Car Play ile Otomobilde iOS Deneyimi

Merhaba değerli takipçilerimiz.
Sizlere iOS 9 ile birlikte gelen car play bileşeninden söz edeceğim.
Uzun süredir ıOS cihazlarıyla birlikte üçüncü parti sistemlerin entegrasyonu üzerine araştırmalar ve incelemeler yapmaktayım. Yaz döneminde almış olduğumuz Peugeot 3008 allure marka otomobilde iOS ile gelen car play bileşenini deneme fırsatı buldum. Edindiğim İPhone 6s ile kullanmaya başlayınca sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istedim. Evet şimdi yavaş yavaş sizlere anlatayım.
iOS işletim sistemli İPod ve İPhone cihazlarımı arabaya usb ile bağlayarak sistemin entegrasyonunu sağladım. Bu noktadan sonra iOS cihazımı bir tarafa bırakıp artık aracın kumandalarından müziği kontrol etmeye başladım. Aracımızda ayrıca tam orta konsolda bir navigasyon sistemiyle birlikte multimedya sistemide yer alıyor. Burada iOS cihazımın içerisindeki müzik dosyalarım araçta listeleniyor. Ayrıca bluetooth ile bağlantı sağlandığında ise arama yanıtlama, mesaj okuma ve benzeri işlemleri kumandalardan yapılıyor. Sadece dokunsal erişimle sistemi yönetmekle kalınmıyor. Bununla beraber siri'de bizim yardımımıza koşuyor ve hiç cihaza dokunmadan navigasyon sistemini başlatmaya kadar sesle kontrol edilebiliyor. Genel itibarı ile Peugeot 3008 allure üzerinde üç bağlantı türü bulunmakta bunlar;1.USB,
2.Bluetooth,
3.Aux. İşte tüm bu bağlantı noktalarından sisteme erişim sağlanabiliniyor. Fakat asıl car play olayı usb ve bluetooth üzerinden sağlanabiliniyor. Gayet başarılı bir deneyim yaşıyorsunuz. Özellikle ailece yapılan yolculuklarda müzik arşivinize ulaşmak, bunun dışında navigasyon yapmak veya netten herhangi bir bilgiye erişmek bir sesli kontrol kadar kolay.
Teknolojinin bize sunduğu bu zenginlikle bakalım daha neler göreceğiz.

Kategori: