Apple WWDC 2016, Siri, Apple Müzik... veya başka neler bekliyoruz?

Aşağıdaki makale,
http://www.theverge.com/2016/6/8/11876308/apple-wwdc-2016-keynote-date-n...
adresinden çevirmiş olduğum bir yazıdır. Makalenin her cümlesini olduğu gibi çevirmedim, bazı noktalarda anlaşılanları yazmakla yetindim. Makale yarın yapılacak olan Apple WWDC Haziran 2016 etkinliğini ve etkinlikte görebileceğimiz yenilikleri bazı iddalara dayanarak inceliyor.

WWDC 2016 yarın başlayacak ve bu yıl Apple'ın daha çok konuşacak konusu var. WWDC Apple uygulama gösterisi olduğundan, konuşulacak konular oldukça kabarık. Apple tarafından geliştirilen 4 işletim sistemi var ve bu işletim sistemleriyle ilgili uygulamalar da haliyle oldukça ses getirecek. Apple'ın 4 işletim sistemi: iOS, MAC OS, Watch OS ve TV OS.
Her zaman olduğu gibi, bu sene yapılacak etkinlik ve açıklanacak konulara dair bir takım sızıntılar internette dolaşmaya başladı. Bu nedenle 13 Haziran tarihinde başlayacak WWDC etkinliğinde nelerin açıklanacağını az çok biliyoruz.

Ortaya çıkan sızıntıların birçoğu, Siri hakkında.
Konuyu takip etmek için yazının devamını okumayı sürdürün.

Gelen sızıntılardan tahmin edildiği üzere bu WWDC etkinliğinin yıldızı Siri olacak gibi duruyor. Bunun iki sebebi var. Birisi Siri artık Mac bilgisayarlara da geliyor, ikincisi de artık daha etkin ve güçlü olacak.

İkinci seçenekten başlayacak olursak, birkaç ay önce, The information sitesi:
https://www.theinformation.com/apple-opening-siri-developing-echo-rival
adresindeki habere göre, Apple Siri'yi diğer uygulama kullanıcılarına da açacak. Bu da, insanların telefonlarında birçok işlemi sesle yapabilecekleri anlamına geliyor. Bu sayede, her geliştirici uygulamasına Siri'yi entegre edebilecek.
Bu hareket uzun zamandır beklenmekteydi. Sonunda kullanıcıların istediği oldu ve Apple daha fazla direnemeyerek bu uygulamaya karar verdi. Bu gelişmenin neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız, Amazon'un Alexa uygulamasına bakabilirsiniz. Alexa geçen Temmuz ayından beri 3. parti uygulama geliştiricilerinin kullanımına açıldı ve hali hazırda 1000'den fazla 3. parti uygulama bu işlevi kazandı. İnsanlar da bunu seviyormuş gibi görünüyor. Uber uygulaması ile işlem yapmak için, Pizza söylemek için ve hatta oyun oynamak için bile Alexa kullanılabiliyor. Siri'nin de gelecek yıl aynı şekilde olması çok mümkün görünüyor.

Diğer bir Siri gelişmesi ise, Siri'nin bu sene Mac bilgisayarlara da geleceği iddası.
9to5mac sitesinde
http://9to5mac.com/2016/02/24/apple-siri-osx-10-12-2016/
çıkan bir habere göre, Siri yeni Mac OS işletim sistemine entegre edilecek. Mac üzerindeki Siri'nin iOS üzerindeki ile aynı olacağı, iOS üzerinde yapılan işlevlerin Mac üzerinde de Siri ile yapılacağı belirtiliyor. Mac kullanıcılarının da, Siri ile uygulama açabilecekleri, bazı sorulara yanıtlar alabilecekleri, mesaj ve e-posta gönderme gibi temel işlevleri yerine getirebilecekleri idda ediliyor. Hatta yeni Mac bilgisayarların "Hey Siri!" özelliğini de destekleyeceği, bu sayede tıklamaya bile gerek kalmadan Siri'nin doğrudan seslenilerek kullanılabileceği düşünülüyor.

Siri hoparlörü? Sanırım böyle bir şey duymamışsınızdır.
https://www.theinformation.com/apple-opening-siri-developing-echo-rival
adresindeki iddaya göre, Apple Amazon Echo benzeri bir hoparlör ve mikrofon üzerinde çalışıyor. Bu sayede bir çok işlemin sesli olarak yapılabileceği dillendiriliyor. Ancak böyle bir çalışma varsa da, muhtemelen hayata geçmesi uzun zaman alacaktır.

Apple Müzik, yayınlanmasından 1 yıl sonra, yenilenmiş görünümüyle mağazadaki yerini aldı.
Bloomberg
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-05-04/apple-to-revamp-stream...
sitesindeki haber ve 9to5mac
http://9to5mac.com/2016/05/04/apple-music-ios-10-revamp/
sitesindeki habere göre, Apple Müzik uygulaması geniş bir arayüz düzenlemesine tabi tutulacak. Bu düzenlemelerle daha basit bir arayüze kavuşturulacak. 9to5Mac haberine göre, albüm kapağının daha vurgulu olması için siyah beyaz düzene geçilebileceği belirtiliyor. Ayrıca sizin için görünümü üzerinde de kullanıcıların istedikleri müzikleri daha kolay bulmaları için ciddi çalışmalar yapılacağı söylenenler arasında.

Müzik uygulamasındaki diğer bir değişikliğin ise, bugüne kadar pek dikkatinizi çekmemiş olması muhtemel bir konuda olacağı tahmin ediliyor. Apple Müzik çıkış dönemlerinde, Müzik uygulamasının bağlan bölümü büyük beklentilerle uygulamaya eklenmişti. Buna göre, bağlan özelliği ile sosyal ortamlarda paylaşıldığı gibi müzisyenlerin müzik güncellemeleri görülebilecek ve müzisyenlerle bağlantı kurulabilecekti. Ancak bu özellik Apple'ın beklediği kadar fazla tutulmadı. 9to5mac haberine göre, Apple bu özelliği en kısa sürede kaldıracak ve güncellemeler müzisyenlerin bireysel sayfaları üzerinden takip edilebilecek.

Apple Pay İngiltere'de kullanıma sunuluyor

iOS yeni sürümünde birden fazla Apple Pay yöntemi bizleri karşılayabilir. Mart ayında, Recode tarafından http://www.recode.net/2016/3/23/11587214/apple-pay-coming-to-mobile-webs...
sitesinde yayınlanan bir habere göre, Apple'ın Apple Pay özelliğini Web üzerinde etkinleştireceği ve kullanıcıların mobilden her alışveriş yaptıklarında artık ödeme bilgilerini girmelerine gerek olmayacağı ileri sürülmüştü. Bu özelliğin yıl sonunda getirileceği beklenmektedir. Bu yüzden WWDC 2016 Haziran bu özelliğin duyurulabileceği en ideal zamandır diye düşünülebilir. Eğer Apple bir değişiklik yapmazsa, bu WWDC etkinliğinde böyle bir gelişme de bekleyebiliriz.

Diğer bir Apple Pay güncellemesinin ise iMesaj üzerinden yapılacağı sanılıyor. Eski 9to5mac ve muhtemelen müstakbel Bloomberg muhabiri Mark Gurman, katıldığı The Jay & Farhad Show adlı
https://soundcloud.com/jay-yarow/mark-gurman-apple
adresinde bulunabilecek bir şow programında, Apple Pay ile iMesaj üzerinden kişisel ödemelerin yapılabileceği iddasını ortaya attı. Gurman bunun kesin bir haber olmamakla beraber, Apple tarafından değerlendirilen gelişmelerden biri olduğunu duyduğunu belirtti.

iOS ve OSX için en önemli güncelleme Siri olabilir
Görüldüğü üzere iOS ve OSX için en büyük gelişmeler Siri ve yukarıda anlatılan Apple Pay gelişmeleri. Bunların yanında, bazı ufak güncellemelerin de gündemde olduğuna dair söylentiler bulunuyor. Mark Gurman, The Jay & Farhad Show röportajında, işletim sisteminin tamamında bazı twig düzenlemelerinin yapılacağı, daha renkli bir düzene kavuşturulacağı, bazı yerlerde yuvarlak kenarlar ekleneceği ve bazı ikonların değiştirilebileceği duyumlarını aldığını anlattı.
Gurman ayrıca iOS fotoğraflar uygulamasının da bazı fotoğraf düzenleme fonksiyonlarına kavuşacağı iddalarını da dillendirdi.

Gurman'a göre, bu özelliklerin bazıları gerçekten önemli ve daha gelişmiş foto düzenleme olanağı sunabilecek. Ancak en büyük değişikliğin fotoğraflar uygulamasına rakip olan Skitch gibi uygulamalara karşı yapılacağı söyleniyor. Skitch ile, kullanıcılar resimlere çizimler, oklar ve metin olarak not ekleyebiliyorlar. Apple tarafından daha önce mail uygulamasına eklenen işaretle (Markup) özelliğinin fotoğraflar uygulamasına da geleceği belirtiliyor. Hatta bu özelliğin diğer uygulamalarda da kullanılabileceğine inanılıyor.

OSX cephesindeki en önemli gelişmelerden biri Siri olmasına karşın, işletim sistemindeki bazı farklılıklar da bizleri bekliyor. Bu gelişmelerden en önemlisi, işletim sisteminin yeniden isim değiştirmesi ve Mac OS adını alacak olması. Apple diğer işletim sistemlerini de yaratıcı isimlerle adlandırmak yerine, iOS, TVOS, WatchOS şeklinde yapmıştı. Şimdi de OSX işletim sisteminin adını MacOS yaparak hepsine sabit isimler vermeye çalışıyor.

Aslında bu OSX işletim sisteminin ikinci kez ad değiştirilmesi olayı. Apple daha önce de MacOS olan işletim sisteminin adını, 2012 yılında yalnızca OSX yapmıştı. Bu yıl tekrar MacOS yapma kararı almış görünüyor. Bunun gerekliliği ise tartışılır. Ancak Apple satış biriminin bunun doğru olduğuna inanıyor olduğu kesin.

OSX için diğer değişiklikler hakkında pek fazla bilgi sızdırılmadı. Gurman'ın tahminlerine göre, Mac fotoğraflar uygulaması da iOS gibi bazı özelliklere kavuşacak. Bunun haricindeki gelişmeler tahmin edilemiyor. Bekleyip birlikte göreceğiz.

tvOS ve WatchOS,

Apple'ın bu işletim sistemlerini de güncelleyeceğine kesin gözüyle bakılmakla beraber, eklenecek yenilikler hakkında sızıntılar olmadı. Apple bu konudaki bilgileri bir sır gibi gizlemeyi başardı. Gelecek yeniliklerin sürpriz olacağı kesin.

Apple'ın tvOS işletim sistemi daha bir yaşından küçük. O yüzden muhtemelen gelecek güncellemeler sistemi daha stabil ve renkli hale getirecek bazı değişikleri içerebilir. Güncellemelerle temel fonksiyonların geliştirilmesine odaklanılması kuvvetle muhtemelmiş gibi görünüyor.

Aynı şekilde WatchOS da daha yeni bir sistem ve Apple temel özellikleri geliştirme ve sistemi daha kullanılır duruma getirmek için temel geliştirmeler ve mevcut arayüzün basitleştirilmesi gibi değişiklikler üzerinde çalışıyor olabilir. O nedenle, her iki sistemdeki değişikliklerin temel fonksiyonları kapsayacağı düşünülüyor.

Sinema ve görüntü donanımı tutkunları üzülecekler ama, maalesef bu WWDC etkinliğinde yeni donanımlar tanıtılmayacak. Ne yeni iPhone, ne Mac veya iPad donanımı bu etkinlikte boy göstermeyecek. 9to5mac haberine göre, Apple bu etkinlikte donanım tanıtmayarak yalnızca yazılım ve uygulama üzerine odaklanacak. Zaten makalenin başında da belirtildiği üzere, WWDC Haziran 2016 Apple'in bir yazılım şow etkinliği olacak. Apple geçtiğimiz senelerdeki yaz WWDC etkinliklerinde de donanım tanıtmamıştı. Bu yıl da bu geleneğin sürdürüleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Etkinliğin bu şekilde olması aslında daha eğlenceli oluyor. Apple donanım tanıtımlarını genellikle sonbaharda yapıyor. O yüzden yeni ürün bekleyenler sonbaharı beklemek zorunda kalacaklar.

Apple araba: siz de çok acele ediyorsunuz! Birkaç yıl daha bekleyin...

Kategori: