microsoft authenticator

Uygulama açıklaması: 

Microsoft Authenticator kullanarak kolayca, kullanışlı ve güvenli bir yöntemle oturum açabilirsiniz. Microsoft hesabınızda oturum açmak için parolanızı değil telefonunuzu kullanın. Kullanıcı adınızı girip telefonunuza gönderilen bildirimi onaylamanız yeterli olur. Bu iki aşamalı doğrulama işleminde parmak iziniz, face ID'niz veya PIN değeriniz ikinci bir güvenlik katmanı sağlar. Bundan sonra Outlook, OneDrive ve Office gibi tüm Microsoft ürünlerinize ve hizmetlerinize erişim kazanırsınız.

Ayrıca, Microsoft Authenticator iş, okul ve Microsoft dışı hesaplar için çok faktörlü kimlik doğrulamasını destekler. Uygulama, parolanızdan sonra ikinci bir güvenlik katmanı sağlar. Oturum açarken parolanızı girersiniz ve ardından sizden, ikinci bir yolla bu kişinin gerçekten siz olduğunuzu kanıtlamanız istenir. Microsoft Authenticator'a gönderilen bildirimi onaylayın veya uygulama tarafından oluşturulan doğrulama kodunu girin. 

Bazen iş yeriniz veya okulunuz bazı dosyalara, e-postalar veya uygulamalara erişirken Microsoft Authenticator'ı yüklemenizi isteyebilir. Uygulama aracılığıyla cihazınızı kuruluşunuza kaydetmeniz ve iş veya okul hesabınızı eklemeniz gerekir. Microsoft Authenticator, cihazınıza sertifika vererek sertifika tabanlı kimlik doğrulamasını da destekler. Bu yöntemle kuruluşunuz oturum açma isteğinin güvenilen bir cihazdan geldiğini bilir ve ek Microsoft uygulamalarıyla hizmetlerinden her birinde oturum açmanıza gerek kalmadan bunlara rahatça ve güvenle erişmenize yardımcı olur. Microsoft Authenticator çoklu oturum açma özelliğini desteklediğinden, kimliğinizi bir kez kanıtladıktan sonra cihazınızdaki diğer Microsoft uygulamalarında oturum açmanız gerekmez.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile tamamen uyumludur.

uygulama yorumu

uygulamanın görebildiğim iki avantajı var:
1. google tarafında gmail ile authenticator arasında bölünmüş bildirim ve kod alternatifliliğini tek uygulamada, daha temiz ve pratik sunabiliyor.
2. google authenticator ile kıyaslandığında daha iç açıcı bir arayüzü var ve muhtemelen iş hesapları için de daha esnektir.
tüm bunlara rağmen uygulamanın büyük dezavantajları da olduğunu düşünüyorum.
1. microsoftun karmaşık dökümantasyonu yüzünden mekanizmayı hata yapmadan öğrenmek biraz zaman alıyor. dolayısıyla da her türlü olumsuz senaryoya google authenticator kadar hazır olamıyorsunuz.
2. uygulama diğer totp uygulamaları için de gizli anahtar üretebiliyor; dolayısıyla başka uygulamalarda da zamana bağımlı kod üretilebiliyor. fakat kendisi için ürettiği gizli anahtara ulaşılamıyor. bu durumun doğal sonucu olarak da, her yeni telefon değişikliği veya sıfırlama öncesi cıhaz tanımını kaldırmak veya cloud yedeği kullanmak gerekebiliyor(eğer üçüncü parti bir totp uygulaması da kod üretmiyorsa).

Uygulama kategorisi: 

Üretkenlik

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz