Getem'i VoiceDream ile kullanma

Herkese merhaba,

Malumunuz çok kısa bir süre önce Voice Dream 4.0 yepyeni özelliklerle yayınlandı. Her ne kadar iCloud Drive entegrasyonu ve cihazlar arası senkronizasyon gibi uzun zamandır beklenen gelişmeler sözkonusu olsa da, bu yazıda yeni sürümün içerdiği en büyük özellik olduğuna inandığım 'Bir web sayfasını içerik kaynağı olarak ekleme' özelliğinden bahsetmeye çalışacağım.
Bilindiği üzere, Voice Dream halihazırda Bookshare ve Gutenberg gibi harici kütüphanelerin yanısıra Instapaper ve Evernote gibi üçüncü parti yazılımlara da destek sunuyor. Bir süre önce Getem direktörü Engin YILMAZ ile Voice Dream'in Getem'e destek sunabilmesi için Getem'de nasıl bir altyapısal değişiklik gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunmuştuk. İnanıyorum ki, versiyon 4.0 ile sunulan bu özellik Bookshare+Voice Dream benzeri bir entegrasyonun çok da uzak olmadığının bir kanıdı sayılabilir, en azından Winston'ın bir süre sonra başka kurumlara da API desteği sunabileceğini ümit edebiliriz.

 1. Voice Dream uygulamasını başlattıktan sonra, sol üstte yer alan 'Ekle' butonu yardımıyla 'Belge ekle' ekranına ulaşıyoruz.
 2. Açılan ekranın en son seçeneği olan 'Fazlası' butonu yardımıyla 'İçerik kaynakları' ekranına ulaşıyoruz.
 3. Bu ekranın en son seçeneği olan 'Web sayfası ekle' butonu yardımıyla giriş yapacağımız alana ulaşıyoruz ve;
  • Başlık kısmına istediğimiz bir ifadeyi, (örn: Getem E-Kütüphane),
  • URL kısmına http://www.getem.boun.edu.tr/?q=katalog
  yazıp 'Kaydet' butonu ile işlemi tamamlıyoruz.
 4. Ekleme işlemi tamamlandıktan sonra, 'Belge ekle' ekranında Dropbox, GoogleDrive ve Bookshare seçeneklerinin yanısıra belirlediğiniz ismi taşıyan bir buton daha yer alacak. Bu andan sonra, Getem kataloğuna ulaşıp kitap edinmek istediğinizde ilgili butona tıklamanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, aşağıdaki notlara da gözatmanızı öneriyorum;

 • Yaptığımız bu işlem ile, Getem'den tek bir kitap ya da birden fazla ayrım içeren sıkıştırılmış bir dosya indirmek için Safari benzeri bir internet tarayıcı/uygulama kullanmanız gerekmemektedir.
 • Getem'e ilk girişinizde kullanıcı bilgileriniz istenecektir, bilgilerinizi girdikten sonra sistemin sizi anımsaması için ilgili kutucuğa tıklamayı unutmayın.
 • İndirme işlemi için bir bağlantıya tıkladığınızda, minik bir odak sorunu yaşanmaktadır, ekranın orta-sol tarafına dokunarak, ya da Getem'in telif hakkı beyanı olan '© 2006 - 2014 GETEM. Tüm hakları saklıdır' satırına ulaştıktan sonra sağa fiske hareketiyle indirmenin tamamlanıp tamamlanmadığı bilgisine ulaşabilirsiniz.
 • Yukarıda 2 numaralı maddede sözünü ettiğim alana ulaştığınızda, sağ üstte yer alan 'Kapat' butonunun hemen solunda yer alan 'Düzenle' butonu yardımıyla, ekrandaki içerik ekleme kaynaklarının sırasını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Herhangi bir öğenin sırasını değiştirmek için, ilgili alanda, taşımak istediğiniz öğeye çift dokunup parmağınızı basılı tutun ve yukarı ya da aşağı doğru kaydırın.
 • Şu an Getem'in mevcut tasarımı sebebiyle gezinmek biraz yorucu olabilir; ancak kısa zaman içerisinde hem genel bir düzenleme, hem de kataloğun web adresinde iyileştirme yapılacaktır.

Sormak ya da iletmek istediğiniz her şey için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Can KIRCA

Kategori: 

1 Yorum