Kobo books Okuma uygulaması

Uygulama açıklaması: 

Milyonlarca okur Kobo'yu seviyor! Sen de bugün onlardan biri ol ve parmaklarının ucundaki 6 milyondan fazla başlığın keyfini çıkar. iPhone, iPad veya iPod Touch'ında kolaylıkla oku.
Kitapları doğrudan Kobo üzerinden satın alabilirsiniz. Hemen ardından uygulamada otomatik olarak görünecekler.
Kobo Okuma Uygulaması, rahat ve kolay bir okuma deneyimi için en iyi özellikleri sunmaktadır:
•Okuma şeklinizi kişiselleştirin. Canlı ve net metnin keyfine varın ve boyutunu ve stilini istediğiniz gibi ayarlayın. Uyumadan önce gözleriniz için daha kolay bir okuma sağlamak için Gece Modu'nu deneyin ve nasıl okumak istediğinize bağlı olarak ekranı yatay veya dikey modunda kilitleyin.
•Ayrıca, bir sonraki kusursuz okuma deneyiminizi keşfetmek için size yardımcı olacak binlerce eKitabın ücretsiz ön izlemesini edinin.
•Bıraktığınız yerden devam ederek kaldığınız yeri hiçbir zaman kaybetmeyeceksiniz. Kobo Okuma Uygulaması, yer işaretlerinizi, notlarınızı ve vurgulamalarınızı otomatik olarak eş zamanlayacaktır ve böylece tüm cihazlarınızda okumaya devam edebileceksiniz.
•Kitap aşkınızı Facebook, Twitter ve Instagram'da paylaşın. Favori alıntılarınızı, notlarınızı ve okuduğunuz eKitaptan çıkardığınız düşünceleri mesaj olarak gönderin.
•Okuduğunuz kitapları puanlayın ve yorumlayın ya da sizin gibi kitap severlerin yorumlarını okuyun!
•Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Felemenkçe, Portekizce, Brezilya Portekizcesi veya Japonca dil seçenekleriyle okuyun.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile önemli ölçüde sorunlu, zahmetli ve kısıtlı bir kullanım deneyimi sunuyor.
1. Okuma ekranındaki yan menü mekanizmaları VoiceOver erişilebilirliği bakımından kusurlu ve sezgisellikten uzak. Dolayısıyla da kullanımları zahmetli. Şöyle ki; içindekiler ekranını açan yan menü zaman zaman kayboluyor, ilgili mekanizmaya ulaşmak için VoiceOver kapalıyken ekranın ortasına dokunmak veya kitabın konumunu gösteren durum çubuğunu tetiklemek gerekiyor.
2. Okuma ekranında açılan alt menüler sayfa yapısını bozacak ve navigasyonu zorlaştıracak biçimde, çok uygunsuz noktalara düşüyor. Bu sebeple okuma ayarlarını değiştirmek fazlasıyla zahmetli bir hal alıyor.
3. Bir diğer problem de not ve vurgulama mekaniğinde karşımıza çıkıyor. Vurgulanacak veya not eklenecek pasajı seçmek için rotor üzerinde metin seçimi uygulamak ve ardından hızlıca ekrana çift dokunarak vurgulama aracını açan alt menüyü görünür hale getirmek gerekiyor. Asıl problemler bu aşamadan sonra oluşuyor, not ekleme ekranında bulunan kaydet butonuna erişmek zahmetli, vurgu rengini seçmek VoiceOver ile olanaksız vs... bu alanın tamamen elden geçmesi gerekiyor.
4. Bir başka problem ile not ve vurgu listesi ekranında karşılaşıyoruz; notları ve vurguları VoiceOver ile kaldırmak olanaksız, notların ekli olduğu pasaj VoiceOver ile anons edilmiyor, okuma ekranında not ve vurgu noktaları VoiceOver tarafından kullanıcıya bildirilemiyor. Sonuç olarak not tutma ve vurgulama araçları VoiceOver ile çok sorunlu gözüküyor.
5. Son olarak, sayfa ve bölüm değiştirme mekaniklerinin de VoiceOver ile problemli olduğunu ekleyelim. Her ne kadar uygulama otomatik kaydırmayı desteklese de, bölüm ve sayfalar arasında hızlı geçiş mekanikleri VoiceOver ile çok pürüzlü ve kullanışsız.

uygulama yorumu

idefix ve d&r üzerinden e-kitap almış olanlar bu uygulamayı erişilebilirlik sorunlarına katlanarak kullanmak zorunda. Evet, bir biçimde kitaplarımızı okuyabiliyoruz fakat özellikle not alma ve alıntı mekanikleri yeterince erişilebilir değil. Uygulama bu haliyle keyifsiz ve kısıtlı bir okuma deneyimi veriyor.

Uygulama kategorisi: 

Kitaplar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanmak gerçekten zor

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz