blindfold basketball

Uygulama açıklaması: 

blindfold basketball, erişilebilir bir basketbol oyunudur. oyunun amacı, topu sürmeniz istenen doğru noktalara sürüp, diğer oyuncuların önümüzü kesmesinden kurtulup doğru pozisyon alarak uygun şutu çıkartmaktır. ilk önce, topun nerede olduğunu duyar, o noktaya süpürme hareketleriyle ulaştıktan sonra çift dokunarak topun sahibi oluruz. daha sonra, sahanın neresinden hangi şutun atılması isteniyorsa süpürme hareketiyle topu sürer, ve şuta kalkarız. sahanın hangi noktasında olduğumuzu, potaya olan uzaklık ve konumumuzu her top sürüşümüzde duyarız. böylece, iOS cıhazımızın ekranını tam bir basketbol sahası olarak düşünmek kolaylaşmaktadır. oyun malesef, basketbolun bütün unsurlarını "pas verme, takım oyunu, savunma ve hucum setleri, blok ribaund, oyuncu hareketleri vb." içermemektedir. yanlızca, top sürme ve şut atma simule edilmeye çalışılmıştır. bununla birlikte, topu sürerken, sahanın hangi noktasında olduğunuzu ve potaya karşı konumunuzu saat yönlerini kullanarak anons etmesi saha görüşünü biraz da hayal gücüyle gerçekçi kılabilmektedir.

oyunun, eğitim dersleri dışında, şut stilleri, şut atılacak noktalar ve karşımızda savunma olup olmayacağı kriterlerine göre konbine edilmiş varyasyonları bulunmaktadır. örneğin, savunma ağırlıklı bir varyasyonda oyunculara çarpmadan şuta kalkmak dikkat gerektirir. topu en uygun noktadan taşımak için düşünmeye zorlanırsınız. fakat, tekrar söylemeliyim ki, bu oyunları bir basketbol maçı değil de antrenman simulasyonu gibi görmek daha uygun düşüyor. oyunda skor yapabilmek için, nereden hangi şutun atılması gerektiğini bilmek ve iyi bir şekilde şuta kalkmak önemlidir. örneğin, bir çok varyasyonda size atacağınız şut önceden bildirilmesine rağmen şu stillerin mesafelerle ilişkisini hatırda tutun.
1. jump shot, uzak mesafeden şut atarken
2. free throw: orta mesafe şutları için.
3. hook shot: kısa mesafe şutları için.
şuta kalkmak için ise, saat yönüne göre pozisyonunuzu aldıktan sonra, çift dokunup ardından sağa veya sola süpürerek şutu seçin. bundan sonra, ekranda topu sürdüğünüz noktaya en uygun yere ulaşacak şekilde 2 parmak itin. bir bing sesi duyduğunuzda doğru noktadasınız demektir. sesi duyduğunuzda parmaklarınızı bekletin, 1-2 saniye sonra çift bing sesi duyduğunuz anda da parmaklarınızı yukarı iterek şutu çıkarın. dilerseniz, settings kısmından şutunuzu harfler çizerek seçecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.
oyunda, kazanmak için beş seviyenin her birinde en az beşer isabetli şut atmanız gerekiyor. her seviyede pota biraz daha daralmaktadır.

erişilebilirliknotları

uygulama VoiceOver ile tamamen uyumludur.

uygulama yorumu

oyunun gerek yarışmacı olmaması, gerek basketbolun tüm unsurlarını yansıtmaktan uzak olması sebepleriyle bir spor oyunu olarak çok bir anlamı yok. fakat, özellikle kör çocuklara yönlerin saat yönleriyle öğretilmesinde pedagojik faydaları olacağı muhakkak. ayrıca, körcül bir basketbol oyunu nasıl olabilir konusunda düşünmeye zorladığını da söyleyebilirim. programcı olmadığımdan, kafamdaki mekaniği uygulamaya dökmem imkansız olsa da oyun setleriyle, pas, şut, alan yada adam savunması gibi ayrıntılarıyla körcül bir basketbol oyununun pekala yazılabileceğini düşünüyorum.https://itunes.apple.com/us/app/blindfold-basketball/id1118710103?mt=8

Uygulama kategorisi: 

Oyunlar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz