iOS İşletim Sistemine Sahip Cihazlarda Metin Seçme ve Kopyalama İşlemleri

Bu içerik, Rumeysa Betül Boydak tarafından engelsiz iPhone e-posta listesinde anlatımı gerçekleştirilen konunun, kendisinden izin alınarak platformumuzda aktarımıyla oluşturulmuştur.
İphone'de metin kopyalayıp yapıştırmayı anlatıyorum. Bu konu sık sorulan konular arasında yer aldığı için yararlı olacağı düşüncesiyle bu konuyu anlatmak istedim.
İphone'de metnin üzerine üç parmakla dört kez dokunarak metni yapıştırmak mümkün. Ama metin seçmek, paylaşmak, yapıştırmak, kesmek ve kopyalamak gibi metin düzenleme işlemlerini tam olarak istenildiği şekilde ve kolayca her daim erişilebilir biçimde yapmak isteyenler için rotor hareketini bilmek önemlidir.
Rotor hareketi metnin sözcük sözcük, satır satır, karakter karakter okunmasını, İphone'un dahili bir özelliği olan Braille klavyenin kullanılmasını, az önce saydığım ve bu yazımda anlatacağım metin düzenlemeye yönelik işlemlerin yapılmasını, Voiceover'ın konuşma hızını vb. Bir çok ayarı içeren ve bu ayarların kolay ve erişilebilir biçimde yapılmasını ve istenildiğinde de değiştirilmesini sağlayan bir harekettir.
Ayarlar-genel-erişilebilirlik-Voiceover-rotor içine girilerek ilgili ayarlardan rotora dahil olması istenenlerin üzerine çift tıklanarak seçili hale getirilebilir. İlgili öğenin üzerindeyken ekran okuyucunuz öğeyi seslendirmeden önce seçilen kelimesini seslendiriyorsa ilgili ayar rotorda seçili durumda demektir.
Metin seçimi öğesi rotorda seçiliyse kopyalanacak, kesilecek veya mail vb. Diğer uygulamalara gönderilecek yani başka bir uygulamayla paylaşılacak metnin üzerine gidilir. Metnin üzerindeyken başparmak ve yanındaki parmak sanki gazoz şişesi kapağı açar gibi hareket ettirilir. Bu hareket rotor hareketi olarak adlandırılmaktadır. Rotorda seçili olan ayarların kolayca yapılmasını sağlayan erişilebilir bir özelliktir.
İlgili metnin üzerinde rotorla gezinirken metin seçimi ifadesini duyunca aşağı-yukarı fiske hareketiyle seçilmek istenen kısmı ayarlayabilirsiniz. Sözcük seçimi, sayfa seçimi vb. Seçeneklerden istediğiniz seçeneğin üzerine gelince sağ-sol fiske hareketiyle metni seçmeye başlayabilirsiniz. Metni seçtikten sonra yine rotor hareketiyle düzenle öğesinin üzerine gidin. Yani düzenle ifadesini duyduktan sonra orada durun ve aşağı-yukarı fiske hareketiyle kopyala, kes, paylaş vb. Seçeneklerden istediğinizin üzerinde durun. Daha sonra metni yapıştıracağınız uygulama ya da metnin üzerine gidip rotor hareketiyle düzenle öğesini bulup aşağı-yukarı fiske hareketiyle yapıştır öğesini bularak üzerine çift tıklayın. Metin yapıştırılacaktır.
Ancak paylaş öğesini seçmişseniz metni e-posta, dropbox vb. Uygulamalara göndermeniz yani başka bir uygulama veya metne geçmeden açılan pencereden istediğiniz paylaşım seçeneğini tercih ederek bunu yapmanız mümkün. İlgili öğenin yani düzenle, kes, kopyala, yapıştır, paylaş öğelerinden istediğinizi tercih ettikten sonra üzerine çift tıklamayı unutmayın. Çünkü biliyorsunuz ki Voiceover ile işlem yaparken çift dokunmak önemli bir işlem. Bir çok işlem için ilgili öğenin üzerindeyken çift tıklamak gerekiyor.
İlk başta bahsettiğim diğer yapıştırma yöntemindeyse metnin veya satırın üzerine üç parmakla dört kez dokunmak daha sonra da metnin yapışması istenen yere gidilip yine rotordan düzenle ve yapıştır öğeleri bulunarak işlemin yapılması gerekmektedir.
MBraille içinden kesme, kopyalama vb. Metin düzenleme işlemleri yapmanız gerekiyorsa yani MBraille adlı üçüncü parti uygulama veya MBraille adlı üçüncü parti klavyeyi kullanıyorsanız MBraille yardım dosyasına bakmanızı öneriyorum. MBraille uygulamasını kullanıyorsanız uygulama içinde yardım dosyasını bulabilirsiniz. Ayrıca Engelsiz Apple içerisinden MBraille yardım dosyasına ve Engin Yılmaz hoca tarafından hazırlanmış olan MBraille sesli anlatımlarına ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak WhatsApp uygulamasında bir metni kopyalamak için eylemler öğesinin üzerindeyken aşağı-yukarı fiske hareketiyle kopyala, cevapla, ilet ve sil gibi öğelere ulaşabilirsiniz. Eylemler üzerinde değilseniz rotorla eylemleri bulup üzerine gidebilirsiniz.
Mesajlarda ise işlem yapılacak mesajın üzerindeyken rotordan düzenleyi bularak işlem yapabileceğiniz gibi eylemlerdeyken fazlası öğesine tıklayarak da işlem yapmanız mümkün. Detayları zamanla kendiniz keşfedebilirsiniz. Metin düzenleme işlemleri İphone'de bu yöntemlerle kolay ve erişilebilir biçimde yapılmaktadır.
Önemli not: Rotora öğe eklemek veya rotordan öğe kaldırmak için ayarlar-genel-erişilebilirlik-Voiceover-rotor içine gidilerek öğenin üzerine çift tıklanması yeterli olacaktır. Seçilen ifadesini duyuyorsanız ilgili öğeye rotor hareketinden ulaşabilirsiniz. Ancak seçilen ifadesi Voiceover tarafından seslendirilmiyorsa söz konusu öğeye rotor hareketiyle ulaşılamaz demektir. İstediğiniz zaman istediğiniz öğelere rotor hareketiyle ulaşmak için ayarlar-genel-erişilebilirlik-voiceover-rotor içinden ilgili öğenin veya öğelerin üzerine çift tıklamak yeterli olacaktır.

Kategori: