Türkiyede Apple news kullanmak:

Bu makalede Apple news uygulamasını türkiyede çeşitli türk kaynakları ile kullanmak için uygulamanız gereken yöntemleri bulacaksınız.
. Öncelikle işe apple news uygulamasını telefonumuza kurarak başlıyoruz, uygulama henüz türkiye için aktif olmadığından, bölgeyi ve dili değiştirmemiz gerekecek. bunun için öncelikle: Ayarlar, genel, dil ve bölgeden bölgeyi amerika birleşik devletleri, dili de ingilizce yapmalıyız. Bu işlemleri yaptıktan sonra news uygulaması ana ekranda gözükecek, eğer gözükmezse telefonu yeniden başlatın. Ayrıca news uygulaması ana ekrana geldikten sonra isterseniz dili tekrar türkçe yapabilirsiniz. Ancak bölge amerika birleşik devletleri olarak kalmalıdır. Şimdi isterseniz biraz uygulamadan bahsedelim. Uygulama arayüzü tahmin edersiniz ki ingilizce, ancak AppStore'daki bütün uygulamalardan daha basit. Uygulama açılışında sizi bazı ingilizce bilgilendirme metinleri karşılıyor, bunları next, done, cancel, yes benzeri komutlarla geçin. Bir noktada sizden kaynak seçmenizi isteyecek ancak bu kaynakların hepsi ingilizce olduğu için raskele bir şeyler seçip ilerleyin. Şimdi de biraz uygulama sekmelerinden bahsedelim: Uygulamanın standart bir apple uygulamasında olduğu gibi beş tane sekmesi var. Bunlar sırasıyla;
For you: bu sekmede favorilere eklediğiniz kaynaklardaki tüm haberleri görebilirsiniz.
Favorites: Bu sekmede hangi kaynakların haberlerini okumak istediğimizi görüyoruz.
Explore ve search sekmelerinde ise kaynak bulabilirsiniz.
Saved: Bu sekmede kaydettiğimiz haberlere ve haber geçmişimize erişebiliyoruz.

Şimdi asıl önemli konuya geldik, news'a türkçe kaynak ekleme: Öncelikle hemen sizi birazcık üzeyim, ne yazık ki bütün haber kaynaklarını news'a ekleyemiyoruz, ancak safaride paylaşılana ekle denilen kaynakları, /feed uzantısı bulunan kaynakları uygulama kabul ediyor, ve evet, /rss/ uzantılı site ve haberleride ekleyemiyoruz, ama en azından hepsini olmasa da kaynakların bir kısmına tamamen erişebiliyoruz. Uygulamaya kaynak eklemek için öncelikle takip ettiğimiz haber sitesini safaride açıyoruz, örnek olarak engelsiz apple haberler bölümünü örnek verelim, http://engelsizapple.com/haberler bu siteyi açtıktan sonra paylaş sekmesinden Add to News Düğmesine tıklıyor ve, açılan kutucuktan haberlere ekle diyerek kaynağımızı ekliyoruz, sonra news uygulamasına giderek favorites sekmesinde kaynağımızı görebilir ve ister oradan üzerine tıklayarak, isterseniz de for you sekmesinden haberlere ulaşabilirsiniz. Eğer kaynak silmek istersek, favorites sekmesindeki edit dümesine bastıktan sonra istediğimiz kaynağın üzerine tıklayarak onu silebiliyoruz.

Kategori: