ghostery

Uygulama açıklaması: 

ghostery, gelişmiş izleyici takibi ve reklam engelleme yeteneklerini temel web tarayıcı deneyimiyle birleştirerek size hızlı, güvenli, daha gizli, kısacası kontrolün sizde olduğu bir web gezinme deneyimi yaşatıyor. ghostery, kullanıcı gizliliğinizi arttıran izleyici takibi ve script engelleme özelliklerinin yanısıra gelişmiş reklam engelleme yeteneklerine de sahip. tüm bu özellikler ghostery'nin tıpkı diğer tarayıcı eklentilerinde olduğu gibi verimli şekilde çalışıyor; dahası bu özellikler artık gelişmiş ama basit bir kullanıma sahip bir tatrayıcıyla birleştirilmiş durumda.
temel özellikler:
*izleyici görünürlüğü ve yönetimi: ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki verilerinizi takip eden tracker servislerini anında görün dilediğiniz izleyicileri engelleyerek gizliliğinizi arttırın. bu özelliğin diğer avantajı; ziyaret ettiğiniz web sitelerinin hangi amaçlarla hangi servisleri kullandığını anlayabilmenizdir. izleyici kontrolü şüphesiz webde gezinme hızınızı da arttıracaktır.
*dahili güçlü reklam engelleyici: ghostery rahatsız eden, web sayfasında karışıklık yaratan bir çok agresif reklamı kaldırarak daha temiz bir web sayfası görmenize; sonuç olarak da daha hızlı ve keyifli bir web gezinme deneyimine erişmenize yardımcı olmaktadır.
*gizli arama: ghostery'nin sahip olduğu gizli arama özelliği sayesinde hem daha hızlı ve dinamik hem de daha anonim bir arama motoru deneyimine sahip olursunuz. bu yolla hem gizliliğiniz korunur, hem de web aramalarınız kolaylaşır.
*gizli tarama modu: gizli tarama modu, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin tarayıcı geçmişinizde görünmemesini sağlayarak daha gizli bir kullanıcı deneyimine yardımcı olur.
*kimlik avı koruması: ghostery, kişisel ve özel bilgilerinizi çalmak için kurulmuş sahte web sitelerinden sizi koruyan ve sürekli güncellenen bir kimlik avı korumasına sahiptir.
*akıllı ana sayfa: ghostery başlangıç sayfası, sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve dünyanın en ünlü haber sitelerini bir araya getirir.

erişilebilirlik notları

uygulama tolare edilebilir erişilebilirlik sorunlarına sahip görünüyor. en başta, izleyici yönetimi sezgisel değil ve ekran okuyucu kullananlar için zahmetli(her bir tracker için seçenekleri açmak için doğru zamanda tutup çekmek gerekiyor; kategori ağaçlarının açılıp kapanma mekaniği ekran okuyucu dostu değil vs). bir şekilde kullanılabiliyor ama, mekanizmayı çözmek vakit alıyor. bunun dışında araç çubuğu ve adres çubuğu deneyimi gibi temel tarayıcı alanları rahat değil. örneğin menü butonuna dokunduğumuzda paylaşma seçenekleri açılıyor, adres çubuğu ve başlangıç sekmesini pratik bulmadım vs. izleyici takibi VoiceOver ile çalıştığı için diğer sıkıntıları ben tolare ediyorum.

uygulama yorumu

meşhur ghostery eklentisiyle hazır gelen bir tarayıcı fikri ilk başta kulağa güzel geliyor. zaten bu tarayıcının temel kullanım senaryosu tracker izlemek olarak düşünülmeli. fakat erişilebilirlik yorumuna da yazdığım gibi burasının biraz zahmetli olması; ücretsiz üyelikle log tutulamaması gibi sıkıntılar var. ayrıca windows tarafında firefox eklentisi de erişilebilirlik cephesinde sorunlu olduğu için soğuduğumu söyleyebilirim. uygulamanın cıhazda durması alternatif olması açısından önerilebilir ama, daha esnek ve rahat bir kullanım sunduğu için izleyici takibi işinde ben adguard uygulamasını daha avantajlı görüyorum.

Uygulama kategorisi: 

Yardımcılar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanılabilir durumda

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz