knight commander

Uygulama açıklaması: 

tarih sahnesine yeni çıkan bir aşiretin lideri olmaya ne dersiniz? ilk başta sadece 4 adamınız var, onların sizin vereceğiniz görevleri başarmak için enerjiye dolayısıyla da yiyecek toplamaya, ve uyumaya ihtiyaçları var. bütün bunlarla ilgilenmeye başlayarak ve bu arada, adamlarınızın resmini ve ismini değiştirerek onlara kimlik vermeyi unutmadan işe koyulun!

uygarlık duraksama kabul etmez. şimdi de adamlarınıza başka şeyler toplamayı, yapı inşa etmeyi, yeni aletler yapmayı öğretin. daha sonra, elde ettiğiniz ürünleri satmaya başlayın! bunları yaparak büyük bir imparatorluğa giden ilk adımları atıyorsunuz. artık giderek artan bir altın stoğuna sahipsiniz. ama bunlar ne işe yarayacak?

ekonomi büyük bir imparatorluğun temelidir. imkanlarınızı bu altınlarla genişleteceksiniz. şimdi de, elde ettiğiniz altınlarla marketten daha fazla saklama alanı, enerji, daha fazla insan gibi yeni yetenekler tedarik edin! daha çok kazanmak ve hızlı büyümek için görevleri tamamlamayı da ihmal etmeyin!

artık silahlar yapmaya başlamalısınız, zira savaşıp galip gelmeniz gereken düşmanlarınız olacak. düşmanlarla savaşma zamanı geldi, zafer için ne bekliyorsunuz!

gerçek hayatta mücadele etmeniz gerekenler sadece düşmanlar değildir, ülkeniz ve varlıklarınızı türlü felaketlere (sel, yangın vs.)karşı korumanız gerekir. kaynaklarınızı hayatta kalmak için seferber edin!

daha fazlasını öğrenmek ve başarmak için oyuna başlayın. zafer çok uzakta değil!

oyunun oynanışına dair bilgiler

bu kısımda yazacaklarım daha çok bu tarz gelişim oyunlarını oynamamış arkadaşlar için ipucu mahiyetinde olacak; oyunun mekaniğini çok özet şekilde anlatmaya çalışacağım. oyun en basit anlatımla, kaynak yönetimi ve o kaynakları büyütme üzerine kurulu. yapmanız gereken şey, şeylerden başka şeyler üremek ve onları, edebilecekleri en yüksek pahaya satmak. elde ettiğiniz maddi kaynaklarla da, üretim kapasitenizi büyütecek harcamalar yapmanız bekleniyor. bir adım sonra, yeni üretim kapasitenizle daha çeşitli ve fazla üretip daha fazla kazanmaya çalışıyorsunuz. bu oyunda her hangi bir doğal rakibiniz olmadığından çok göze batmasa da, üretim satış döngüsünde kaynakları ve zamanı iyi kullanmak gerekiyor. zaten, gelişim ve uygarlık oyunlarının ilgi gören büyük studio başyapıtları mekaniği rekabetle birleştirmiş oyunlar oldular. fakat üzülerek söylemeliyim ki, o oyunlar bizden kısa ve orta vade de çok uzaklar.

tekrar oyuna dönersek: yukarda bahsettiğim zaman kaynak mekaniğini örneklemek istiyorum. oyunun ilk aşamasında 4 adamınız bulunur. başlangıçta her birinin enerjisi 250, uyumadan geçirebilecekleri zaman ise 5 dakikadır. ayrıca, odun toplama görevi 41 saniye ve gerektirdiği enerji 90'dır. bir emirde bir adamınız 4 tane odun getirecektir. demek ki, dört adamınızla tek emirde, 90'ar enerji harcayıp 41 saniyede 16 odun taşıyabileceksiniz. kaldı ki, uyumak ve enerji sağlamak için yemek yemek için dahi enerji gerekeceğinden, zaman ve kaynaklarınızı iyi şekilde döndürmeniz lazım. şimdi oyunun mekaniğini bir adım daha ileri taşıyalım. odun toplamak için gerekenleri yukarda yazdım, su çekmek için ise, 34 saniye ve 74 enerji gerekmektedir. bunun karşılığında 3 birim su elde edilebiliyor. ayrıca, bir su kovası yapabilmek için ise bir suya ve bir oduna ihtiyacınız var. dikkat edersiniz, ürünlerin birbirine dönüşümleri arttıkça zaman ve kaynak yönetimi daha ciddi bir hal alacaktır. burada göstermek istediğim, oyunun temel mekaniğiydi. daha fazla ayrıntıyı oynadıkça göreceksiniz.

erişilebilirlik notları

oyun VoiceOver ile tamamen uyumludur. görevler hakkında detaylı bilgi almak istediğiniz durumlarda, göreve çift dokunup basılı tutarak ayrıntı penceresini açabileceğinizi unutmayın.

uygulama yorumu

knight commander, sıfırdan büyük bir imparatorluk kurmanın aşamalarını VoiceOver ile uyumlu biçimde keyifle size yaşatacak bir oyun. grafik barındırmayan, sadece sizin hayal gücünüze yaslanan ve oyuna ayıracağınız süreyi sizin belirlediğiniz bir yapısı var. ayrıca, oyunun imparatorluğu büyütme stratejileri oldukça alternatifli. bu dinamik yapı sayesinde farklı oyun senaryolarında kendinizi sınayabiliyorsunuz. oyunun geliştiricisi de geri bildirimlere, özellikle erişilebilirlik bildirimlerine çok hızla cevap veriyor.

yukarıda yazdıklarım bu oyunun kendi klasmanındaki oyunlarla mukayesesinden doğan övgülerdi. böyle gelişim oyunlarının malesef erişilebilir olmayan çok üst düzey örnekleri var; onlarla bu sade oyunu kıyaslarsanız üzülürsünüz. yine de bir kaç eksikliğe dikkat çekebiliriz sanıyorum. oyun malesef hiç bir biçimde kişiler arası interactivite, rekabet içermiyor. yani gerçek kişiler birbirine rakip olamıyorlar ki, bu konseptteki oyunlar başka bir seviye demek oluyor. bana göre bir diğer sıkıntı ekonominin bir anda çok hızlı büyüyebilmesi. bu kadar basit olması motivasyon düşürüyor. fakat yine de belli bir noktaya kadar heyecanınızı korursanız bir şeyler görebilirsiniz. eksikliklerine rağmen benim için bu oyunu oynanabilir kılan şey, zaman konusunda esnek olması, iş güç arasında fazla vakit almadan idare edilebilmesi. evet bir başyapıt değil, ama aldığı zamana değer... siz de basit ve mütevazi bir arayüz altında, keyifli vakit geçirip eğlenebileceğiniz sade bir şeyler arıyorsanız, hele strateji ve gelişim oyunlarına da merakınız varsa bu oyundan hoşlanacaksınız.

Uygulama kategorisi: 

Oyunlar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretli