Mac Os X arayüzü. Menü çubuğu, dock ve masaüstü

Mac bilgisayarların işletim sistemi olan OS X arayüzü üç ana bölümden oluşur. Bunlar en üstte yer alan menü çubuğu , en altta yer alan doc satırı ve ikisinin arasında yer alan masaüstü alanıdır. Menü çubuğu windows sistemindeki en altta yer alan görev çubuğu ile eşleştirlebilir. Menü çubuğunun en solunda Apple logosu olan bir düğme konumlanır ve bu düğme altında OS X de yapılabilen en temel işlemler bulunur. Bu düğme windows sistemlerinde Başlat düğmesine benzetilebilir. Apple düğmesinin sağından itibaren, her bir uygulamaya göre şekillenen ve o uygulamanın işlevlerini içeren, genelliklede Dosya, Düzen, Görünüm vb.. şeklinde isimlendirilen menüler bulunur. Eğer yeni Mac OS X kullanmaya başlanmışsa, menü çubuğundaki menülerin kullanılması, o uygulamadaki var olan işlev ve komutların daha kolay ve hızlı kavranabilmesine yardımcı olur. Ayrıca burada her bir işlevin yada komutun eğer varsa klavye kısayolları da bulunabilir. Menü çubuğunun en sağında ise, menü ekleri şeklinde tanımlanan, durum ve bildirim alanı olarak da adlandırılan bir alan bulunur. Bu alanda saat, bluetooth ve kablosuz ağ durumlarını gösteren simgeler ile bazı uygulamaların simgeleri yer alır. Ayrıca, Mac kullanıcılarının can damarı sayılan spotlight arama alanı da, burada yer alır. Bu menü ekleri alanına, voice over ile menü çubuğunda gezinerek değilde, VO-M-M klavye kısayolu ile erişilir. İzleme dörtgeni ile gezinme aktif ise, menü çubuğuna izleme dörtgeninin en üstüne yakın bir yere çift parmakla hafifçe çift dokunarak da ulaşılabilir
Dock satırı ise iki bölümden oluşur. Sol tarafta varsayılan olarak bir kısım uygulamalara kolayca ulaşabilmek için yerleştirilmiş olan uygulama simgeleri, sağ tarafta ise indirilenler ile çöp sepeti klasörlerine ait kısayollar bulunur. Ayrıca Dock da yer almayan diğer uygulamalar da çalıştırıldığında Dock da sol tarafda yerini alır. Dock’a gidebilmek için VO-D klavye kısayolu kullanılır. İzleme dörtgeni ile dock’a gidilmek istenirse, bu sefer izleme dörtgeninin en altına yakın yere çift parmakla hafifçe çift dokunulur.
Menü çubuğu ile dock arasında kalan alan masaüstü olarak adlandırılır. Bu alan OS X ilk kurulumunda varsayılan olarak boş durumdadır. Kullanıcılar bu alana istedikleri dosya veya klasörü kopyalayabilir veya bu alan üzerinde oluşturabilir. Ayrıca masaüstünde iken menü çubuğunda Finder öğesi altındaki tercihleri açarak, buradaki genel sekmesinden sabit diskler, harici diskler, CD”ler, DVD”ler ve iPod”lar ile bağlı sunucular seçeneklerinden masaüstünde görünmesini istediklerini işaretleyerekbu ortamların masaüstünde yer almaları sağlanabilir. Aynı tercihler seçeneği, Komut-virgül klavye kısayolu kullanılarak da açılabilir. Gerekli düzenleme ve seçimler yapıldıktan sonra ekranın en üstünde en solda yer alan kapat düğmesi ile tercihler penceresi kapatılabileceği gibi komut-W klavye kısayolu ile de pencerenin kapatılması mümkündür. Menü çubuğu veya dock üzerinde iken Esc tuşu ile masaüstüne geri dönülür. Herhangi bir ekrandan masaüstüne gidebilmek için VO-Shift-D klavye kısayolu kullanılır. İstenirse OS X sisteminin genel bir klavye kısayolu olan komut-Shift-D klavye kısayolu da kullanılabilir.

Kategori: