iOS9 Beta 4 ön değerlendirmesi

iOS9 Betaları yayınlanması üzerinden 1 buçuk ay geçti ve Apple bu süreçte 4 Beta yayınladı. Önceki iOS sürümleriyle karşılaştırılırsa, Apple Beta sürecini biraz hızlandırmış gözüküyor. Ancak erişilebilirlik anlamında ilk 3 Beta pek kararlılık getirmemişti. Hatta, Beta 3 ile başlayarak, Voice Over tepkilerinde gözle görülür bir yavaşlama söz konusuydu.

iOS9 Beta 3 ile genele açık Beta sürecine başlayan Apple, Beta 4'ü yalnızca geliştiricilere açık olarak yayınladı.
13A4305g koduyla yayınlanan Beta 4, cihaz üzerinden indirildiğinde 280-350MB civarında bir güncelleme dosyası içeriyor.

iOS9 Beta 4'ün getirdikleriyle ilgili, dün yayınladığımız
http://www.engelsizapple.com/haber/ios9-beta-4-yayinlandi
bağlantısındaki habere bakabilirsiniz.

iOS9 Beta 4, erişilebilirlik anlamında ciddi yeniliklerle geldi dersek kesinlikle doğru olmaz. Ancak önceki Betadaki Voice Over tepkilerinin yavaşlığı, bu Beta ile giderilmiş görünüyor. Bununla beraber, sistemdeki kararsızlıklar ve bazı durumlarda Voice Over donmaları hala devam etmekte. Özellikle mail uygulaması, önceki Beta sürümlerinde neredeyse kullanılamayacak hale gelmişti. Beta 3 ve 4 ile mail uygulamasında iyileştirmeler olduğu göze çarpsa da, iOS8 sürümlerindeki kararlı halini alması zaman alacağa benziyor. Mail uygulamasında özellikle mail silmek bir eziyet halini almış. Mail silmeye çalışıldığında, Voice Over donuyor, telefon kendine reset atıyor. Telefonun kendine gelmesi oldukça zaman alıyor. Tekrar açıldığında ise, Voice Over konuşmuyor, yaptığınız işlem telefonun tekrar donmasına ve reset atmasına neden oluyor. Ancak ana ekran tuşuna 3 tık ile Voice Over'i kapatıp açarsanız, sorun düzeliyor.

Bunun yanında, iOS9 ile kronik hale gelmiş olan herhangi bir sayfada durum çubuğu öğelerinin okunması, bu Betada da karşımıza çıkıyor. Voice Over ekranda okuyacak herhangi bir metin bulamadığında veya ekran tam olarak etkin olamadığında, Voice Over yukarıdaki şebeke, batarya ve tarih bilgileri gibi durum çubuğu öğelerini okuyor. Bu özellikle uyandırma esnasında kilit ekranında oluyor.
iOS8 sürümlerinde karşılaşmadığım diğer bir sorun ise, telefonun hissedilir derecede ısınması. Telefon durduk yere kendi kendine ısınıyor.

Ayarlarda önceki Betalarda düzgün çalışmayan ve bu Betayla düzeltilmiş olan arama fonksiyonu dikkatimi çekti. Önceden sadece ayarlar ana sayfasındaki öğeler aranabilirken, şimdi alt klasörlerdeki öğeler de aranabiliyor. Ayarlara gidip arama alanına Voice yazdığınızda, Voice Over Genel\Erişilebilirlik\görme şeklinde listeliyor ve tıklandığında doğrudan Voice Over ayarlarına gidiyor. Bu özelliğin düzgün çalışması iyi olmuş.
Ekrandaki kaymalara yine zaman zaman rastlanıyor. Ancak bu Beta genel kararlılık olarak önceki Betalarla karşılaştırıldığında daha kararlı diyebiliriz.
Bazı ekranlarda Voice Over açılıp kapatılan öğeleri seslendirmiyor. Mesela Bluetooth. Açıp kapattığınızda açık veya kapalı diye otomatik seslendirilmiyor. İmleç geri düğmesinin üstüne geliyor ve geriyi tıkladığınızda kapalı diye yanlış yerde seslendiriyor.

Ana ekran sayfalarının yanlış numaralandırılması veya Voice Over tarafından yanlış seslendirilmesi düzeltilmiş. Önceki sürümlerde 2 sayfa olsa da ilk sayfayı sayfa 2 diye gösterip son sayfayı da 3 şeklinde seslendiriyordu. Bu Betada bu durum da düzelenler arasında yerini almış.

Birden fazla sayfaya sahip klasörlerde, önceden kaydırılabilir sayfa değiştirme alanında, sayfa numarası gözükürken, Beta 4'te sadece VoiceOver ayarlanabilir diye seslendiriyor. Bir sonraki sayfa için parmak yukarı kaydırıldığında, sayfa 1/1 şeklinde okuyor. Normalde 2 sayfa olduğu halde, ilk sayfayı yoksayıyor. Ancak parmak aşağı kaydırılarak ilk sayfaya dönülebiliyor.

iOS9 Beta 4'te daha önce karşılaşmadığım ilginç bir durumla karşılaştım. Bazen, kilit ekranındaki bildirimlerin geliş saat veya dakikaları yanlış bildiriliyor. Bu durumla iki kez karşılaştım ve muhtemelen Voice Over'in ekranı güncellemesiyle alakalı bir durum. Voice Over daha önce gelmiş bildirimleri bazen doğru seslendirmiyor. Bir keresinde 39DK önce gelmiş bildirim 12DK önce şeklinde seslendirildi, bir keresinde de 2 saat önce gelmiş bildirimler 8DK önce gelmiş gibi seslendirildi. Bu durum bazen ekranda bir kez daha dolaştığınızda güncelleniyor, bazen de aynı şekilde hatalı gösterilmeye devam ediyor.

Belki daha fazla iyileştirme ve eksiklikler vardır ama, çok kısa bir inceleme sonucu dikkatimi çeken bunlar oldu.

Dikkatimizi çeken yeni iyileştirme veya eksiklikle karşılaştığımızda, bu yazıya eklenecektir.

Kategori: 

6 Yorum

Ynt: iOS9 Beta 4 ön değerlendirmesi

Ömer'in dikkat çektiği sorunlardan VO donmaları, süpürme hareketiyle dolaşırken durum çubuklarına yönlenme benim de yaşadığım sorunlar arasında. Bunun yanında geçmiş public betada yaşanan ciddi tepkime gecikmeleri bu sürümde daha az göze çarpıyor. Bir de benim beta olsun olmasın, uzun süredir gözlemlediğim bir sıkıntı vardı iOS üzerinde. Ekran kilidini açmak için güç düğmesine bastığımda söylenen saat çoğu zaman ilk söylendiğinde birkaç dakika veya saat öncesinin saat bilgisinin veriyordu. Sanırım bu betadaki denemelerim sonucu bu sorun ya azaltılmış da ben rastlamadım, ya da düzeltilmiş umudundayım. Ömer birçok ortak yaşananı değerlendirdiğinden ekstra kelime kalabalığı yapmamak adına, hata veya düzeltilen bir şeyler gözlemledikçe buraya kaleme almayı planlıyorum.

Ynt: iOS9 Beta 4 ön değerlendirmesi

İki gözlem daha; uygulama değiştiricisinde uygulamaları sonlandırırken, kapatılan uygulama sonrası sırayla imleç açık olan diğer uygulamaya kayıyorken betaların ilkinde son zamanlarda, yeni betadaysa hiçbir zaman imleç bir diğer açık uygulamaya geçiş yapmadı bende. Kendim el ile uygulamanın bulunduğu alanlara dokunarak veya süpürme hareketleriyle taşıdım imleci. Söylediğim husus eylemler öğesi rotorda seçiliyken parmağı yukarı çektiğimizde gerçekleşen bir durum. Üç parmak iterek kapamada durum nedir bilmiyorum. Bir diğer güzel bulduğum özellik ise, öğe silme, sürükleme / taşıma için açtığımız düzenleme alanından home tuşuyla çıktığımda düzenleme bitirildi uyarısını duydum. Ufak ama hoşuma giden bir detay olduğundan paylaşmak istedim. Yalnız konuyu bitirmeden, bir klasik olsa da betalarda gözlemlediğimiz ve düzeltilmesi için feedbackler oluşturacağımız bir ortak metin için de konudan çıkanları derleyip yazılacak kadar olduğunda ingilizcesi iyi olan arkadaşlar bu kıyağı bizlere yapar ise, bizler de feedback uygulamasına ilgili metni yapıştırıp paylaşmış oluruz düşüncesindeyim. Bu vesileyle ekleme babında yazılabilir düşüncesiyle üç husus alacağım aşağıya, bunları feedback üzerinden paylaşmak istiyorum. 1. Ekran kilidini her açtığımda saati duymak istemiyorum. Bunun yerine imleç aramalarda olduğu gibi cevapla butonu üzerine odaklanma benzeri direkt kilidi aç öğesini okusun, veya kilit açma alanı minvalinde bir şeyler söylesin. Ben saate yukarıdaki durum çubuğu üzerinden bakmak istiyorum. 2. klik sesleri daha özelleştirilebilir olsun. Örneğin seslerin tamamen kapatılıp açılması yanında, yüzdelik dilimlerle de olmasa da bir orta noktası olsun. Bunun yanı sıra dileğen çift dokunma sesini kullanmayıp diğerlerini kullanabilsin, yani her klik sesi için bir açık kapalı butonu bile oluşturulabilir diye düşünüyorum. 3. iOS dahili braille klavyede yazarken klavyede duyduğumuz klikleri duymak istiyorum. Bu da eklenecek veya düzeltilecek bir bilet olarak çevrilebilirse kendi adıma çok mutlu olurum. Şimdilik bukadar.

Ynt: iOS9 Beta 4 ön değerlendirmesi

arkadaşlar benim dikkatimi çeken en ilginç özellik eğer voice overin sesi ile sirinin sesi harklı ise voice overi sirinin sesi ile konuşturabiliyoruz yeni siistemde. mesela ben İngilizce olarak australya ingilizcesini kullanıyorum. önceden konuşma ayarlarında sadece saptanmış ve geliştirilmiş seçenekleri varken artık siri kadın ve siri erkek seslerinin saptanmış ve geliştirilmiş versiyonları da seçenek olarak çıkıyor karşımıza. malum bizde hem voice over hem siri sesi yelda olduğu için böyle bir seçim yapamıyoruz. seslerde alternatif isteyenlere bir kapı aralanmış oldu.

Ynt: iOS9 Beta 4 ön değerlendirmesi

Şimdi arkadaşlar, karşılaştığım birkaç farklılık daha var. Bunlardan bir tanesi, küçük i harfinin dotless i gibi telaffuz edilmesi. Ayrıca bilmediğimiz numaralardan gelen çağrıların sonunda, ülke adı söyleniyor. Fakat numaranın başındaki artı işaretini Voice Over, tuhaf bir şekilde okuyor. Karakter karakter dolaştığınızda normal artı derken, ekranda dolaşırken tuhaf okuyor. Öte yandan mail uygulamasının üzerine geldiğinizde eğer e-posta yoksa okunmamış e-posta yok diye seslendiriliyor. Bir de eklemeyi unutmuşum, mail uygulamasında olduğu gibi bazı yerler İngilizce kalmış. Mesela iOS9 Beta4'e yükselttikten sonra kurulum ekranında, iCloud ile ilgili ayarlar İngilizceye dönüyor. Bir de daha önce var mıydı bilmiyorum, tüm ayarları sıfırladığınızda, telefon kapanmadan LTE'yi etkinleştirmek isteyip istemediğimizi soruyor. Özellikle yeniden başlamalarda, iPhone ciddi kasılıyor, bazen başlayamıyor, bazen de başlasa da üstüste kendine reset atıyor. İki kez benzeri durumla karşılaştım ve her ikisinde de güç ve home tuşlarıyla cihazı resetleyerek açabildim. Aslında belirtmem gereken bir iki daha vardı sanki ama, şimdi hatırlayamıyorum. Olduğunda yine buradan ekleriz.

Ynt: iOS9 Beta 4 ön değerlendirmesi

Uyhulama değiştiricideki kişiler gitmiş. Ayarlarda da kişileri oraya geri getirmek için bir ayar bulamadım. Bir de ekran klavyesinde harflerin arası azaltılmış.