personal diary

Uygulama açıklaması: 

personal diary, basit kullanım ve güvenliği bir araya getiren başarılı bir günlük tutma uygulamasıdır. tıpkı defterinize yazar gibi yazın. karmaşık bir metin editörü yerine sadece yazdıklarınıza odaklanmanınızı sağlayacak sade bir zengin metin düzenleyici; emojiler yardımıyla hava durumu ve ruh halini belirtebilme; günlük kayıtlarınıza fotoğraf ekleyebilme... uygulama böylelikle temel günlük tutma işlevlerini olabilecek en basit şekilde sunuyor. bununla birlikte günlüklerinizi parola ile koruma, içe ve dışa aktarma ve iCloud senkronizasyonu gibi güçlü güvenlik ve yedekleme seçeneklerine de sahip.
temel özellikler:
günlük kaydı özellikleri:
***personal diary sahip olduğu zengin metin editörü sayesinde günlük tutmayı oldukça kolaylaştırır. bu metin editörü standart düzenleme işlevlerine ek olarak kalın, italik, altı çizili yazma biçimlerini destekler. üstelik siz yazdıkça otomatik olarak kaydederr; böylece kalem ve defter ile günlük tutuyormuş gibi hissedersiniz.
***personal diary zengin metin editörüne ek olarak, ruh halinizi ve hava durumunu da günlüğünüze eklemenize imkan verir. dilerseniz hava durumu ve ruh halinizin makina öğrenmesiyle otomatik seçilmesini de sağlayabilirsiniz.
***personal diary günlük kayıtlarınızı fotoğraflarla zenginleştirmenize de izin verir. günlük kayıtlarınıza dilediğiniz kadar fotoğraf ekleyebilirsiniz.

yedekleme ve içe aktarma özellikleri:
***personal diary, iCloud senkronizasyon desteği sunar. böylece günlüğünüz tüm iOS aygıtlarınızla senkronize edilebilir. bu yolla sabah iPhone'inizde yazdığınız günlüğünüze akşam ipad'ınızda kaldığınız yerden sorunsuzca devam edersiniz. ek olarak uygulamanın bir de Apple Watch sürümü bulunur.
***personal diary günlüğünüzü içe ve dışa aktarma yeteneğine de sahiptir. pdf ve raw olarak çıktı alınabilir.

güvenlik özellikleri:
***personal diary günlüğünüz için parola desteği sunar. böylece günlüğünüzün mahremiyetini koruduğunuzdan emin olursunuz. dilerseniz belirlediğiniz parola yerine TouchID veya FaceID kullanmayı da tercih edebilirsiniz.
***parolanızı mı unuttunuz? sorun değil. personal diary parolanızı sıfırlamanıza ve verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olacak bir kurtarma moduna sahiptir.

arama özelliklleri:
***personal diary akıllı arama özelliğine sahiptir. akıllı aramayı kullanarak günlüğünüz içinde ruh halinize, hava durumuna, zamana ve günlük içeriğine göre arama yapmanız mümkündür. böylece günlüğünüz ne kadar büyük olursa olsun dilediğinizi kolaycas bulursunuz.

ayarlar ve esneklik:
***personal diary yukarıdaki özelliklerine ek olarak esnek ayarlar sunar. böylelikle uygulama temasını, zaman biçimini, görüntü ve düzenleme seçeneklerini kişisel tercihleriniz doğrultusunda özelleştirebilirsiniz.

erişilebilirlik notları

uygulama aşağıdaki ipuçları yardımıyla erişilebilir şekilde kullanılabilmektedir.
1. zengin metin editöründe biçimlendirme araç çubuklarını görüntüleyebilmek için metin kutusuna uzun basmak gerekiyor. bu editör üzerinde kalın metin, italik vs gibi biçimlendirmeleri iki yolla gerçekleştirebiliyoruz. birinci yöntemde klasik olarak biçimlendireceğimiz metni seçip biçimlendirme uyguluyoruz. ikinci yöntemde ise, biçimlendirmeyi araç çubuğundan açıp kapatıyyoruz. fakat bu yol kısmen sorunlu olduğundan birinci yöntemi öneriyorum. biçimlendirme uygularken veya biçimlendirilmiş metin içinde dolaşırken ios 13 ile gelen kısayollları kullanabilirsiniz.
2. günlük girişi ekranında hava durumu ve ruh hali seçimi ilk başta karışık görünebilir fakat mekanizma erişilebilir olarak kullanılıyor. buradaki tek sorun ekranın fazla kalabalık olması. burada her hangi bir seçim yapıldığında imleç sonraki seçeneğe kayıyor, buda sanki seçimimizin aktifleşmediği izlenimi doğuruyor. fakat, süpürdüğümüzde seçili ruh hali ve hava durumu anons edildiğinden neyi seçtiğimizden emin olabiliyoruz.

uygulama yorumu

basit günlük tutma uygulamaları sınıfından bir uygulama. metin editörünün metin biçimlendirmeye izin vermesi, basitte olsa da hava durumu ve ruh hali bilgisi eklenebilmesi, fotoğraf desteği, apple watch uygulaması, iCloud senkronizasyonu, çok esnek olmamakla birlikte içe ve dışa aktarma desteği ve güvenlik özellikleri gibi artıları var. öte yandan birden fazla günlük oluşturulamaması, uygulama arayüzünün kötü tasarlanması ve günlük kayıt ekranının kalabalık olması gibi önemli kusurları da mevcut. ayrıca gelişmiş günlük tutma uygulamalarının sahip olduğu etiket, konum, ses, video gibi özellikleri de elbette desteklemiyor. bu haliyle, temel metin editörü eksenli günlük tutma uygulamalarından fotoğraf ve zengin metin desteği ile ayrılan, arada kalmış bir uygulama olduğu söylenebilir. sonuç olarak, basit günlük tutma ihtiyaçlarına uygun ve iş gören bir çözüm olsa da; birden fazla günlük oluşturulamaması ve arayüz sorunları yüzünden uygulamayı çok tutmadığımı söylemek zorundayım.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz