by innovation only: 10 eylül Apple etkinliğinden satır başları.

merhabalar. bu yazıda 10 eylül etkinliğinde tanıtılan servis ve donanımlara hızlı bir bakış atacağız. yeni iPhone modellerinin tartışılmasını ise ayrı bir yazıya bırakacağız.

10 eylül apple etkinliğinden satır başları

10 eylül etkinliğinde apple sadece yeni iPhone serisini değil birkaç donanım ve servisi de vitrine çıkardı. oyun platformu arcade ve stream platformu tv+ için fiyat detayları ve içerik konusunda kısmen bilgi verdiler. arcade ve tv+ hakkında daha önce uzun uzun yazmıştık. 10 eylülde ek olarak iki servisin de 4.99 usd aylık ödeme şeklinde fiyatlandığını öğrendik. arcade için yerel fiyatlama olmayacak; yani app store ve iTunes store gibi marketlerde ödediğimiz ücreti ödüyoruz. fakat tv+ yerel fiyatlandırmayla gelecek. detayları 1 kasımda...

ek olarak tv+ servisinde şimdilik sadece orijinal Apple içerikleri bulunacak sanırım. fakat yapımlar için çok para harcadıkları konuşuluyor. ayrıca tv+ yeni bir Apple ürünü alan herkese 1 yıl ücretsiz sunulacak.

sesli betimleme ve gizli altyazı konusunda da olumlu haberler alınıyor. Apple, elbette kendi ürettiği içerik için bu desteği verecek gibi. tüm bunların netleşmesi için kasım ayını bekleyeceğiz. özellikle içeriği gördükten sonra daha net konuşmak mümkün olacak. günü geldiğinde müstakil bir yazıyla durumu değerlendirmeyi planlıyorum.

10 eylül etkinliğinde donanım tarafında da güncellemeler tanıtıldı. örneğin: giriş seviyesi ipad modeli de ufak bir güncelleme aldı. model artık 10.2 inch ekranla ve smart keyboard desteğiyle geliyor. geri kalan her şey, fiyat, işlemci vs aynı.

etkinlikte yenilenen bir başka donanım da Apple Watch oldu. Apple Watch Series 5, pusulaa ve sürekli açık ekran desteğiyle geliyor ve aslında serie 4'ün yerine geçiyor. apple series 3 fiyatında da indirime gidecek. sürekli açık ekran özelliğinin, ekranı kullanılmadığında karartmaktan başka bir şekilde çalıştığı özellikle vurgulandı. anladığım kadarıyla ekran yenileme sıklığıyla oynanıyor. bunun VoiceOver üzerindeki olası negatif etkileri hakkında çok bir fikrim yok; watch uzak olduğum bir cıhaz türü olduğu için de yorumlayamıyorum.

yazılım tarafında ise iOS, ipadOS, watchOS ve tvOS için yayın tarihi verdiler. örneğin, iOS 13 bu akşam 20 itibariyle türkiye için kullanılabilir olacak. ayrı bir yazıyla tartışacak olsak da iOS 13 ile ilgili olumsuz düşüncelerimin hazirandan bu güne zamanla çok yumuşadığını söylemek istiyorum. bunda gelen kapsamlı ve heyecan verici erişilebilirlik yeniliklerinin payı büyük. evet; 1 yıldan uzun süredir yazıp durduğum büyük değişikliklerin hiç biri gerçekleşmedi ama erişilebilirlik hatrına bu sürümde safarideki yeni özellikler, uygulama boyutlarındaki iyileşme, Apple ile giriş, batarya optimizasyonu ve düşük veri modu gibi değişikliklerle yetinebilirim. tabi dosyalar uygulaması hala çok zayıf. tüm bunları ayrı yazılarda tartışmayı ümit ediyorum.

sonuç olarak

bir apple etkinliğini daha geride bıraktık. bu etkinliğin öncekilere göre daha uslu, sakin ve tantanasız geçtiğini söyleyenler oldu. bir de elbette Apple'in donanımların da tanıtıldığı bir etkinlikte ilk kez servis merkezli bir genel sunum yaptığını gördük. servisler tarafında fiyatlar dışında kesin bir şey ortaya çıkmadı. arcade önemli değil ama; kasım ayından itibaren tv+ tarafındaki gelişmeleri yazmayı istiyorum.

etkinlikten, ayrı bir yazıyla tartışacağımız yeni iPhone modelleri dışında donanım tarafında dişe dokunur bir şey çıkmadı. apple watch hakim olduğum bir cıhaz değil ama 4. ve 5. nesil saatler arasında şaşırtıcı bir fark yok gibi. yeni iPad modellerinin de bu etkinlikte tanıtılmayacağı biliniyordu. özetle donanım tarafı için biraz beklemek gerekecek.

yazılım tarafında ise durum zaten daha önceden belli olmuştu. iOS ve ipadOS kullanıldıkça kendisini belli edecektir. şu kadar var ki, bu sürümlerle çok değerli erişilebilirlik iyileştirmelerine kavuştuğumuz bir gerçek. iPad pro'yu tanıttığım yazıdaki beklentilerin de ipadOS ile faliyete geçiyor olduğunu görüyoruz. dikkatle izleyecek, inceledikçe de yazacağız.

Kategori: