FlickType Keyboard

Uygulama açıklaması: 

flicktype keyboard, iOS kullanan körlerin klavyeyle daha hızlı yazabilmelerini sağlamak için düşünülmüş bir uygulamadır. bizi klasik yazmada yavaşlatan olumsuz şartların"dokunmatik ekranda harf kaydırma gibi", ve doğru yazmak için kullandığımız yöntemlerin "VoiceOver'in karakterleri anons etmesi" gibi sebep olduğu zaman kaybını minimize ederek mümkün olduğunca hızlı yazacak yönteme ulaşılmaya çalışılmıştır. uygulamanın çalışma prensibi bastığınız harflere en uygun öneriyi bularak hızlı kelime yazmayı sağlamaktır. fakat, diğer klavyelerde olduğu gibi her bastığınız harf için karakter anonsu almazsınız, bunun yerine kelimeyi tamamlayıp, boşluk vermek için sağa ittiğinizde uygulamanın tahmin ettiği kelimeler arasından aşağı yukarı iterek seçim yapıp devam edersiniz. kısmen yerleşik dokunarak yazma moduna benziyor. fakat burada, daha hızlı yazabilmeniz için yazarken harf silmek yerine bastığınız harflere en yakın sonucu kelime sonunda alarak daha hızlı yazmak hedeflenmiş. dilerseniz, dokunarak yazmada olduğu gibi parmağınızı harfe basılı tutup iterek de doğru harfleri yazabilirsiniz. bu taktirde harfler yazılırken anons edilecektir. fakat, uygulamanın hedefi bu değil. daha ziyade, zaten klavye yerleşimini bildiğimizden kelimeyi yazarken minimum hata yapacağımız kabülünden yola çıkılmış, yaptığımız küçük harf hatalarını da önerilerle hızlıca gidermemiz hedeflenmiş. böylece çok daha hızlı yazacağımız varsayılıyor. aslında bu tarz bir yazma pratiğiyle amaçlanan, görenlerin yazma stiliyle neredeyse birebir aynı mekaniğe ulaşmak. bir örnekle somutlamaya çalışayım. banana (ingilizce muz demek) yazmak istediğinizi düşünün. klasik klavye yerleşiminde harflerin yerlerini hayal etmek zor değildir. eğer, doğru harfleri yazzıp yazmadığımızı VoiceOver anons etmezse ne olur? en fazla harf kaydırması yaparız. şöyle şeyler yazarız "vanaba, bamama, babama, bsnama" vs. normal şartlarda, biz bunlardan birini yazmış olsaydık standard tahminler arasında asla doğru tahmini bulamazdık. çünkü yerleşik klavye düzenlerindeki algoritma bambaşka. bu uygulamadaki algoritma ise, kaydırmaları tahmin ederek önerilerde bulunacak şekilde geliştirilmiş. dolayısıyla, mekaniğe alışıldığında görenler kadar hızlı yazmak mümkün olabiliyor(en azından teorik olarak).

uygulama, ingilizce klavye ve ingilizce sözlük baz alınarak geliştirildiğinden bu ilginç yazma mekaniğini türkçe sözcüklerde uygulayamıyoruz. ancak, dilersek sözlüğe türkçe kelimeler"türkçe karakter kullanamıyoruz" de ekleyebiliyoruz. ayrıca, parmağımızı basılı tutup iterek de harfleri yazabildiğimizden bir biçimde türkçe yazmak mümkün denebilir.
uygulama, hızlı yazmayı sağlamak için birkaç basit parmak hareketinden ibaret şekilde tasarlanmış. bu hareketler:
sağa süpürme: kelimenin yazımını bitirdiğimizde en uygun öneriyi yazıp boşluk bırakır.
eğer 2 kez süpürülürse noktalama işareti olarak nokta koyar. bundan sonraki her sağa süpürmede bir fazla nokta işareti konacaktır.
aşağı/yukarı süpürme: sağa ittikten sonra oluşan kelime önerileri arasından seçim yapar. eğer sağa süpürerek nokta yazmışsak, bu sefer de noktalama işaretleri arasından seçim yapar.
eğer türkçe bir kelimeyi dokunarak yazma moduyla sözlüğe eklemek istiyor isek, kelimeyi yazdıktan sonra yukarı süpürerek sözlüğe ekleyebiliriz. aynı biçimde, sözlükteki bir kelimeyi silmek içinde yazdıktan sonra yukarı süpürmemiz gerekecektir.
not: aşağı süpürerek farklı bir kelime seçtiğimizde boşluk vermek için tekrar sağa süpürmemiz gerekmez.
sola süpürme: yazılmış kelimeyi yada noktalamayı siler. ayrıca, eğer dokunarak yazma gibi parmağınızı basılı tutarak harf yazıyorsanız karakter karakter silme gerçekleştirir.
iki parmakla yukarı süpürme: uygulama menüsünü açar. bu menüde yazılı metinle alakalı kopyalama seçenekleri, uygulama ayarları ve yardım gibi seçenekler bulunur.
iki parmakla aşağı süpürme: yeni satıra geçiş yapar.
aşağı süpürüp basılı tutma: iki parmak yukarı süpürerek açılan uygulama menüsünü açar.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ile tamamen uyumludur.

uygulama yorumu

fikir güzel fakat, yazım sadece ingilizce sözlük ile kısıtlı olduğundan bizim pek işimize yaramıyor. fakat eğer, birden fazla sözlük kullanmak desteklenir ve sözlüğü elle düzenleme özelliği getirilirse türkçe karakter sorununu derd etmeksizin kullanılabilir diye düşünüyorum.

Uygulama kategorisi: 

Üretkenlik

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz