iPhone 6 GÜNLÜĞÜ 9.GÜN 14 MART 2015

Siri ile birkaç deneyim.

Uzun süredir, hep merak ettiğim konudur yapay zeka. Birçok yapay zeka projesi gördüm. Ses tanımayla bize karşılık veren sistemler. Gün geldi ve artık cebimizde taşır olduk böylesi projeleri…

İşte bu seferki yazımda sizlerle Siri ve Ceyd-a üzerine konuşacağım.
iOS ile geçen 8 günü aşkın süredir, birçok denemeden geçiriyorum sistemi özellikle en çok test ettiğim yanı sesli asistanı oldu. Şuan için İngilizce olan fakat türkçeside çıkacağı beklenen sistem gayet başarılı. Bana öneriler vermekten tutunda birçok konuda yönlendirici olabiliyor. Biz sistemleri yönetirken sistemler bize öneride bulunur olmuş artık.

Benzer deneyim android üzerindede karşımıza çıkıyor, CEYD-A sesli asistan programı gayet profesyonel. Standart fonksiyonların yanısıra, öğrenebilirliği mükemmel düzeyde. Siri'den en önemli farkı bu olmalı sanırım.

Siri biraz daha hızlı ve pratik olsada öğrenebilirliği olsaymış dahada farklı olurmuş bence. Gelelim, başka bir noktaya ve farka ceyd-a yazılımı özellikle konum yönlendirmesi bakımından anlık bir sisteme yönlendirme yapmazken, Siri verdiği önerinin devamında örneğin bir restoran veya kafeye kendi bütünleşik sistemine yönlendirme için geçiş yaptırtabiliyor.

Şuan ben Siri asistanı İngilizce kullanıyorum ve gayet işlerimi görebiliyor. Bir yandan android üzerinde ise CEYD-A vazgeçilmizim.
Herkese iyi hafta sonları.

Kategori: 

2 Yorum