iOS 9'DA 12 GİZLİ ÖZELLİK

Birden fazla fotoğrafı seçme

iOS 9’un gizli gibi görünen fakat fotoğraf seçmeyi oldukça kolaylaştıran özelliği, fotoğrafın birinin üzerine basılı tutup parmağımızı sürüklediğimizde, süreklediğimiz yerdeki fotoğrafları da seçebiliyor olması. Ayrıca Fotoğraflar bölümüne Tümünü Seç özelliği de eklenmiş.

Bildirim düzenleme

iOS 9’un bildirim düzenleme özelliği ile bildirimleri gruplandırarak, uygulamaya göre ya da manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz. (iOS 9 ile buraya müdahale edebiliyor olmamız iyi olmuş.) Zamana göre ayarlama seçeneği sunan iOS 9, her zaman en güncel bildirimi en üstte çıkmasını sağlıyor.

Wi-Fi Assist

Wi-Fi Assist sayesinde eğer Wi-Fi bağlantınız güçlü değilse sizi otomatik olarak hücresel veriye aktarıyor. (Bu sayede internet paketiniz çok daha hızlı bitiyor :) ) Türkiye’de pek kullanılmayacak bir özellik gibi görünse de internet paketi yenilenmiş olan gençlerimizin bu özelliği aktif edeceğini düşünüyorum.

Daha zeki takvim

iOS 9’da daha akıllı bir takvim bizleri karşılıyor. Takvim uygulaması artık e postanızdaki gelen kutusundan etkinlik davetlerini, ucuş bilgilerini ve restaurant rezervasyonlarının saatlerini otomatikolarak kaydedebiliyor ve trafik durumunu size bildirim olarak atabiliyor.

Uçuş ön izlemesi

iOS 9, her uçuş numarası algıladığında size uçuş bilgilerinin ön izlemesini gösteriyor. Ülkemizde genelde seyahat yapacak kullanıcılar için yararlı olacak olan özellikte, ön izlemeye girmek için Notlar, Safari ya da Mail’deki linklenmiş uçuş numarasını seçmeniz yeterli oluyor.

Notları düzenlemek

iOS 9 ile notları düzenlemek artık mümkün. Yeni Notlar uygulaması, uygulama içinde klasör oluşturma, yeni çizim araçları, fotoğraflar ile oldukça ilgi gördü. Ayrıca notlarınızı e postada da depolayabiliyor.

Siriyle kanka olmak

Siri, iOS 9 sayesinde sesinizi tanıyabiliyor. Siri’ye sesinizi tanıttıktan sonra “Hey Siri,” diye seslendiğinizde sadece sizin sesizinizle komut dinleyecektir. (Bu en havalılarından biri olsa gerek.)

Sesli mesaj gönderme

iOS 9 ile artık sesli mesajları göndermek ve paylaşmak mümkün. Sesli mesajlarınızı mail, iMessageya da iOS share Sheet kullanan diğer uygulamalarda paylaşabiliyoruz. (Bu özellik iyi olmuş.)

CarPlay özelliğinde geliştirmeler

Apple’ın araba için sunduğu sistem CarPlay’e yeni geliştirmeler geldi. Ana ayarlar uyulamasında CarPlay’e ayırılmış bölüm sayesinde wireless desteğine gerek kalmıyor. CarPlay uygulamalarını artık otomobiller de desteklediği için cihazınıza gönderilen kısa mesajları dinlememize olanak sağlayacak.

Müzik uygulaması kısayolu

iOS 9 ile telefona kulaklığımızı taktığımızda otomatik olarak kilit ekranındayken sol alt köşeyemüzik uygulamasının kısayolu gelecek ve hızlıca müziklere erişebileceksiniz. (Müzik dinlemeyi seven kullanıcılar için kullanışlı olmuş bence.)

FaceTime “Mesaj bırakın” özelliği

FaceTime iOS 9 ile cevapsız olan FaceTime çağrıları için “Mesaj bırakın” seçeneği sunuyor. Ayrıca FaceTime arama ekranı biraz daha normal arama ekranına benzemiş. Mesaj Bırakın özelliği sayesinde meşgul olduğunuz anda karşı tarafı bilgilendirebileceksiniz.

Uygulamalar arası geçiş

iOS 9 ile artık uygulamalar arası geçiş yapabilmek mümkün. Oldukça işe yarayacak olan bu özellik, son kullandığnız uygulamaya geçiş imkanı sunuyor. Ayrıca iOS’un dahili uygulamalarını kullandığınız anda farklı bir uygulamaya geçiş yapmak istiyorsanız, iOS 9 sol üst köşede kullandığınız uygulamaya geri dönmeniz için hızlı ve pratik bir kısayol sunuyor.

Kategori: