calendarium

Uygulama açıklaması: 

hepimiz tarihte bugün gibi şeylerle karşılaşmışızdır. bu tip basit ama dikkat çekici şeyler sayesinde yeni şeyler öğrenmek ve araştırmak daha eğlenceli bir hal alır. kısacası, tarihte bugün bölümleri takvimlerin eğlenceli kısımlarındandır diyebiliriz. işte calendarium da bu konseptte hazırlanmış bir küçük takvim uygulamasıdır. uygulama, içinde bulunduğunuz günde gerçekleşmiş tarihi olayları kronolojik bir sırayla önünüze koyuyor. dilerseniz olaya dokunarak ilgili olayın vikipedi sayfasına gidebiliyorsunuz. olayları arkadaşlarınızla paylaşmanız da mümkün. uygulama ek olarak gün seçmenize de imkan veriyor. bunun dışında, yılın kaçıncı haftasında olunduğu, yıl içinde geçen ve kalan gün sayısı, gün içinde geçen ve kalan zaman gibi istatistikleri görebiliyor, gündüz ve gece, gezegen ve ay durumu gibi temel bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

erişilebilirlik notları

uygulama VoiceOver ileerişilebilir olup oldukça basit bir arayüze sahiptir. olayları paylaşmak için olayın üzerine çift dokunup basılı tutmak yeterli oluyor.

uygulama yorumu

lütfen bu ve benzeri uygulamaları gelişmiş takvim ve not uygulamalarıyla karıştırmayın. bu tarz uygulamaların hedef kitlesi biraz daha farklı tipteki kullanıcılardır. uygulamanın benim gördüğüm önemli eksiklikleri: veri tabanının beni tatmin etmemesi, ülke ve bölge bazlı olay listeleri sunamaması, olayların kategorilere ayrılamaması ve olay listeleri üzerinde kullanıcı denetimi bulunmaması. bu konseptte daha güçlü uygulamaların varolduğunu sanıyorum.

Uygulama kategorisi: 

Referanslar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretli