letterboxd

Uygulama açıklaması: 

Letterboxd iOS uygulaması dünyanın en popüler film sosyal ağı olan Letterboxd servisini iOS ve iPADOS cihazlarınıza getiriyor. Letterbox, sosyal ağ deneyimiyle film arşiv özelliklerini sinema tutkunları için bir araya getiriyor ve film merkezli bir sosyal ağ ortamı sunuyor. Peki Letterboxd kullanarak neler yapabilirsiniz?
**bir Letterboxd hesabı oluşturarak işe başlayın. Böylece sizin gibi film tutkunlarıyla sosyalleşmek için ilk adımı atmış olun.
**film bilgilerine kolayca erişin: bilgilerine erişmek istediğiniz filmleri arayın. Filmler hakkında genel künye bilgisi, oyuncular, yönetmen, senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, film müziği bestecisi, studio, vs.. her türlü bilgiye erişin. Ek olarak, Letterboxd topluluğunun puanlamalarını ve incelemelerini görün. Böylece bir filmle ilgili ihtiyacınız olan hemen her şeyi tek bir ekranda toplayın. Bitmedi! Letterboxd ile, incelediğiniz filmin bulunduğu iTunes, Netflix, amazon prime, vs.. servisleri de görebilir; filmi nereden izleyeceğinize de karar verebilirsiniz.
**izlediğiniz filmleri izlendi olarak işaretleyin: bir filmi, o filmi ne zaman izlediğiniz bilgisini eklemeye gerek duymaksızın izlendi olarak işaretleyin. Bu seçenek, özellikle izlediği filmleri diğerlerinden hızlıca ayırmak isteyenler için ideal ve pratik bir çözümdür.
**filmleri beğenin: bir filmi izleyip izlememenizden bağımsız olarak beğenebilir ve beğeni durumunu dilediğiniz zaman tekrar tekrar güncelleyebilirsiniz. Bu seçenek, özellikle sizi takip eden Letterboxd üyelerinin beğendiğiniz filmleri ayırt edebilmelerini sağlayan pratik ve hızlı bir çözümdür.
**izleme geçmişinizi ekleyin: bir filmi izlendi olarak işaretlemenin tek başına yetersiz kaldığı durumlar vardır. filmi ne zaman izlediğinizi girmek hem kendi izleme geçmişinizi gösterir, hem de takipçilerinizin izleme deneyiminizi görmelerine yardımcı olur. Dahası, beğendiğimiz filmleri birden fazla kez izlemeniz de olasıdır. Letterboxd ile her hangi bir filmi her izleyişinizin kaydını tutabilir ve izleme geçmişinizi dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.
**filmleri puanlayın: filmlere birden beşe kadar puan vererek derecelendirin. Dilerseniz yarım puan aralıklarını da(örn. 4.5) kullanabilirsiniz. Bir filmi puanlamak ilgili filmin Letterboxd puanının oluşmasına yardımcı olduğu gibi, sizi takip eden diğer Letterboxd üyelerinin de film hakkında bir fikir edinmelerini sağlar.
**filmler için inceleme yazın: izlediğiniz filmmi Letterboxd üyeleri için ayrıntılı şekilde değerlendirin; başkalarının değerlendirmelerini beğenin, cevap yazın ve bu yolla oluşan tartışmalara abone olun. İncelemeler etrafında dönen güçlü tartışmalar Letterboxd üyelerini birbirine yaklaştırır ve yeni ufuklar açma potansiyeli taşır.
**filmleri izlenecekler listesine ekleyin: izlemeyi planladığınız filmleri izlenecekler listesine ekleyerek organize kalın ve Letterboxd arkadaşlarınızın ve diğer kullanıcıların yeni filmler keşfetmelerine yardımcı olun.
**kişisel listeler oluşturun: genel izleme listelerinden farklı olarak kendi kişisel film listelerinizi oluşturun. Bu yolla film arşivinizi düzenlemenin yanısıra takipçilerinize ve diğer Letterboxd üyelerine keşfetmeleri için yeni filmler önerin. Elbette diğer kullanıcıların oluşturduğu listeleri de görüntüleyebilir, yorumlayabilir ve beğeni bırakabilirsiniz. Sonuç olarak hem diğer Letterboxd kullanıcılarıyla etkileşime girer, hem de yeni filmler keşfedersiniz.
**filmleri etiketleyin: oluşturduğunuz kişisel listelere ek olarak filmlerinizi konu, tema veya size özel ayrıntılara göre etiketlemeniz de mümkündür. İyi kurulmuş bir etiket düzeniyle onbinlerce film arasından dilediklerinizi önplana çıkarabilirsiniz.
**Letterboxd topluluğunu keşfedin: Letterboxd içinde filmlerin yanısıra kullanıcı, liste ve inceleme araması yaparak yeni insanlar ve filmleri keşfedin. Ayrıntılı arama fonksiyonlarını kullanmak, geniş Letterboxd içeriği arasında ilginizi çekenleri bulmanızın akılcı bir yoludur.
**trend içeriklere göz gezdirin: Letterboxd topluluğunda öne çıkan film, inceleme, kullanıcı ve listeleri görün. dahası en iyi 250 film listesiyle topluluk için en değerli filmlere ulaşın.
**Letterboxd topluluğunun nabzını tutun: bir filmi izlendi olarak işaretleyenler, filme inceleme yazanlar, filmi beğenenler, filmi puanlayanlar, kimlerin kaç puan verdiği gibi ayrıntılı istatistiklerle Letterboxd topluluğunun nabzını tutun. Bu seçenek, özellikle sizinle benzer sinema zevklerine sahip kişileri keşfetmenize yardımcı olacaktır.
**incelemeleri filtreleyin ve sıralayın: incelemeleri tüm topluluğu, arkadaşlarınızı veya sizi kapsayacak şekilde filtreleyebilirsiniz. Böylece arkadaşlarınızın incelemelerine daha kolay ulaşabilir veya kendi incelemelerinizi hızlıca görebilirsiniz. Filtrelere ek olarak sonuçları da inceleme tarihine, popülerlik durumuna ve izleme tarihine göre sıralayabilirsiniz. Ek olarak, popülerlik durumuna göre yapacağınız sıralamada esas alınacak zaman dilimini de belirleyebilirsiniz(örn tüm zamanlar, son 1 hafta veya yıl gibi). Tüm bu sıralama parametrelerine ek olarak, eleştirel veya beğeni içeren incelemeleri öne çıkarmak için puana bağlı bir sıralama da tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak, filtreleme ve sıralama özelliklerini bir arada kullanarak önemsediğiniz niteliklere haiz incelemeleri ayıklayabilirsiniz.
**her hangi bir filmi izleyenleri filtreleyin: incelediğiniz filmi izlendi olarak işaretleyen diğer Letterboxd kullanıcılarını filmi beğenip beğenmemelerine, arkadaşınız olup olmamalarına göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca sonuçları ek olarak izlenme tarihi, isim ve üye popülerliğine göre de sıralayabilirsiniz. Bu şekilde, örneğin en popüler Letterboxd üyelerinin bu filme bakıp bakmadıklarını, arkadaşlarınızdan filmi izleyenleri, filmin beğenilme trafiğini rahatça görebilirsiniz.
**filmi listelerine ekleyen kullanıcıları görün: incelediğiniz filmi kişisel listelerine ekleyen Letterboxd kullanıcılarının ilgili listelerini görün ve bu listeleri tüm topluluğa, arkadaşlarınıza veya kendi listelerinize göre filtreleyin. Ek olarak, filtrelenen sonuçları da listenin güncellenme veya yayınlanma tarihine, listenin popülerlik durumuna göre sıralayın.
**profilinizi oluşturun ve filmlerle genişletin: paylaşmak istediğiniz kişisel bilgilerinizin yanı sıra izlediğiniz, puanladığınız, inceleme yazdığınız, izleme geçmişi oluşturduğunuz tüm filmler profilinizde bir arada görünür. Ek olarak, oluşturduğunuz listeler, etiketler, takip ettiğiniz veya sizi takip eden kullanıcılar da profilinizde görüntülenir. Tüm bunlar bir araya gelerek sizin Letterboxd profilinizi oluşturacaktır. Kullanıcı profillerindeki geniş kapsamlı bilgiler sayesinde yakın zevkleri olan üyeler birbirlerini daha kolay tanıyabilir ve takip edebilir.
**profilinizdeki film içeriğini filtreleyin: izleme geçmişinizi, incelemelerinizi, tüm filmlerinizi, film beğenilerinizi, izlenecekler listenizi, kişisel listelerinizi ve etiketlerinizi görüntüleyin; belirli kriterlere göre filtreleyin ve sıralayın. Örneğin; film arşivinizi filmin yayınlandığı yıl aralığına, filmin türüne, izlenebileceği servise, ülkesine, diline, kısa veya uzun olmasına, filmi puanlayıp puanlamamanıza, hoşlanıp hoşlanmamanıza, inceleme yazıp yazmamanıza, izleme geçmişi oluşturup oluşturmamanıza, izleme listesine ekleyip eklememenize vs... göre filtreleyebilir; döndürülen sonuçları da yayın yılına(artan ve azalan sıra), verdiğiniz puana(artan ve azalan sıra), ortalama puana(artan ve azalan sıra, filmin uzunluğuna(artan ve azalan sıra) ve filmin popülerlik durumuna(tüm zamanlar/bu hafta/bu yıl gibi) sıralayabilirsiniz. Böylece dilediğiniz kriterlere haiz filmleri süzebilir ve önemsediğiniz içerikleri öne çıkarabilirsiniz. Benzer filtreleme ve sıralama kriterleri diğer içeriklerinize de uygulanabilir durumdadır.
**kullanıcı profillerine göz atın: gerek kullanıcı araması yaparak, gerek film sayfalarından erişerek diğer Letterboxd üyelerini bulun; profillerine göz atın ve dilerseniz takip edin.
**izleme aktivitenize göz gezdirin: aktivite penceresi bir tür Letterboxd zaman tüneli gibi düşünülebilir. Tüm Letterboxd aktivitelerinizin zamana dayalı bir dökümünü her zaman burada bulacaksınız. Böylece Letterboxd ile kayıt altına aldığınız film merkezli sosyal medya geçmişiniz adeta bir film şeridi gibi karşınızda olacak. Aktivite penceresini kullanarak filmleri izleme, beğenme, oylama, listelere ekleme, inceleme, incelemelere yorum yapma, diğer kullanıcılarla takipleşme gibi olayları tek hamlede görüntüleyebilirsiniz.
**izleme aktivitenizi filtreleyin: tıpkı profilinizde olduğu gibi aktivite geçmişinizde de filtreleme ve sıralama operasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Aktivite görünümünüzü: izleme geçmişiniz, incelemeleriniz, incelemelerinize yapılan yorumlar, incelemelerinize gelen beğeniler, listeleriniz, listelerinize bırakılan yorumlar, listelerinize gelen beğeniler ve takipleşme olaylarını kapsayacak şekilde genişletip daraltabilirsiniz. Aktivite geçmişinize uygulayacağınız bu filtreler ile odaklanmak ve takip etmek istediğiniz tür olayları zaman tünelinizde daha belirgin kılmanız mümkün olacaktır.
**Letterboxd verilerinizi dışa aktarın: arşiviniz, inceleme ve puanlamalarınız ve listeleriniz gibi Letterboxd verilerinizi CSV formatında dışa aktarın. bu sayede verilerinizi yedekleyebilir, başka servis ve uygulamalarla işlenebilir hale getirebilir ve gerekirse Letterboxd uygulamasına içe aktarabilirsiniz.
**berilerinizi içe aktarın: film listelerinizi, inceleme ve puanlarınızı CSV dosyasından veya IMDb gibi servislerden Letterboxd hesabınıza taşıyın. bu sayede başka ortam ve servislerde oluşturduğunuz arşivinizi kayıpsız şekilde Letterboxd ile saklamaya devam edin.
**sosyal medya hesaplarınızı bağlayın: twitter ve facebook hesaplarınızı Letterboxd’a bağlayarak profilinizde görünür kılın. bu sayede takipçilerinizle ve diğer sosyal medya kanallarıyla da iletişim kurmaya devam edin. ek olarak, twitter hesabınızı bağlamak içeriklerinizi twitter’da paylaşırken konfor sağlayacaktır.
**Letterboxd uygulamasını kestirmeler ile kullanın: arama yapmak, profilinize, izleme geçmişinize veya izleme listenize gitmek, bir filmi izleneceklere eklemek, izleme geçmişine yeni bir izleme kaydı girmek gibi işlemleri sesinizi kullanarak siri kestirmeleriyle pratik biçimde gerçekleştirin.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile erişilebilir durumda. fakat, bir kaç pürüzden de bahsetmek gerekir.
1. ücretsiz sürümde bulunan reklamlar erişilebilirlik deneyimini etkilemiyor, yerleşim makul ve adil. bununla beraber, arayüzün reklamlarla olduğundan daha kalabalık gözüktüğünü söyleyebilirim.
2. zaman zaman, özellikle profil ve film sayfalarındaki “geri” ve “more” butonları kayboluyor; VoiceOver odağından çıkıyor. bu sorunu çözmek için ilk ve son öğe navigasyonu komutlarını kullanabilir; süpürmek yerine öğelere kaydırma yoluyla erişmeye çalışabilir veya doğru noktalarda tekrar tekrar ileri geri süpürerek navigasyonu zorlayabilirsiniz. büyük bir problem değil ama, uygulamayı ilk kez kullananlar kısa bir süre zorlanacaktır.

uygulama yorumu

IMDb ile kıyas ediliyor olsa da, Letterboxd daha ziyade sinema merkezli bir sosyal ağ olarak tasarlanmış. gerçekten de bu servisi bir sinema sosyal ağı gibi kullanmak gerekiyor. izlediği filmleri arşivleyip listelerken aynı zamanda benzer film beğenisine sahip başka kullanıcılarla etkileşime geçmek isteyen ve bu yolla yeni filmler keşfetmekten keyif alan hatrı sayılır bir kitle var. Letterboxd bu tarz kullanıcılar için enfes bir çözüm. ilgilisine hararetle öneriyorum.

Uygulama kategorisi: 

Sosyal ağ

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz