iZip pro

Uygulama açıklaması: 

iZip pro, zip başta olmak üzere bilindik bir çok sıkıştırma formatını destekleyen bir uygulamadır. uygulamayı kullanarak zip uzantılı arşivler oluşturabilir; aralarında zip, rar, 7z, iso, tar, gzip, bzip ve cad gibi bilindik sıkıştırma uzantılarının da olduğu bir çok arşivden dosyaları çıkarabilirsiniz. uygulama, cıhazınızdaki fotoğraf galerisi ve müzik arşivinin yanısıra iCloud drive, dropbox, google drive, OneDrive ve Box gibi bulut ortamlarını desteklemektedir. listelenen bulut servislerine ek olarak dosyalar uygulaması desteğiyle de diğer bulut servislerinden üçüncü parti uygulamalara kadar çalışılabilecek ortamlar genişletilebilmektedir. iZip pro ayrıca bilindik bir çok dosya türünü görüntülemenize de imkan vermektedir. uygulama bu haliyle sıkıştırma işlevlerine yönelik pratik ve hızlı bir çözüm olarak dikkati çekmektedir.
temel özellikler:
*parola korumalı ve aes ile şifrelenmiş dosyalar dahil zip arşivlerini yönetme(oluşturma, dosya ekleme, silme, dosya çıkarma vs).
*zip dışındaki sıkıştırma biçimlerinden dosya çıkarma(RAR, 7Z, ZIPX, TAR, GZIP, BZIP, TGZ, TBZ, ISO, DEB, CAB, JAR, RPM, CBS gibi).
*fotoğraf galerisinden zip arşivi oluşturabilme.
*dropbox, google drive, OneDrive ve box gibi bulut servislerinden zip arşivine eklemek için dosya alabilme.
*dropbox, google drive, OneDrive ve box'a dosya yükleme ve indirme.
*dosyalar uygulaması desteğiyle listelenen servisler dışındaki dosya kaynaklarından dosya alabilme.
*yine dosyalar uygulaması desteği sayesinde tüm dosya kaynaklarından dosya yükleme ve indirme.
*iTunes dosya paylaşma özelliğini kullanarak dosya yükleme ve indirme.
*arşrivinizdeki DOC, Excel, PPT, PDF, TXT, RTF, Pages, JPG, GIF, PNG gibi dosya uzantılarıyla video ve ses dosyalarını görüntüleyebilme.
*dosyalarınızı diğer uygulamalara gönderme yoluyla, mail veya mesaj ile ve airdrop kullanarak paylaşabilme.
*belge yazdırma desteği.
*uygulamayı Touchİd veya Faceİd ile koruyabilme.
*çoklu dil desteği(türkçe desteği bulunmuyor).

erişilebilirlik notları

uygulamanın genel olarak erişilebilir olduğunu söyleyebilirim. bununla birlikte aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızı öneriyorum.
1. uygulamanın zip arşivine eklemek için dosya seçtiğimiz ekranında küçük erişilebilirlik sıkıntıları var. öncelikle, dosyaların yanında bulunan ve dosyaları seçmemize yarayan buton etiketsiz. ilgili butonun solundaki dosyayı seçtiğini bilmeniz gerekiyor. ikinci olarak VoiceOver seçili dosyaları anons etmediğinden dosya seçme işlemi esnasında dikkatli olmak gerekiyor.
2. dosya listesi ekranlarında çok fazla etiketsiz buton göreceksiniz. bu durum, üst maddedeki etiketsiz seçim butonlarıyla birleştiğinde uygulama arayüzünün olduğundan daha karmaşıkmış gibi görünmesine sebep oluyor. bunu aşmak için butonların yanındaki metin etiketlerini kullanmalısınız. bu etiketleri baz alarak butonları etiketleyebileceğiniz gibi, direkt metin etiketlerine dokunarak da işlevleri tetikleyebilirsiniz.
3. uygulamanın dosya görüntüleyicisini ve fotoğraf seçicisini test etmedim. fakat özellikle upload ve download takip ekranının sezgisel olmadığını söyleyebilirim.

uygulama yorumu

iOS 13 ile dosyalar uygulamasına zip desteği geleceğinden, bu ve benzeri uygulamalara rağbet edileceğinden şüpheliyim. ayrıca pc tarafındaki durumun aksine, sıkıştırma parametrelerinin değiştirilememesi de dezavantaj olarak gözüküyor. bununla birlikte; bu ve benzeri uygulamaların iOS ortamında zip arşivi oluşturma ihtiyacına temel seviyede de olsa cevap verdiği bir gerçek. uygulamanın ücretsiz sürümünü deneyerek siz de kendiniz için bir karar verebilirsiniz. hatta ücretsiz versiyonun şifreleme dışında ücretli sürümden kayda değer bir eksiği de yok.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretli