iPhone 6 GÜNLÜĞÜ 11.GÜN 17 MART 2015

Merhaba değerli okurlar, yeni bir haftada ve yeni bir günde sizlerleyim. Bugün sizlerle paylaşacağımız konu;
iOS üzerinde yazma modları üzerine. Konuyla ilgili deneyimlerimi paylaşarak sunacağım.
Gün içerisinde gerek sosyal medya yoluyla gerekde mesajlaşma anlamında yazışmaları çok kullanan birisiyim. Böylesi bir trafikte mevcut sistemlerin bana ayak uydurabiliyor olması önem arzediyor. Durum bu olunca hızlı yazmanında gerekliliği ortaya çıkıyor.
iOS ile gelen bazı yazma modları çeşitli koşullarda kullanılabilirliği artırıyor. Benim kullandığım iki temel yöntem bulunmakta. Bu yöntemler sırasıyla;
*Doğrudan yazma
*Standart yazma seçenekleri. Peki nedir bu seçenekler.
*Doğrudan yazma seçeneği, parmağınızı klavyede gezdirip, istenilen harfe gelindiğinde kaldırma mantığına dayanıyor. Bu tarz yazma stili benimde alışık olduğum ve çok sevdiğim bir stil. Özellikle çapraz platform kullanan biri olarak işimi kolaylaştırıyor. Hazır çapraz demişken, Android üzerinde de aynı yöntemin olduğunu söyleyeylim. Android üzerinde en sık kullanılan yöntem bu çünkü.
Son dönemde SAMSUNG erişilebilirlik seçenekleriyle birlikte gelen hızlı tuş girişi sistemiyle istenirse, dokunarak yazma istenirse çift dokunarak üzerinde bulunulan harf etkinleştirilerek yazılabiliyor. Sistemler birbirine benzer olsa da aralarındaki farkları aktaralım. iOS çoklu dokunmayı desteklediği için, bir parmağınız harfe odaklandığı zaman, ekranın diğer bir tarafına dokunduğunuzda etkinleştirme yapılabiliyor.Android cephesinde ise bu tek bir parmakla olabiliyor. Başka bir fark ise, iOS üzerinde standart yazma modunda klavyede kaydırma hareketi uygulanarak, istenilen harfe ulaşabilmek mümkün oluyor. Böylesi bir dolaşım size tanıdık geldimi?
Evet der gibisiniz. Bencede doğru bir tesbit, çünkü ana ekranda veya herhangi bir öğeyi parmağımızın altına süpürme hareketiyle bu şekilde getirip etkinleştiriyorduk.
Bununla birlikte iOS üzerinde tarafımdan kullanılmayan, ancak çok önemsediğim kabartma yazma stili ile hızlı yazı yazılabiliyor. Özellikle Engin Yılmaz arkadaşımızın ele aldığı ve benim de hayranlıkla takip ettiğim kabartma yazma yöntemiyle hızlı yazım tekniği bir harika doğrusu. Klavye ile yazma konusuna değinirken, emodikon ve sembollerin de voice-over ile detaylı seslendirildiğini de söyleyelim. Böylece grafiksel simge ve ikonlarıda yazılarımızda gönderebiliyoruz.
Bir sonraki konumu ve deneyimimi sizinle paylaşana dek keyifli ve erişilebilir günler diliyorum.

Kategori: