iOS13 neler sunuyor?

Herkese selamlar,

Uzun bir aradan sonra yeni bir Podcast ile birlikteyiz. Bilindiği üzere, WWDC 2019'da aralarında iOS13 ve iPad OS'in de bulunduğu bir çok yenilik ve güncelleme tanıtıldı.
Dilerseniz sözü fazla uzatmadan hep birlikte iOS13 incelememize geçelim. Bu Podcast içerisinde WWDC 2019'da yer alan genel erişilebilirlik yeniliklerinin yanısıra, özellikle VoiceOver'ın bizlere yeni neler sunduğuna bakacağız.
Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanından iletebilir ya da Twitter üzerinden @CanKirca hesabıma yazabilirsiniz.

Keyifli dinlemeler!

Podcast dosyası: 

6 Yorum

Ynt: iOS13 neler sunuyor?

can çok lezzetli bir kayıt olmuş eline sağlık. benim ekleyeceğim bir kaç şey var az biraz uzun olabilir. bu sürümü sen beğenmişsin onu anlıyorum. açıkçası, erişilebilirlik tarafındaki keyifli yenilikler dışarda tutulursa beni pek tatmin eden bir sürüm olmadı aslında. sürekli yazdığım gibi, daha kişiselleştirilmiş bir ana ekran ve widgetlerin taşınabilmesi gibi şeyler bekliyordum. sanırım widget işini ipados'ta çözdüler. çoklu görev işlevleri orada nasıl çalışıyor bilmiyorum ama iOS için biraz daha bekleyeceğiz galiba. bunun dışında podcast içinde göremediğim bir kaç şey var. elimde beta olmadığından teyid edemiyorum ama safariye sitelere özel ayarlar gelmiş sanırım. mesela istersek bir sitenin mobil veya masa üstü sürümünü otomatik getirecek falan. safarideki yeni indirme yöneticisinden bahsetmişsin. asslında bu vardı, sadece arayüzü yoktu gibi bir şey. ayrıntıları sen daha iyi biliyorsun. nasıl çalışıyor bilmiyorum ama, iCloud üzerinden dosya paylaşma getirmişler sanırım. son olarak pil tarafında da küçük bir değişiklik var; artık batarya %100' dolum için acele etmeyecek. makine öğrenmesiyle tahmin etmeye çalışıyor galiba kullanmaya başlama zamanını. gelelim erişilebilirliğe. benim hatırlayabildiğim en kapsamlı erişilebilirlik güncellemesi bu sürümde oldu. hepsi hoş ve heyecanlandıran şeyler. özellikle sesle denetim sende çok iyi tepkime verdi. etkileyici duruyor. fakat bu gesture özelleştirme seçeneklerinin temel sorun olan kısayol sıkıntısını çözmeyeceğini sanıyorum. ama ilerde büyüyen ekranların da etkisiyle aygıtların altına bağımsız bir touchbar tarzı bir şey koyarlarsa sorun tamamen çözülür. hızlı yazdım, yazım kusurları dışında yazdıklarımda düzeltilmesi gereken bilgi eksikleri veya farklı düşünülen noktalar varsa yoruma açığım. teşekkürler.

Ynt: iOS13 neler sunuyor?

Teşekkür ederim Mustafa. Aslında kayda girerken genel bir değerlendirme yapmayı planlıyordum; fakat biraz daha erişilebilirlik merkezli özeliklere yoğunlaştım. Ha tabi yine de kendimi tutamadım ve başka şeylerden de bahsettim :-) Kişiselleştirme konusunda sana katılıyorum, bu anlamda büyük bir değişiklik olmadı; ama iPadOS tarafında büyük ilerleme var, muhtemelen önce orada deniyorlar. :-) iCloud dosya paylaşımı konusunda haklısın, hatta kayıtta Files uygulamasından bahsederken daha anlatacak çok şey var demiştim; fakat o ekrana girdiğimde uygulama kapanıyor maalesef. Mesela dikteyi kullanırken Mesajlar ya da diğer tüm uygulamalar da çöküyor. Bir başka kullanıcıyla klasör paylaşabiliyorsun, kişinin o klasör üzerinde işlem yapması da mümkün. iCloud Drive artık biraz daha bulut tabanlı depolama gibi davranabildi sonunda, diğer çözümlere nazaran kapasite fiyatları fena değil, alıp da kullanamamak bana hep saçma gelmiştir. Bu pil özelliğini ben pek beğenmedim, belki %100 görmeye alıştığımızdandır. Cihazın pil performansı biraz karışık. %20 ve %10 düşük pil uyarılarını vermiyor şu an, düşük güç moduna geçmeyi de önermedi. Sen uzun yorum dedin, bak ben yazdıkça yazasım geliyor :-). Son olarak, önce uygulama düzenleme/taşıma, ardından da parmak hareketlerini özelleştirebilmek tahmin ettiğimizden daha çok işe yarıyor inan. Sürümü beğenmemdeki en büyük etken, uzun zamandır erişilebilirlik hususunda bu kadar kapsamlı bir değişiklik görememektir belki de...

Ynt: iOS13 neler sunuyor?

can ayrıntılar için teşekkür ederim. pil ve iCloud dosya paylaşma konusunda aydınlandım. iPadOS için yaptığın yoruma da zaten iştirak ediyorum. parmak hareketleri mevzuundaki tatminsizliğimin altındaki ana fikri açıklayacağım biraz. malum bu bahisteki sıkıntı, tetiklenecek işlevin çok fakat parmak hareketlerinin az olması. mesela gösterdiğin geniş parmak hreketleri listesi zaten en temel VoiceOver işlevlerinde kullanıldıklarından; metin dolaşımı ve web navigation kısayollarına atanacak kadar boşta parmak hareketi yok. iOS tarafında da henüz iPadOS gibi klavye kısayol mantığı oturmadığından parmak hareketlerinin özelleştirilmesi istenen verimi veremiyor. iOS için dokunma temel etkileşim yöntemi olduğuna göre; gestureleri çeşitlendirmenin yolunu aramak lazım. işte o noktada düşündüğüm şey; mac booklardaki touchbar gibi bir şeyin iOS aygıtlarında da olması. böylece çoklu parmak hareketleri tetiklenebilecek. aygıtın aşağısında bağımsız bir touchbar ünitesi olduğunu düşün. dokunma alternatiflerinin nasıl çeşitlendiğini hayal edebildiğine eminim. bu işin orta vadede çözümü bu. tabi böyle bir inovasyonu sadece bizim için yapmayacaklarına göre touchbar'a kısayol koymaanın iOS arayüzünün bir parçası olması gerekecek. sanırım dediğin gibi, bu tür mac ile yakınlaşmaları önce iPadOS üzerinde deneyecekler.konu nerelere uzandı kusura bakma.

Ynt: iOS13 neler sunuyor?

Evet, şimdi daha net anladım demek istediğini. Şu an 16 adet atanabilir ve mevcutta kullanılmayan parmak hareketi var. Kullanılabilirliği tartışılır; ancak eğer 5 parmak desteği eklenirse, ek bir donanım kullanılmadan ortalama 10 hareketimiz daha olur :D Bu arada sana bir e-posta yolladım.