iPhone kulaklığı için püf noktaları

Yeni alınan bir iPhone veya iPod kutusunun içinden çok güzel ve şık bir kulaklık çıkıyor. Sade görünüşlü bu kulaklığın üzerinde sadece 3 tuş var, ancak işlevleri çok büyük. Ben de bu iPhone kulaklığının özellikleri hakkında küçük bir yazı hazırlamaya karar verdim.
Kulaklık; düz ve beyaz bir kablodan oluşuyor. Kulaklığın üzerinde bir mikrofon, mikrofonun üzerinde ise 3 tuş bulunuyor. Üst tarafındaki tuşta artı simgesi, alt taraftaki tuşta ise eksi simgesi bulunuyor. Bunun dışında; kulaklığın esas büyük işlevsellik kısmını ortadaki tuş oluşturuyor.
Müzik Çalar
Telefon herhangi bir durumdayken (kilitli veya uygulama esnasında), orta tuşa bir kere basarak müzik çaları başlatmanız mümkün.
Müzik çalarken, müziği durdurmak için de yine bu orta tuşa bir kere basmanız yeterli. Bir sonraki şarkıya geçmek için iki kere, mevcut şarkının başına veya bir önceki şarkıya geçmek için de bu tuşa üç kere basmanız gerekiyor.
Müziğin veya diğer uygulamalarda çalan sesin seviyesini de artı ve eksi işaretli tuşlarla ayarlayabilirsiniz.
Telefon
Telefon çalması durumunda, cevaplamak için orta tuşa bir kere basıyor, reddetmek için de yine bu tuşa uzun süre basıyorsunuz
Görüşme esnasında, yaptığınız görüşmeyi sonlandırmak için de orta tuşa bir kere basmanız yeterli oluyor.
Siri
Sadece iPhone 4S’lere has bir özellik olarak da; telefon herhangi bir durumdayken (kilitli veya uygulama esnasında) orta tuşa uzun süre basarak Siri’yi aktif hale getirebiliyorsunuz. Aktif haldeki Siri’yi kapamak için de yine orta tuşa bir kere basmanız yeterli.
iPhone’un kulaklığı hem tasarım olarak hem de işlevsellik olarak gerçekten çok başarılı. Bir çok kullanıcı da bu sebepten iPhone kulaklığından çok memnun. Tabi ki bu kulaklığın işlevselliği sadece Apple ürünlerine has. Yani bu kulaklık bir Android cihazda, sadece kulaklık olarak kullanılabilir. Bunun dışında iPad kutusunun içerisinden kulaklık çıkmadığını da belirtelim. Sebebini ben de tam olarak bilmiyorum, ama Apple öyle uygun görmüş gibi gözüküyor.
Kaynak:
http://kucukelmakurdu.com/2012/06/04/iphone-kulakligi-puf-noktalari/

Kategori: