iOS 9 ile birlikte gelen küçük değişiklikler

Bu makalede iOS 9 ile birlikte gelen erişilebilirlik üzerine ve diğer konulardaki küçük değişikliklerden bahsetmek istiyorum.

Erişilebilirlik üzerine gelen ilk dikkati çeken nokta metin seçmeye alternatif bir çözüm getirilmesi.
Eskisine göre daha kolay ve pratik olan bu çözümü kullanmak için "Ayarlar / Genel / Erişilebilirlik / Voice over / Rotor"'a girip metin seçimini seçili hale getirmeniz yeterli.
Metin seçmenin etkin olduğu alanlarda rotor ile metin seçimi alanına geldikten sonra; karakter karakter, sözcük sözcük, satır satır, sayfa sayfa veya tümünü seç seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Aşağı veya yukarı kaydırarak seçme şeklinizi seçtikten sonra yapmış olacağınız her sağ fiske seçim her sol fiske ise seçimi kaldırma işlemini yerine getirecektir. Seçme işlemini bitirdikten sonra sağa rotor yaparak düzenle bölümünden seçiminizi kopyalayabilirsiniz.

Birazda kısa kısa nerelerde nasıl değişiklikler olmuş ona bakalım.

Artık ana ekrana düşen bildirimlerde kaydırdığımızda voice over "sil" seçeneğini "bildirimi kapat" olarak seslendiriyor.

Mail ygulamasında konu gurubunu dinlerken veya silerken kaç öğe bulunduğunu söylemekyerine birden fazla öğe diye seslendiriyor.

Voice over'in konuşma hızında ciddi bir hızlanma göze çarpıyor. eskiden %100'de konuştığı hız 85 seviyelerinde bulunuyor.

Voice over'in dolaşım sırasında çıkardığı klik sesleri rotorda bulunan ses seviyesindeki ayardan voice overin sesi kısıldıkça aynı oranda kısılıyor.

Telefona çağrı geldiğinde voice over'i konuşturursanız çalan zil sesinin ses seviyesi düşüyor. Diğer bir değişle ses zayıflaması açıken müzik üzerinde olan işlem artık gelen aramalardaki zil sesinde de oluyor.

Ekranın en altına veya en üstüne gittiğinizde fiske hareketi ile devam etmek istediğinizde eskiden son öğeyi seslendirdikten sonra her hangi bir şey seslendirmiyordu. Artık son öğeyi her fiske hareketinden sonra duyuyorsunuz.

Uygulama değiştiricide gözüken kişiler artık gözükmüyor. Bununyerine spothlight'ta gözüküyor.

Uygulama değiştiricide uygulamalar ana ekranın sağında değil sol tarafında yer alıyor.

Uygulama değiştiricede açık olan uygulamaları voice over "açık" olarak değil "etkin" olarak seslendiriyor.

Telefon uygulamasında yer alan hızlı arama sekmesinde isimden sonra gelen daha fazlası düğmesinden önce adı seslendirilmeyen yeni bir düme eklenmiş. Bu düğme
kişinin kişiler uygulaması içindeki profiline giriyor ve geri gelindiinde hızlı aramaya değil kişiler uygulamasının içine dönüyor.

Denetim merkesindeki "flash" seçeneği "el feneri" olarak değiştirilmiş.

Mesajlar uygulamasında metin alanın hemen sağında yer alan sağ fiske ilede ulaşabileceğimiz yerde "0:00" diye bir seslendirme yapıyor. Buraya yazma alanı açıkken tıkladığımızda ortam ekle düğmesinin sol tarafında eylem menüsü açılıyor. Bu menüden metin alanının içindeki metni seçebilir, kesebilir, kopyalayabilir, panoda metin varsa yapıştırabilir veya paylaşabilirsiniz.

Eskiden ekran kilitliyken gelen bildirimlerdeki işlem seçenekleri 3. parti uygulamalar için geçerli hale geldi.

Artık voice over her hangi bir öğenin üstüne gelindiğinde otomatik olarak rotordan eylem menüsüne geçiş yaptıysa bunu size "eylemler var" diyerek seslendiriyor.

Kategori: 

1 Yorum