MAC GÜNLÜĞÜ 1. GÜN 26 MART 2015

Merhaba değerli okurlar,
Önceki iPHONE 6 günlük deneyimlerimi aktardığım yazı dizimin ardından, sizinle edindiğim yeni MacBook Pro cihazımla günlük kullanıma dair deneyimlerimi paylaşacağım.
Uzun zamandır orta seviye windows kullanıcısı olarak birçok çalışma gerçekleştirdim. Windows işletim sistemini üzerine kurduğum ekran okuma yazılımlarıyla uzun zaman kullandım ve kullanıyordum. Ancak, son dönemde edindiğim retina ekranlı 13 inch MacBook Pro bilgisayarımla farklı bir dünyanın içine daldım; İsterseniz yavaş yavaş nasıl bir dünya olduğundan bahsedeyim.
MacBook Pro içerisinde erişilebilirlik seçenekleriyle geliyor, iOS cihazlarıyla birlikte gelen voice-over ekran okuma çözümü, MacBook ile de beraberinde sunulmakta. Voice-over ekran okuma çözümü sisteme entegre bir yapıda ve bilgisayarı aldığınız ilk andan itibaren açabiliyorsunuz.
Ben sistemin ilk kurulumunu yaparken sistemi başlattığımda ,endişelerim yok değildi açıkçası.
Ancak apple iOS cihazlarında ki politikasını MacBook üzerinde de sürdürmüş.
Sistem başlarken siz daha ekran okuma çözümünü aktifleştirmeden, dil seçici ekranını profesyonel bir sentezleyici seslendiriyor. Sonrasında siz isteğinize göre komut ve F5 tuşlarına basarak dil seçme ekranına erişim sağlıyorsunuz. Bu iletişim kutusu ile ilgili daha fazla bilgiye; ekibimizde yer alan sevgili Çağrı Artan'ın oluşturduğu Mac oSX Temel Bilgilendirme Programında, sitemizde yer verilecek olan bölümlerinden ulaşabilirsiniz.
Dil seçim ekranıyla etkileşimde bulunarak kolayca geçebiliyorsunuz. İşte böylesi sistem kurulumu sırasında destek teknolojilerinin yardımcı olabileceği günleri göreceğim zamanlar çok da uzak değilmiş meğer.
Böylesi bir çözümle, Mac oSX işletim sistemi edinebilecek görme engelli kullanıcıların ciddi farklı deneyimler yaşayabileceklerinin altını çizmek isterim.
Bir sonraki yazımda ilk kurulum deneyimlerimi aktarmaya devam edeceğim.

Kategori: