydettikleri içerikleri de keşfedebilirsiniz. isterseniz, başkalarını takip eder, onların en son paylaştıklarını da görebilirsiniz. böylece, Pocket haber akışları için bir sosyal ağ işlevi görebilir.

pockete içerik kaydetmek de çok kolay ve çeşitlidir. iOS ve diğer aygıtlar için konuşacak olursak:
1. Poket'i paylaş menüsüne ekledikten sonra safariden, chromeden ve firefox gibi onlarca uygulamadan rahatça Pocket'e link gönderebilirsiniz.
2. add@getpocket.com adresine mail atarak da Pockete içerik kaydedebilirsiniz.
3. eğer, ios cıhazınızda kopyalanan metin link ise, pocketi açtığınızda bu linki listenize eklemek konusunda uyarılır, add diyerek linki Pocket'e ekleyebilirsiniz.
4. diğer aygıtlarınızda, "örn windows pc" Pocket tarayıcı eklentilerini kullanarak da Pocket'e makale kaydedebilirsiniz. eklediğiniz makaleler anında diğer aygıtlarınızda görünür olacaktır.
5. pocket'in web sitesinden de Pocket'e içerik kaydedebilirsiniz. linki kopyalayıp yapıştırmak yetecektir.

erişilebilirlik notları

uygulama kullanılabilir olmakla birlikte, göze çarpan erişilebilirlik kusurları şu şekilde listelenebilir.
1. etiketsiz butonlar: çok fazla olmamakla beraber etiketsiz bazı butonlar mevcut. etiketleyebildiğim kadarını söyleyeyim. makale ekranında, "more options" dedikten sonra genişleyen menüde, başlık seviyesi olarak beliren 3 etiketsiz buton sırasıyla makale saf metin ekranı, etiket ekranı ve sesli okuma ekranıdır. ama genel olarak, makale ekranının alışana kadar biraz kalabalık geleceğini kabul ediyorum.
2. birden fazla makale seçme sorunu: bu aslında önemli bir problem, kabaca birden fazla makaleyi seçip üzerinde işlem yapmakta sıkıntılar var. çünkü, hangi makalelerin seçili olduğunu VoiceOver anons etmiyor. dahası seçim ekranını da tesadüfen keşfederek açabiliyorsunuz. şu an tavsiye ettiğim yöntem, seçeceğiniz makalelerden birinin üzerine gelip çift dokunup 1 saniye kadar bekleyin, normal şartlarda makale seçim ekranı olarak bir başlık seviyesinin açılıp, kaç öğe seçildiğini göstermesi gerekiyor. bu ekranda, diğer seçmek istediğiniz makalelere de (ama bu sefer bbasılı tutmadan) çift dokunup onları da seçili hale getirin ve işleminizi yapın.
3. makale ekranında, bazen seçeneklerin olduğu butonlar kaybolup sadece makale metni görünür olabiliyor. bunu aşmak için ise, ekranın en üstünde makalenin başlığını gösteren yere çift dokunun. ekran düzelecektir.
4. bu kısmen VoiceOver eksikliği denebilir, makale ekranında, muhtemelen metin biçimlendirme seçenekleri var ve metnin üzerini çizmek not almak falan mümkün olabiliyor. fakat şu an için bunu yapamadığımızı, edit yapmanın sıkıntılı olduğunu aklınızda tutun.
5. aslında bu bir iOS sorunu değil ama, iOS aygıtınızı da etkileyeceğinden yazmak doğru olur diye düşündüm. windows tarafında, chrome eklentisinde kısmi erişilebilirlik sıkıntıları var. sadece içeriği kaydetmeye ve genel eklenti seçeneklerini açmaya izin veriyor. firefox butonunu denemedim o konuda bir fikrim yok.

uygulama yorumu

bu uygulamayı yada benzer bir muadil uygulama kullanmayı herkese şiddetle öneriyorum. çok iş görüyor. şunu okumam lazım ama şimdi uygun değilim derdine son veriyor. bilgisayardan makaleyi atıp, telefonda tertemiz okumak oldukça konforlu. ayrıca biraz yaratıcılıkla, iOS gibi kapalı bir sistemde bile içerikleri diğer uygulamalarla etkileşime sokabiliyorsunuz. abonelik satın alıp almamak konusuna karışamam tercih meselesi. fakat, pahalı olduğunu kabul ediyorum.

Uygulama kategorisi: 

Haberler

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz