1000 kitap

Uygulama açıklaması: 

1000Kitap, kitap odaklı bir sosyal kataloglama ve sosyal ağıdır. 1000Kitap, bir sonraki okuyacağınız kitabı seçmenize yardımcı olur. Okuma zevkinizin benzediği okurları, farklı yazarları keşfetmenizi sağlar. Akış sayesinde takip ettiğiniz okurlar, yazarlar ve kitaplar ile ilgili son güncellemeleri takip etmenizi sağlar. 1000Kitap'ta okurlar okudukları ve okumak istedikleri kitapları profillerine işaretlerler. Bunu işaretlerken kitabı beğenip beğenmediklerini, 10 üzerinden kaç puan verdiğini ve isterse de kitap hakkındaki görüşlerini ekleyebilir. Bu sayede her okurun, her kitabın ve her yazarın bir profil sayfası oluşur. 1000Kitap'ta okurlar sosyalleşip, gönderi paylaştıkça kitap ve yazar profilleri daha fazla bilgi ile dolar. Bu sayede de o kitap ve yazarları incelemek isteyen okurlar için daha fazla bilgi oluşur. Uygulamamızı sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Bu nedenle sizden gelecek olan geri bildirimler bizim için çok önemli. İyi okumalar dileriz. 1000Kitap ekibi

erişilebilirlik notları

maalesef, uygulama çok kısıtlı bir erişilebilirliğe sahip. Çoğu buton buton olarak dahi anons edilmiyor. Yine de, aşağıda uygulamayı kısıtlı biçimde kullanmayı kolaylaştıran ipuçları bulacaksınız.
1. İlk sorun üye olurken yaşanıyor. Özellikle iPADOS tarafında metin alanlarında açılan klavyeleri tek tek kapatmak gerekiyor. Buradaki sorun, şifre alanı en son doldurulduğunda yaşanıyor; şifre alanındaki klavyeyi kapatmak şifrenin de silinmesine sebep oluyor. Bu yüzden, önce parolanızı belirlemenizi, diğer alanları daha sonra doldurmanızı öneriyorum.
2. Uygulamanın tüm ekranlarında onlarca anons edilmeyen, hatta buton olarak dahi anons edilmeyen dokunulabilir alan var. Bunların çoğu, tamamen tesadüfle keşfediliyor. Örneğin, sayfanın en altında, ekle butonunu takip eden iki dokunulabilir alan sırasıyla “keşfet” ve “hesap” ekranlarını açıyor. Hesap ve profil sayfası kısmen daha erişilebilir olsa da, keşfet sayfası oldukça sorunlu.
3. Keşfet sayfasını bir şekilde açmayı başardığınızda, sayfanın en üstünde keşfetme kategorilerini seçen ekranı açacak bir dokunulabilir alan var. Burası kategorileri açsa da, kategoriler arasında VoiceOver ile gezinmek olanaksız. Yine, alıntı, gönderi, kitap, yazar vs... hemen her sayfada benzer problemler sürüyor.
4. Arama ekranında da ciddi sorunlar var. Arama metin alanına fiziksel klavye olmaksızın metin girme olanağı yok. Fiziksel klavyeyle yazarken de, VoiceOver harfleri okuyamıyor.

uygulama yorumu

yukarıda da görüldüğü gibi, ciddi erişilebilirlik sorunları olan bir uygulama. Şu haliyle pek önermiyorum.

Uygulama kategorisi: 

Kitaplar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Kullanmak gerçekten zor

Düğme etiketleri: 

Bazı butonlar etiketli

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretsiz